Grand Theft Auto V

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie


Grand Theft Auto V
Základné informácie
Vydavateľ Rockstar Games
Distribútor Take-Two Interactive
Séria Grand Theft Auto
Engine RAGE
Dátum vydania PlayStation 3, Xbox 360
17. september 2013
Xbox One, PlayStation 4
18. november 2014
Microsoft Windows
14. apríl 2015
Žáner Akčná-adventúra
Mód Single-player, multiplayer
Platforma PlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Microsoft Windows

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Grand Theft Auto V je akčno-adventúrna videohra s otvoreným svetom ktorá bola vytvorená Rockstar North a vydaná Rockstar Games. Bola vydaná 17 Septembra 2013 pre PlayStation 3 a Xbox 360, 18 Novembra 2014 pre PlayStation 4 a Xbox One, a 14 Apríla 2015 pre Microsoft Windows. Je to prvým hlavným príspevkom v Grand Theft Auto sérii od 2008 Grand Theft Auto IV. Položená vo vymyslenom štáte San Andreas, založený na Južnej Kalifornii, singleplayer príbeh sa drží okolo troch kriminálnikov a ich snaha o spáchanie lúpeže pod tlakom z vládnej agentúry. Dizajn otvoreného sveta necháva hráčov voľne prechádzať San Andreaskej otvorenej krajine a vymyslenom meste Los Santos, založené na Los Angeles.

Hra je hraná buď z prvej alebo tretej perspektívy a jej svet je navigovaný pešo alebo vozidlom. Hráči ovládajú troch hlavných protagonistov cez single-player a prepínajú medzi oboma počas misii aj mimo. Príbeh je centrovaný na lúpežné sekvencie, a mnoho misii involvujú strielanie a riadenie. "Hľadaný" systém dohliada na agresiu policajných agentúr na hráčov ktorý spôsobia zločin. Grand Theft Auto Online, online multiplayer režim, umožňuje až 30 hráčov preskúmať otvorený svet a hrať v kooperativných alebo kompetetivných zápasoch.

Výroba začala čoskoro po Grand Theft Auto IV vydaní a bola rozdelená medzi mnoho Rockstar štúdii po celom svete. Výrobný tím mal vlyv od mnohých svojich predchádzajúcich projektov ako je Red Dead Redemption a Max Payne 3, a urobili hru okolo troch hlavných protagonistov aby inovovali na základnú štruktúru svojich predchodcov. Veľa z výrobnej práce predstavovala kreácia otvoreného sveta, a niekoľko členov tímu vykonali terenný výskum okolo Kalifornie aby zachytili zábery pre dizajnový tím. Soundtrack hry ponúka originálne skóre zložený tímom producentov ktorý spolupracovali niekoľko rokov.

Značne predávane a veľmi očakávane, hra zlomila priemyselné predajné rekordy a stala sa najrýchlejšie-predávaným produktom v históríí, zarobila 800 miliónov US dolárov v prvý deň a 1 bilión US dolárov v prvých 3 dňoch. Dostala veľmi kritický ohlas, s chválou zameranou na svojom viac protagonistovom dizajne, otvorenom svete, prezentácii a hrateľnosti. Spôsobila kontroverziu vzťahujúcu sa k jej zobrazenie žien a misia ktorá predstavovala mučenie počas výsluchu rukojemníka. Považovaná za jeden z najvýznamnejších titulov siedmej generácie herných konzól, a mnoho kritikov a hráčom za jednu z najlepších hier všetkých čias získala na konci roka ocenenie vrátane Game of the Year ocenenia  z niekoľkých herných firiem. Predalo sa viac ako 65 miliónov kópii a je jedna z najpredávanejších videohier všetkých čias.

Hrateľnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Grand Theft Auto V je akčno-adventúrna hra hraná z prvej alebo tretej prespektívy. Hráči plnia misie—lineárny scénar so stanovenými cieľmi—aby sa dostali ďalej v príbehu. Mimo misii, hráči môžu voľno prechádzať otvorený svet. Zostavený zo San Andreaskej otvorenej krajiny a vymysleným mestom Los Santos, svet je oveľa väčší ako krajiny v starších príspevkoch v sérii. Môže byť úplne preskúmaný po začiatku hry bez obmedzenia, hoci príbeh odomyká viac hrateľného obsahu.

Hráči používajú zbrane nablízko, zbrane a výbušniny aby bojovali s nepriateľmi, a môžu behať, skákať, plávať alebo používať vozidlá aby sa navigovali po svete. Hra prináša typy vozidiel ktoré neboli v jeho predchodcovi Grand Theft Auto IV, ako napríklad lietajúce vozidlá s pevnými krídlami. Automatické-mierenie a systém krytia môžu byť použité ako asistencia proti nepriateľom v boji. Keď si hráči ublížia, ich zdravie sa zregeneruje do polovice. Hráči sa objavia pred nemocnicou keď im dojde zdravie. Keď hráči spáchaju zločiny keď hrajú, policajné agentúry môžu zareagovať ako je indikované "hladaný" meračom na priehľadovom displeji (HUD). Hviezdy zobrazené na merači indikujúce prítomný hľadaný level (napríklad, na maximálnom pät-hviezdičkovom levely sa objavia policajné helikoptéry a SWAT tímy aby usmrtili hráča). Policajní dôstojníci budú pátrať po hráčoch keď opustia miesto zločinu. Merač vstúpi do spätného režimu a časom ustupuje, keď sú hráči skrytý z dohľadu dôstojníkov (ako ukázané na mini-mape).

Singleplayer režim umožňuje hráčom ovládať tri postavy: Michael De Santa, Trevor Philips a Franklin Clinton—kriminálnici ktorých príbehy sa prepájajú, ako plnia misie. Niekoľko misii sú dokončené iba s jednou postavou a ostatné s dvomi alebo tromi. Cez singleplayer, hráči môžu prepínať medzi protagonistami ľubovolne pomocou smerového kompasu na HUD. Hra môže prepnúť medzi postavami automaticky v singleplayer misiách na dokončenie určitých cieľov. Kompas postavy bude blikať červeno keď je v nebezpečí a potrebuje pomoc, a blikať bielo keď ma strategickú výhodu. Hoci hráči plnia misie ako ktorýkoľvek z troch protagonistov, ťažšie lúpeže vyžadujú podporu z AI-kontrolovaných komplicov s unikátnymi sadami zručností, ako je počítačové hekovanie a riadenie. Ak komplic prežije úspešnú lúpež, zobere si čiastku z peňažnej odmeny, a môže byť k dispozícii pre neskoršie misie so zlepšeniami ich unikátnych schopností. Odlíšenie v lúpežných stratégiach je podporované; v okradacej misii, hráči môžu buď nepozorovane podmaniť civilistov s agentom, alebo pozorovane zaútočiť na miesto konania s pištoľmi v rukách.

Každá postava má sadu ôsmich zručností, ktoré reprezentujú svoju zručnosť určitých oblastiach ako napríklad strielanie a riadenie. Hoci zručnosti sa zlepšia hraním, každá postava má zručnosť s odbornými znalosťami štandardne (napr. Trevorova lietacia zručnosť). Ôsma "špeciálna" zručnosť určuje efektívnosť vo vykonávaní schopnosti ktorá je unikátna pre každú postavu. Michael má spomalenie času keď striela, Franklin má spomalenie času keď riadi, a Trevor spôsobí dvakrát toľko zranenia nepriateľom pričom o polovicu menej v boji. Merač v každej postavy HUD sa vyčerpáva keď sa schopnosť používa a regeneruje sa keď hráči vykonávajú akcie (napríklad, driftovanie s vozidlami ako Franklin alebo strielať do hláv ako Michael).

