MCA Records

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
MCA Records
MCA Records logo (SVG Type).svg
Materská
spoločnosť
MCA Inc. (1962–1996)
MCA Music Entertainment Group (1989–1996)
Universal Music Group (1996–2003)
Založené 1934 (ako Decca Records USA)
1967 (ako MCA Records mimo Severnej Ameriky)
Distribúcia
pod značkou
vlastná distribúcia
Žáner rôzny
Krajina pôvodu USA

MCA Records bola americká nahrávacia spoločnosť vlastnená spoločnosťou MCA Inc., ktorá neskôr ovládala väčšiu spoločnosť MCA Music Entertainment Group, ktorej časťou MCA Records bola.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

MCA vstúpila do nahrávacieho priemyslu v roku 1962 zakúpením značky Decca Records so sídlom v New Yorku, vrátane Coral Records a Brunswick Records. Pretože Americká Decca vlastnila Universal Pictures, MCA získala plné vlastníctvo filmového štúdia Universal Pictures, ktoré sa dostalo medzi najlepšie štúdia v meste. V roku 1966 pri MCA vznikla značka Uni Records a v roku 1967 bola kúpená značka Kapp Records.

MCA Records mimo USA[upraviť | upraviť zdroj]

Decca Records, vlastnená spoločnosťou MCA, mala práva k menu Decca iba v Severnej Amerike. Britská Decca vlastnila práva spojené s menom Decca vo zvyšnej väčšine sveta. Obe spoločnosti Decca boli počas 2. svetovej vojny, na základe anti-trustového zákona, prinútené prerušiť vzájomné väzby. Po vojne britská Decca formovala americkú pobočku London Records.

Americká Decca vydávala svoje nahrávky prostredníctvom značiek Brunswick a Coral. V roku 1967 boli značky Brunswick a Coral nahradené značkou MCA, ktorá vydávala materiály americkej Decca a Kapp mimo územia severnej Ameriky.

Prvými umelcami, ktorí sa objavili na novej značke MCA, boli prevažne britské rockové skupiny: Budgie, Stackridge a Wishbone Ash.

Niektorí umelci pôsobiaci v MCA Records[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku MCA Records na českej Wikipédii.