B. B. King

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riley B. King
BBKing07.JPG
Základné informácie
Popis umelca americký spevák a gitarista
Rodné meno Riley King
Umelecké mená B. B. King
Narodenie 16. september 1925 (89 rokov)
Itta Bena, Mississippi, USA
Žáner Blues, Rhythm & Blues
Hrá na nástroje gitara, klavír
Roky pôsobenia 1947 – súčasnosť
Vydavateľstvá Interscope, Bullet Records, RPM Records, Crown, ABC, MCA, Geffen, Reprise
Webstránka www.bbking.com

Riley B. King (* 16. september 1925, Itta Bena, Mississippi, USA), známy ako B. B. King je americký bluesový gitarista, spevák a skladateľ.

Jeho kariéra začala v roku 1949 v spoločnosti RPM Records v Los Angeles. Producentom viacerých jeho ranných nahrávok bol Sam Phillips, ktorý neskôr založil spoločnosť Sun Records. King taktiež pracoval ako DJ v Memphise, kde dostal prezývku „Beale Street Blues Boy“, neskôr skrátenú na B. B.

V 50. rokoch sa stal jedným z najvýznamnejších muzikantov v oblasti Rhythm & Blues. Na pôsobivom zozname hitov z jeho dielne nechýbajú piesne ako „You Know I Love You“, „Woke Up This Morning“, „Please Love Me“, „When My Heart Beats like a Hammer“, „Whole Lotta Love“, „Bad Luck“, „Sweet Little Angel“, „On My Word of Honor“, a „Please Accept My Love“. V roku 1962 King podpísal zmluvu so spoločnosťou ABC-Paramount Records. V novembri 1964 nahral album Live at the Regal pri vystúpení v chicagskom divadle Regal Theater.

King získal Grammy Award za remake piesne Raya Hawkinsa „The Thrill Is Gone“. Pieseň sa stala hitom ako R&B, tak aj popových hitparád, čo bolo pre umelca hrajúceho rhythm & blues ojedinelé. Táto pieseň navyše skončila na 193. mieste v rebríčku 500 najlepších skladieb všetkých čias. Veľkú popularitu si King vyslúžil tiež vďaka tomu, že v roku 1969 zahajoval očakávané turné „American Tour“ skupiny The Rolling Stones. Úspechy nasledovali i v rokoch sedemdesiatych s piesňami ako „To Know You Is to Love You“ a „I Like to Live the Love“. V rokoch 1951 až 1985 sa Kingove piesne objavili v R&B hitparádach celkom sedemdesiatštyri krát.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov B.B. King na anglickej Wikipédii a B.B. King na českej Wikipédii.