Deathrock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Deathrock
Pôvod v štýlochPunk rock, Gotický rock, Post-punk, Glam rock, Acid rock, New Wave, Hororová filmová hudba
Kultúrne pozadieKoniec 70. rokov – USA (Los Angeles)
Typické nástrojeVokály, Gitara, Basová gitara, bicie, syntetizátor


Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Deathrock alebo death rock je termín používaný na označenie subžánru punk rocku, ktorý obsahuje hororové prvky a strašidelnú atmosféru, a ktorý vznikol na Západnom pobreží USA v roku 1979.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Termín "death rock" bol prvýkrát použití v 50. rokoch na popísanie tematicky podobného žánru rock and rollu, ktorý začal skladbou „Endless Sleep“ od Jody Reynolds v roku 1958 a skončil skladbou „Last Kiss“ od J. Franka Wilsona v roku 1964.[1] Názov deathrock vznikol v roku 1979 kvôli popísaniu zvuku rôznych punk rockových skupín západného pobrežia USA.[2]

Deathrockové skladby používajú jednoduché akordy opakujúce sa gitarové zvuky, basovú gitaru v popredí a bicie, ktoré zdôrazňujú opakované, post-punkové beaty v takte 4/4. Na vytvorenie atmosféry sú niekedy použité škrípajúce zvuky gitary. Texty môžu byť rozdielne, ale typické su introspektívne a surrealistické s podielom tmavých tém samoty, rozčarovania, straty, depresie, života, smrti atď.

Interpreti[upraviť | upraviť zdroj]

Moderné Death Rock 1990-2013[upraviť | upraviť zdroj]


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Oldies.com
  2. Kilpatrick, Nancy. The Goth Bible: A Compendium for the Darkly Inclined. New York: St. Martin's Griffin, 2004, ISBN 0-312-30696-2, p. 88-89.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Deathrock na anglickej Wikipédii.