Eddie Vedder

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eddie Vedder
Vedder v roku 2018
Vedder v roku 2018
Základné informácie
Popis umelca spevák, hudobník, skladateľ
Rodné meno Edward Louis Seversen III
Umelecké mená Eddie Vedder, Eddie Mueller, Eddie Jerome Vedder, Jerome Turner, Wes C. Addle
Narodenie 23. december 1964 (57 rokov)
Evanston, Illinois, USA
Žáner Alternatívny rock[1]

grunge[2] folk rock[3]

Hrá na nástroje gitara
Roky pôsob. 1987 - súčasnosť
Vydavateľstvá Universal Republic
Republic
J
Monkeywrench
Súvisiace
články
Pearl Jam, Bad Radio, Temple of the Dog, Citizen Dick, Glen Hansard, Cat Power, Hovercraft, 7 Worlds Collide, Mike Watt, Wellwater Conspiracy, The Who, Neil Young, Queens of the Stone Age, Roger Waters, Tom Petty, Tim Finn, Bad Religion

Eddie Jerome Vedder (narodený ako Edward Louis Severson III, 23. december 1964, Evanston, Illinois, USA) je americký spevák, hudobník a skladateľ, ktorý sa stal známy ako sólový spevák a jeden zo štyroch gitaristov rockovej kapely Pearl Jam. Ako hosťujúci spevák účinkoval aj v superskupine Temple of the Dog, ktorá vznikla na počesť amerického speváka Andrewa Wooda.

Vedder je charakteristický svojim barytónovým spevom. Je na siedmej pozícii zoznamu najlepších spevákov všetkých čias, ktorý vznikol po hlasovaní čitateľov časopisu Rolling Stone.[4]

V roku 2007 vyšiel Vedderovi jeho prvý sólový album, ktorý je soundtrackom k filmu Into the Wild (2007). Druhý sólový album Ukulele Songs a koncertné DVD, Water on the Road, vydal v roku 2011. Jeho tretí sólový album Earthling je ohlásený na rok 2022.

V roku 2017 bol Eddie Vedder ako jeden z členov kapely Pearl Jam uvedený do Rokenrolovej sieni slávy.[5]

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Eddie sa narodil v Evanstone, pri Chicagu. Po tom, ako sa jeho rodičia v roku 1965 rozviedli, (Eddie mal vtedy jeden rok), jeho matka sa vydala za Petra Muellera.

V polovici 70-tych rokov sa s rodičmi i s ďalšími troma nevlastnými bratmi presťahovali do San Diega v Kalifornii. Na svoje dvanáste narodeniny dostal od svojej mami prvú gitaru. Práve v tomto období sa Eddie začal intenzívnejšie venovať hre na gitaru. Jeho mama a Mueller sa rozviedli, keď mal Eddie 15 rokov. Jeho mama a bratia sa znovu odsťahovali, no Eddie ostal so svojím nevlastným otcom v Kalifornii, aby nemusel prestupovať na inú strednú školu. Onedlho po rozvode sa dozvedel pravdu o svojich rodičoch. Muž, o ktorom si myslel, že bol jeho biologickým otcom, ním v skutočnosti nebol. Jeho skutočným biologickým otcom bol muž, ktorého poznal len ako rodinného známeho (o tejto záležitosti napísal Eddie skladbu „Alive“). Jeho už aj tak zlé vzťahy s jeho nevlastným otcom sa zhoršovali a Eddie nakoniec odišiel zo strednej školy späť za svojou rodinou do Chicaga. Krátko nato si zmenil svoje meno na Eddie Vedder („Vedder“ bolo rodné meno jeho matky).[chýba zdroj]

Pearl Jam[upraviť | upraviť zdroj]

I keď je najznámejší ako vokalista skupiny, Eddie taktiež hrá na niekoľkých hudobných nástrojoch.

Už na začiatku svojej pôsobnosti v skupine začal Eddie do svojich vystúpení na koncertoch zahŕňať politické názory. Na koncertoch medzi skladbami často urobí malú prestávku, aby mohol predniesť malý politický komentár na aktuálnu tému. Počas koncertu skupiny v roku 1992 v MTV Unplugged sa Vedder postavil na stoličku, vytiahol popisovačku a veľkými písmom napísal na svoju ruku heslo PRO-CHOICE (názov politického a etického hnutia, ktoré presadzuje myšlienku, že ženy by mali mať absolútnu kontrolu nad otázkami ohľadom svojho tehotenstva).[chýba zdroj]

Iné hudobné aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Počas svojej kariéry hral aj týmito hudobníkmi: Bruce Springsteen, U2, Tom Petty, Neil Young, Neil Finn, Robert Plant, Bad Religion, R.E.M., Rolling Stones, The Strokes, My Morning Jacket, Kings of Leon, Sonic Youth, The Who, Nusrat Fateh Ali Khan, Supersuckers, Nirvana, Ramones a Peter Frampton, Chris Cornell.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Eddie Vedder sa v roku 1994 oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Beth Liebling. Pár sa rozviedol v roku 2000.

Vedder je momentálne ženatý s modelkou Jill McCormick. Majú spolu dve dcéry, Oliviu, ktorá sa narodila 11. júna 2004 a Harper Moon, narodenú 23. septembra 2008.

Vo voľnom čase rád surfuje.

Sólová diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Eddie Vedder

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Geslani, Michelle. Eddie Vedder performed with the Chicago Cubs last night — watch [online]. July 10, 2015. Dostupné online.
  2. Young, Alex. Eddie Vedder and Beyoncé cover "Redemption Song" — watch [online]. September 27, 2015. Dostupné online.
  3. Ratliff, Ben. He Sings, He Broods, He Jams as a Solo [online]. August 6, 2015. Dostupné online.
  4. Rolling Stone Readers Pick the Greatest Lead Singers of All Time [online]. . Dostupné online.
  5. Inductees: Pearl Jam [online]. . Dostupné online.
  6. "Eddie Vedder Solo Album 'Ukulele Songs' Due In May

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]