Tangerine Dream

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tangerine Dream
Skupina Tangerine Dream v roku 2007
Skupina Tangerine Dream v roku 2007
Základné informácie
Pôvod Západný Berlín, Nemecko
Žáner(-re) elektronická hudba, berlínska škola elektronickej hudby, new age, Electronica, progresívna elektronická hudba, ambientná hudba, krautrock, progresívny rock
Pôsobenie 1967 – súčasnosť
Vydavateľstvá Ohr, Virgin, Caroline, Jive Electro, Private Music, Miramar, TDI, Eastgate, Sequel/Castle/Sanctuary/BMG, Relativity
Webstránka tangerinedream-music.com
Členovia skupiny
Edgar Froese
Linda Spa
Iris Camaa
Thorsten Quaeschning
Bernhard Beibl
Hoshiko Yamane
Bývalí členovia
Lanse Hapshash
Kurt Herkenberg
Volker Hombach
Charlie Prince
Steve Jolliffe
Conrad Schnitzler
Klaus Schulze
Christopher Franke
Steve Schroyder
Peter Baumann
Michael Hoenig
Klaus Krüger
Johannes Schmoelling
Paul Haslinger
Ralf Wadephul
Jerome Froese

Tangerine Dream je nemecká elektronická skupina, ktorú v roku 1967 založil Edgar Froese. Skupina počas svojej existencie vystriedala množstvo členov, pričom Froese jej jediným stálym členom. Bubeník a skladateľ Klaus Schulze bol členom v jej začiatkoch, ale najstabilnejšou zostavou počas jej úspešných 70. rokov boli Froese, Christopher Franke a Peter Baumann. Koncom 70. rokov nahradil Baumanna Johannes Schmoelling.

V prvotnom období "Pink Years" skupiny Tangerine Dream sa podieľala na vývoji žánru krautrock. Ich ďalšie "Virgin Years" obdobie, v ktorom ich albumy dopomohli definovať štýl, ktorý je dnes známy ako Berlínska škola elektronickej hudby. Ich ďalšie albumy ovplyvnili elektronickú tanečnú hudbu a tiež žáner známa ako new age, hoci oni sami nemajú radi tento termín. Koncom 90. rokov sa zamerali na žáner electronica.

Hoci skupina vydala množstvo štúdiových a koncertných nahrávok, jej dôležitými fanúšikmi sa stali aj pre ich filmové soundtracky, ktorých je viac ako šesťdesiat, a to vrátane Mzda strachu, Zlodej, Pevnosť, Riskantný podnik, Firestarter, Legenda, Near Dark, Nesmelí ľudia a Miracle Mile. Takisto vytvorili soundtrack k videohre Grand Theft Auto V.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní
Bývalí

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia skupiny Tangerine Dream

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tangerine Dream na anglickej Wikipédii.