Eddie Vedder

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eddie Vedder
spevák skupiny Pearl Jam
spevák skupiny Pearl Jam
Základné informácie
Rodné meno Edward Louis Seversen III
Narodenie 23. december 1964 (56 rokov)
Evanston, Illinois, USA
Žáner Alternatívny rock, Grunge
Hrá na nástroje gitara
Roky pôsob. 1986 - súčasnosť
Súvisiace
články
Pearl Jam

Eddie Vedder (* 23. december 1964, Evanston, Illinois, USA) je hlavný vokalista a jeden z gitaristov skupiny Pearl Jam.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Eddie sa narodil v Evanstone, pri Chicagu. Po tom, ako sa jeho rodičia v roku 1965 rozviedli, (Eddie mal vtedy jeden rok), jeho matka sa vydala za Petra Muellera.

V polovici 70-tych rokov sa s rodičmi i s ďalšími tromi nevlastnými bratmi presťahovali do San Diega v Kalifornii. Na svoje dvanáste narodeniny dostal od svojej mamy prvú gitaru. Práve v tomto období sa Eddie začal intenzívnejšie venovať hre na gitaru. Jeho mama a Mueller sa rozviedli, keď mal Eddie 15 rokov. Jeho mama a bratia sa znovu odsťahovali, no Eddie ostal so svojím nevlastným otcom v Kalifornii, aby nemusel prestupovať na inú strednú školu. Onedlho po rozvode sa dozvedel pravdu o svojich rodičoch. Muž, o ktorom si myslel, že bol jeho biologickým otcom, ním v skutočnosti nebol. Jeho skutočným biologickým otcom bol muž, ktorého poznal len ako rodinného známeho (o tomto probléme napísal Eddie skladbu "Alive"). Jeho už aj tak zlé vzťahy s jeho nevlastným otcom sa zhoršovali a Eddie nakoniec odišiel zo strednej školy späť za svojou rodinou do Chicaga. Krátko na to si zmenil svoje meno na Eddie Vedder ("Vedder" bolo rodné meno jeho matky).

Pearl Jam[upraviť | upraviť zdroj]

I keď je najznámejší ako vokalista skupiny, Eddie taktiež hrá na niekoľkých hudobných nástrojoch.

Už na začiatku svojej pôsobnosti v skupine začal Eddie do svojich vystúpení na koncertoch zahŕňať politické názory. Na koncertoch medzi skladbami často urobí malú prestávku, aby mohol predniesť malý politický komentár na aktuálnu tému. Počas koncertu skupiny v roku 1992 v MTV Unplugged sa Vedder postavil na stoličku, vytiahol popisovačku a veľkými písmom napísal na svoju ruku heslo PRO-CHOICE (názov politického a etického hnutia, ktoré presadzuje myšlienku, že ženy by mali mať absolútnu kontrolu nad otázkami ohľadom svojho tehotenstva).

Iné hudobné aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Počas svojej kariéry hral aj týmito hudobníkmi:Bruce Springsteen, U2, Tom Petty, Neil Young, Neil Finn, Robert Plant, Bad Religion, R.E.M., Rolling Stones, The Strokes, My Morning Jacket, Kings of Leon, Sonic Youth, The Who, Nusrat Fateh Ali Khan, Supersuckers, Nirvana, Ramones a Peter Frampton,Chris Cornell.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Eddie Vedder sa v roku 1994 oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Beth Liebling. Pár sa rozviedol v roku 2000.

Vedder je momentálne ženatý s modelkou Jill McCormick. Majú spolu dve dcéry, Oliviu, ktorá sa narodila 11. júna 2004 a Harper Moon, narodenú 23.septembra 2008.

Vo voľnom čase rád surfuje.

Sólová diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Eddie Vedder

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Eddie Vedder Solo Album 'Ukulele Songs' Due In May

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]