Ginger Rogers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ginger Rogers
americká herečka
americká herečka
Narodenie16. júl 1911
Independence, Missouri, USA
Úmrtie25. apríl 1995 (83 rokov)
Rancho Mirage, Kalifornia, USA
PodpisGinger Rogers, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkagingerrogers.com
CommonsSpolupracuj na Commons Ginger Rogers

Ginger Rogers, vlastným menom Virginia Katherine McMath (* 16. júl 1911, Independence, Missouri, USA – † 25. apríl 1995, Rancho Mirage, Kalifornia) bola americká tanečníčka, herečka a speváčka. Počas svojej dlhej kariéry vystupovala v 73 filmoch z ktorých dodnes najznámejšie sú romantické muzikálové a tanečné filmy v ktorých hrala a tancovala so svojim najznámejším filmovým partnerom Fredom Astairom. Za film Kitty Foyle získala v roku 1940 cenu americkej Akadémie filmových umení a vied Oscar.

Svoju filmovú dráhu začala v roku 1929 nevýznamnými úlohami v krátkych filmoch. Keď sa Astairova sestra a zároveň tanečná partnerka Adele vydala, uspela v konkurze na jeho novú tanečnú partnerku. Do roku 1939 natočili spolu sériu ôsmich ľahkých tanečných a muzikálových komédii, ktoré oboch celosvetovo preslávili. Posledným spoločným filmom bol Život v tanci z roku 1939, potom sa Ginger Rogers vydala na sólovú hereckú a dráhu.

Zaujímavosť[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pražský Tancujúci dom na rohu Rašínovho nábrežia a Jiráskovho námestia v pražskej časti Nové Město bol inšpirovaný práve slávnou tanečnou dvojicou Ginger a Fred (Ginger Rogers a Fred Astaire). Rozviata tanečná sukňa Ginger Rogers dnes pomyselne vlaje smerom do Jiráskovho námestia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ginger Rogersová na českej Wikipédii.