Krautrock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Krautrock
Pôvod v štýloch progresívny rock, funk, experimentálna hudba, psychedelický rock
Kultúrne pozadie stred 60-tych rokov/skoré 70-te roky v Západnom Nemecku
Typické nástroje gitara, basová gitara, bicie, syntetizátor
Všeobecná popularita undergroundová, ale niektoré skupiny sú komerčne úspešné
Odvodené štýly elektronická hudba
ambientná hudba
new age
Neue Deutsche Welle
Regionálne scény
BerlínDüsseldorf

Krautrock je všeobecný názov pre experimentálnu hudobnú scénu, ktorá sa objavila v Nemecku koncom 60-tych rokov a získavala si popularitu počas celých 70-tych rokov, a to najmä vo Veľkej Británii. DJ rádia BBC John Peel je považovaný za šíriteľa krautrocku mimo nemecky hovoriacich štátov.

Pôvod termínu[upraviť | upraviť zdroj]

Termín krautrock bol pôvodne vtipom vytlačeným v britskej hudobnej tlači (napr. New Musical Express a Melody Maker), kde „krautrock“ našiel odozvu v undergroundovej scéne.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Krautrock je vyberavý a často veľmi originálny mix post-psychedelického rušenia a náladového progresívneho rocku v zmesi s nápadmi súdobej experimentálnej klasickej hudby (hlavne skladateľ Karlheinz Stockhausen, pokým napríklad Irmin Schmidt a Holger Czukay zo skupiny Can predtým študovali) a z nových experimentálnych smerov, ktoré sa objavili v jazze počas 60-tych a 70-tych rokov (hlavne free jazzové časti od Ornette Colemana či Alberta Aylera).

Členovia krautrockových hudobných skupín boli v mnohých prípadoch mladí ľavicoví intelektuáli, bojujúci proti systému svojou experimentálno hudbou.

Typické skupiny hrajúce krautrock v 70-tych rokoch boli Tangerine Dream, Faust, Can, Amon Düül II, Ash Ra Tempel a iní, združení s kolínskymi hudobníkmi a inžiniermi Dieterom Dierksom a Connym Plankom ako Neu!, Kraftwerk a Cluster.

Znak krautrocku je zmes rockovej hudby a nástrojov „rockových skupín“ (basová gitara, gitara, bicie) s elektronickými nástrojmi a štruktúrou, často s tým, čo sa dnes nazýva citlivosť ambientnej hudby. Spoločný rytmus v hudbe bol 4/4 beat, často nazývaný „motorik“ v anglickej hudobnej tlači.

Významní umelci[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]