Preskočiť na obsah

André Previn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
André Previn
americký klavirista, dirigent, aranžér a skladateľ
americký klavirista, dirigent, aranžér a skladateľ
Rod. menoAndreas Ludwig Priwin
Narodenie6. apríl 1929
Berlín, Nemecko
Úmrtie28. február 2019 (89 rokov)
New York, New York, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons André Previn

André Previn, rodným menom Andreas Ludwig Priwin (* 6. apríl 1929,[1] Berlín, Nemecko – † 28. február 2019, New York, New York, USA[2]) bol americký klavirista, dirigent, aranžér a hudobný skladateľ, štvornásobný držiteľ ceny Americkej filmovej akadémie Oscar a desaťnásobný držiteľ ceny Grammy.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza zo židovskej rodiny z nemeckého hlavného mesta Berlín. V roku 1939 spoločne so svojou rodinou emigroval do USA, keď utekali pred Hitlerom a nemeckými nacistami. Americkým občanom sa stal v roku 1943, hudbu študoval do roku 1946 na vysokej škole v Beverly Hills pri Los Angeles. Ako skladateľ a dirigent sa dokázal presadiť v Hollywoode už v roku 1948, kedy začal písať a aranžovať filmovú hudbu aj riadiť miestne filmové orchestre. Potom, čo sa tu úspešne etabloval, riadil hudobné nahrávky pre slávne filmové muzikály ako napr. Gigi (1958), Porgy a Bess (1959) a My Fair Lady (1964), za ktorý dostal cenu Americkej filmovej akadémie Oscar.

V roku 1967 sa stal dirigentom Houstonského symfonického orchestra a ďalší rok aj Londýnskeho symfonického orchestra. V nasledujúcich rokoch pôsobil ako dirigent napr. u Pittsburského symfonického orchestra, Kráľovského filharmonického orchestra a u Losangeleskej filharmónie. Ďalej skladal filmovú hudbu, komponoval a aranžoval hudbu k muzikálom, skladal ale aj hudobné diela spadajúce do odboru vážnej hudby, ako bol napr. violončelový koncert, alebo koncert pre gitaru a orchester.

Od polovice päťdesiatych rokov 20. storočia tiež cestoval a hrával ako jazzový pianista. Vtedy spolupracoval so Shelly Manne, Leroy Vinnegarom a Benny Carterom. Spoločne s nimi nahral aj album, ktorý obsahoval upravené piesne pochádzajúce z muzikálu My Fair Lady (1956), tento album sa vo svojej dobe stal hudobným bestsellerom.

V neskorších rokoch sa sústredil na komponovanie klasickej hudby. Jeho prvou operou sa stala Električka do stanice túžba, ktorá mala premiéru v sanfranciskej opere v roku 1998. Zložil aj mnoho ďalších diel z oblasti vážnej hudby, išlo o diela vokálne, komorné aj symfonické.

Pravidelne vystupoval s mnohými poprednými svetovými symfonickými telesami a filharmóniami.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Oscar za najlepší filmový muzikál[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stephen Moss. Baton charged. The Guardian (London), June 6, 2005. Dostupné online [cit. 2009-09-06].
  2. André Previn dies at the age of 89. In: BBC News. 28. február 2019

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]