Evanston (Illinois)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Evanston

Evanston je mesto v okrese Cook County v americkom štáte Illinois. Podľa odhadu v roku 2010 malo 74,549 obyvateľov.[1]

Tvorí predmestie Chicaga, leží asi 20 km severne od jeho centra. Patrí k obciam chicagského Severného pobrežia pri jazere Michigan, na západe susedí so Skokie, na severe s Wilmette. Hranice Evanstonu sa kryjú s hranicami okrsku Evanston Township, hoci školské obvody 65 a 202 zaberajú tiež menšiu časť východného Skokie. Evanston je domovom Northwestern University.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pred rokom 1830 bola oblasť dnešného Evanstonu prakticky neobývaná, vyplnená mokraďami a bažinatým lesymi len Potavatomovia mali na severojužných terénnych chrbtoch chodníky a dočasné táboriská. Francúzski prieskumníci nazývali oblasť "Grosse Pointe" po výbežku krajiny do jazera Michigan asi 21 km od ústia rieky Chicago. V roku 1836 sa tu usídlili prví belošskí osadníci, ale osídlenie bolo riedke, išlo skôr o farmárov a drevorubačov, a pozdĺž chodníkov vyrástli krčmy a "hotely". V roku 1850 tu bol zriadený dnes už neexistujúcej okrsok Ridgeville Township, ktorý podľa sčítania ľudu z toho istého roku mal niekoľko stoviek osadníkov.[2] V jednej z krčiem bola založená poštová stanica.

V roku 1851 skupina popredných obchodníkov metodistického vyznania založila Northwestern University a Garrett Biblical Institute. Ako miesto pre univerzitu vybrali zalesnené stráne pozdĺž jazera. V roku 1854 zakladatelia predniesli okresnému sudcovi svoje plány založiť mesto zvané Evanston po Johnovi Evansovi, jednom z nich. V roku 1857 bola žiadosť schválená.[3] Okrsok Ridgeville Township bol rozdelený a vznikli okrsky Evanston Township a Lake View Township, na ktorom dnes stojí Lake View, mestská časť Chicaga.

Evanston bol oficiálne založený 29. decembra 1863, ale nebol povýšený na veľkomesto, aj keď zákonodarcovia Illinoisu s týmto cieľom predložili v roku 1869 návrh zákona. Počas občianskej vojny sa Evanston rozšíril pohltením dediny Severný Evanston. Nakoniec, na začiatku roka 1892, po pripojení dediny Južný Evanston bolo odhlasované, že bude spravovaný ako veľkomesto. Jeho vtedajší hranice sú z väčšej časti platné dodnes.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Evanston, Illinois - American FactFinder from the US Census Bureau [online]. [Cit. 2012-07-17]. Dostupné online.
  2. "This is Evanston," League of Women Voters of Evanston, 2000, ISBN 0-9676994-0-1 [1] pp 8-18
  3. CITY OF EVANSTON. City of Evanston - About Evanston - History [online]. [Cit. 2008-12-13]. Dostupné online. Archivované 2008-03-25 z originálu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Evanston (Illinois) na českej Wikipédii.