Deathrock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Deathrock
Pôvod v štýlochPunk rock, Gotický rock, Post-punk, Glam rock, Acid rock, New Wave, Hororová filmová hudba
Kultúrne pozadieKoniec 70. rokov – USA (Los Angeles)
Typické nástrojeVokály, Gitara, Basová gitara, bicie, syntetizátor

---- Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Deathrock alebo death rock je termín používaný na označenie subžánru punk rocku, ktorý obsahuje hororové prvky a strašidelnú atmosféru, a ktorý vznikol na Západnom pobreží USA v roku 1979.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Termín "death rock" bol prvýkrát použití v 50. rokoch na popísanie tematicky podobného žánru rock and rollu, ktorý začal skladbou „Endless Sleep“ od Jody Reynolds v roku 1958 a skončil skladbou „Last Kiss“ od J. Franka Wilsona v roku 1964.[1] Názov deathrock vznikol v roku 1979 kvôli popísaniu zvuku rôznych punk rockových skupín západného pobrežia USA.[2]

Deathrockové skladby používajú jednoduché akordy opakujúce sa gitarové zvuky, basovú gitaru v popredí a bicie, ktoré zdôrazňujú opakované, post-punkové beaty v takte 4/4. Na vytvorenie atmosféry sú niekedy použité škrípajúce zvuky gitary. Texty môžu byť rozdielne, ale typické su introspektívne a surrealistické s podielom tmavých tém samoty, rozčarovania, straty, depresie, života, smrti atď.

Interpreti[upraviť | upraviť zdroj]

Moderné Death Rock 1990-2013[upraviť | upraviť zdroj]


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Oldies.com
  2. Kilpatrick, Nancy. The Goth Bible: A Compendium for the Darkly Inclined. New York: St. Martin's Griffin, 2004, ISBN 0-312-30696-2, p. 88-89.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Deathrock na anglickej Wikipédii.