Edward Albee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Edward Franklin Albee
americký spisovateľ a dramatik
americký spisovateľ a dramatik
Narodenie 12. marec 1928 (88 rokov)
Washington, USA
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Edward Albee

Edward Franklin Albee III (* 12. marec 1928, Washington, USA) je americký dramatik, ovplyvnený európskou absurdnou drámou.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ako dvojtýždňové bábätko bol adoptovaný a so svojimi rodičmi odišiel do Westchester County v štáte New York. Jeho adoptívny otec, Reed A. Albee, syn magnáta Edwarda Franklina Albeeho II., vlastnil niekoľko divadiel, kde sa Edward prvý raz dôverne zoznámil s divadlom už ako dieťa. Jeho adoptívna matka Frances bola Reedovou treťou manželkou. Edward opustil domov až ako teenager. Vzdelanie získaval v Rye Country Day School, potom v Lawrenceville School, kde bol vylúčený zo školy. Navštevoval tiež Valley Forge Military Academy vo Wayne, Pennsylvania, ktorú úspešne ukončil v roku 1945 ako 17-ročný. Ďalej pokračoval v štúdiu na Choate Rosemary Hall, ktorú ukončil v roku 1946, potom navštevoval Trinity College v Hartforde, Connecticut odkiaľ bol v roku 1947 po roku a pol štúdia vylúčený pre záškoláctvo a odmietanie povinných návštev kaplnky. Ako poslednú školu navštevoval Columbia University v roku 1949. Je iróniou, že práve tento študent sa neskôr rozhodol venovať veľa času prednášaniu drámy ako profesor na University of Houston v rokoch 1989 - 2003. Jeho dlhodobý partner, sochár Jonathan Thomas, zomrel 2. mája 2005 po dvojročnom boji s rakovinou.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho tvorbu ovplyvnilo viacero európskych absurdných dramatikov, ako boli Jean Genet, Samuel Beckett, alebo Eugène Ionesco. Trikrát získal Pulitzerovu cenu za drámu - za dielo A Delicate Balance v roku 1967, Seascape v roku 1974 a hru Three Tall Women z rokov 1990 / 1991; v roku 2005 získal špeciálnu Tony Award za celoživotný prínos; the Gold Medal in Drama získal od American Academy and Institute of Arts and Letters v roku 1980; a taktiež získal Kennedy Center Honors a the National Medal of Arts (obe v roku 1996).

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Divadelné hry[upraviť | upraviť zdroj]

Eseje[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2005 - Stretching My Mind: Essays 1960-2005

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]