Sex Pistols

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sex Pistols in Paradiso.jpg
Základné informácie
Pôvod Spojené kráľovstvo Anglicko Londýn, Anglicko
Žáner(-re) Punk rock, Rock
Pôsobenie 19751978 (opätovné spojenia skupiny boli v rokoch 1996, 2002, 2003, 2007, 2008)
Vydavateľstvá EMI, A&M, Virgin, Warner Bros.
Webstránka Oficiálna stránka
Členovia skupiny:
Johnny Rotten
Steve Jones
Paul Cook
Glen Matlock
Bývalí členovia
Sid Vicious

Sex Pistols bola anglická punk rocková hudobná skupina so silným vplyvom. Bola jednou z prvých kapiel, ktoré začali v 70. rokoch 20. storočia hrať punk. Dodnes je pre mnohých fanúšikov tohto hudobného štýlu legendou (spolu s americkou skupinou Ramones). Skupina sa preslávila svojim debutovým a zároveň jediným štúdiovým albumom Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols.

Pôvodná zostava skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšia zostava skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pre-Sex Pistols[upraviť | upraviť zdroj]

Korene Sex Pistols siahajú až do roku 1972. Vtedy založili Steve Jones a Paul Cook skupinu The Strand. Zostava, názov a hudobné zameranie sa postupne menilo, až to dospelo k punku, názvu Sex Pistols a pôvodnej uvedenej zostave. Ich manažérom sa stal Malcolm McLaren.

Nástup punku[upraviť | upraviť zdroj]

Sex Pistols sú často mylne označovaní za prvú punkovú skupinu (toto patrí skupine Ramones). V roku 1976 hrali v londýnskom klube 100 Club na punkovom festivale. V auguste sa objavili v televízii, kde uviedli pieseň Anarchy in the UK. Krátko na to v decembri boli pozvaní do programu Billa Grundyho nazvaného Today. Moderátor o nich nemal vysokú mienku a tak ich s posmeškom vyzval, aby povedali niečo provokatívne. Členovia kapely použili najhrubšie výrazy za čo na druhý deň dostal moderátor výpoveď. Následne kapela podpísala zmluvu so spoločnosťou EMI, ktorá ich ale po pár týždňoch za chovanie vyrazila ale predplatený honorár vo výške 40 000 libier im nechala. Mesiac neskôr podpísali zmluvu so spoločnosťou A&M, firma ich vyrazila po týždni a nechala im už "iba" polovicu z honoráru vo výške 150 000. O pár mesiacov podpísali zmluvu s Virgin Records. Keď mali Sex Pistols oficialne vydať prvý singel God Save the Queen pracovníci továrne sa vyhrážali štrajkom a odmietali vyrobiť platne s obálkou, na ktorej bola zobrazená kráľovná so zicherkou v nose. Veľa predajní túto nahrávku odmietlo predávať a britská BBC ju zakázala vysielať. Neskôr odchádza z kapely basák Glen Matlock. McLaren sa vyjadril, že ho vyhodili, lebo mal veľmi rád Beatles, čo ale on vyvracal tým, že sa mu viac páčili Small Faces. Keďže mali Sex Pistols zakázané hrať vydali sa na turné pod skrytým názvom SPOTS (Sex Pistols On Tour).

Sid a postupný rozklad[upraviť | upraviť zdroj]

Glena nahradil Johnnyho kamoš Sid Vicious. V októbri vychádza debut a zatiaľ jediný radový album s názvom Never Mind the Bollocks. Basu nahral na 10 skladbách Steve Jones, na jednej Glen Matlock (Anarchy In the UK, to ešte bol členom) a jednu Sid (Bodies). Roku 1978 sa začína turné po USA. Kapela ako aj turné sú na tom dosť biedne, čo zapríčinila hlavne Sidova heroínová závislosť no i zhoršujúce sa vzťahy v kapele. Posledný koncert zakončil Johnny Rotten legendárnou vetou "Ever get the feeling, you've been cheated?" v preklade "Cítili ste sa niekedy podvedení?" Následne sa SP rozpadli. Sid zomrel v roku 1979.

Rebelanti v Rock and Roll Hall of Fame[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2005 bolo oznámené, že skupina bude uvedená do Rokenrolovej siene slávy. Slávnostná ceremónia sa uskutočnila 14. marca 2006 v New Yorku, na ktorú skupina neprišla. Spolu so Sex Pistols boli ocenené aj skupiny Lynyrd Skynyrd, Blondie, džezový trubkár Miles Davis a skupina Black Sabbath.

Na svojej internetovej stránke zverejnili Sex Pistols ručne napísané prehlásenie, v ktorom uviedli, že o túto poctu nestoja.

Z prehlásenia: Vedľa Sex Pistols a rock'n'rollu je táto sieň slávy ako kaluž s močom. Vaše múzeum, to je moč vo víne. My neprídeme. Nie sme vaše opice….[1]

O nominácii do Rokenrolovej siene slávy pre Sex Pistols sa uvažovalo už od roku 2001, ale nakoniec boli uprednostnené skupiny The Police, The Clash a Talking Heads.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Live[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Dokumenty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sex Pistols