Lynyrd Skynyrd

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lynyrd Skynyrd
Lynyrd Skynyrd, koncert 2008
Lynyrd Skynyrd, koncert 2008
Základné informácie
Pôvod USA Jacksonville, Florida, USA
Žáner(-re) južanský rock, hard rock, blues-rock
Pôsobenie 1970–1977, 1987–súčasnosť
Vydavateľstvá MCA Records,
Atlantic Records,
Capricorn Records,
SPV Records,
CMC International,
Sanctuary Records,
Universal Records
Webstránka LynyrdSkynyrd.com
Členovia skupiny
Johnny Van Zant
Gary Rossington
Billy Powell
Ean Evans
Rickey Medlocke
Michael Cartellone
Mark Matejka
Dale Krantz Rossington
Carol Chase
Bývalí členovia
Ronnie Van Zant, Allen Collins, Steve Gaines, Leon Wilkeson, Cassie Gaines, Hughie Thomasson, Ed King, Artimus Pyle, Bob Burns, Randall Hall

Lynyrd Skynyrd je americká hudobná skupina, hrajúca tzv. južanský rock. Študentskú kapelu založila v lete v roku 1964 Jacksonville na Floride vtedy ešte pod názvom "My Backyard" skupinka teenagerov v zložení: Ronnie Van Zant (spev), Allen Collins (gitary), Gary Rossington (gitary), Larry Junstrom (basgitara) a Bob Burns (bicie). Inšpiráciou pre ich hudobnú produkciu boli beatové skupiny britskej invázie ako napríklad Free, The Yardbirds, The Rolling Stones a The Beatles, ako aj vplyvy iných hudobných žánrov ako sú hlavne južanského blues a country & western.

Skupina si menila názvy na "One Percent", či "Noble Five". Názov sa časom ustálil na "Leonard Skinnerd" podľa mena Leonarda Skinnera, učiteľa telocviku a basketbalového trénera členov skupiny na škole Robert E. Lee High School v Jacksonville na Floride,[1][2] z ktorého potom vznikla finálna, typicky južanská verzia v tvare "Lynyrd Skynyrd".

Skupina sa dostala do povedomia verejnosti hlavne v sedemdesiatych rokoch. Ich najznámejšími skladbami boli „Free Bird“ a „Sweet Home Alabama“. Skladba „Free Bird“ sa nachádza na treťom mieste v zozname najlepších gitarových sól časopisu Guitar World.

20. októbra 1977 pri leteckom nešťastí v blízkosti mestečka McComb v štáte Mississippi zahynuli Ronnie Van Zant, Steve Gaines a Cassie Gaines. Po tejto tragédii sa skupina na desať rokov odmlčala. Od roku 1987 sa v nej vystriedalo množstvo hudobníkov. 13. marca 2006 bola skupina uvedená do Rokenrolovej siene slávy.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Koncerty a videá[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Robert E. Lee high school website
  2. "Origins of bands' names"
  3. Live From Freedom Hall CD/DVD (out June 22nd)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]