Pri prechádzaní herného sveta, hráči sa môžu zapojiť do kontextne-špecifických aktivít ako napríklad potápanie pod vodu alebo parašutovanie. Každá postava má smartfón pre kontaktovanie priateľov, začanie aktivít a k prístupu k virtuálnemu internetu v hre. Virtuálny internet umožňuje hráčom obchodovať cez burzu. Hráči si môžu kúpiť majetky ako domy a biznisy, zlepšiť zbrane a vozidlá v arzenálu každej postavy, a prispôsobiť ich vzhľad kupovaním oblečenia, účesy, tetovania a šperky.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Deväť rokov po nepodarenej lúpežy v Ludendorffe, North Yankton, bývalý lupič bánk Michael Townley žije pod ochranou svedkov s jeho rodinou v Los Santos, San Andreas, pod prezývkou Michael De Santa. Stretne sa a neskôr spriatelí s gangsterom Franklin Clinton keď sa neskôr pokúsy podvodne prevziať jeho syna auto na meno skorumpovaného Arménskeho predavača aút. Keď Michael zistí že jeho žena Amanda spala s jej tenisovým trénerom, prenásleduje ho k vile a zničí ju z hnevu. Ukáže sa, že majiteľ vily je milenka Mexického drogového magnát Martin Madrazo, ktorý požaduje náhradu pod hrozbou ďaľšieho násilia. Michael sa vráti do kriminálneho života aby získal peniaze a požiada Franklina aby bol jeho komplic. Spolu, prevedú lúpež klenotníctva aby splatili dlh. Michaelov jediný preživší partner v Ludendorffskej lúpežy, Trevor Philips, počuje o lúpežy klenotníctva a uvedomí se že to bola Michaelova práca. Obidvaja sa zjednotia potom ako Trevor vystopuje Michaela v Lost Santos.

Osobné životy protagonistov sa začínajú vymkínať kontrole. Michaelove zvýšené nevyrovnané správanie vyzve jeho rodinu aby ho opustili, a jeho pokusy, aby zo seba niečo urobil, ho privedú do konfliktu s Devinom Westonom, vlastno-urobeným miliardarovým rizikovým kapitalistom a podielnikom, ktorý vyvíja zášť proti nemu. Weston prísahá pomstu potom, čo jeho právnik zomrel pri nehode, pri ktorej je Michael obvinený. Franklin zachráni svojho priateľa Lamara Davisa pred gangsterom a bývalím priateľom Haroldom "Stretch" Josephom, ktorý sa opakovane pokúša zabiť Lamara aby sa presadil so svojimi bratmi. Trevorove ľahkomyseľné snahy konsolidovať jeho kontrolu nad rôznymi čiernymi trhmi v Blaine County ho vidia viesť vojnu proti San Andreas kapitole The Lost, vykázaný klub motocyklov, rad Latinskoamerických gangov, súperiaci díleri drog, vládou-sponzorovaný žoldnieri a Triadská hlava Wei Cheng.

Federálny Úrad pre Vyšetrovanie (FIB) vládny agenti Dave Norton a Steve Haines kontaktúju Michaela a požadujú, aby vykonával rad operácií s Franklinom a Trevorom aby podlomili rivalnú agentúru, Agentúra pre Medzinárodné Záležitosti (IAA). Pod vedením Hainesa, zaútočia na obrnený konvoj ktorý nesie finančné prostriedky určené pre IAA, a prepadnú banku obsahujúcu mzdy pre všetkých skorumpovaných policajtov a verejných činiteľov v Los Santos. Ako Haines spadá pod rastúcu kontrolou pre jeho metódy, donúti Franklina a Michaela aby infiltrovali sídlo FIB a vymazali akúkoľvek evidenciu určenú proti nemu cez ich servery. Michael využije príležitosť k vymazaniu akékoľvek dáta na svojich aktivitách, tým zničí Hainesov vplyv nad ním. Trio začne plánovať svoj najodvážnejší čin vôbec: prepadnúť Unionský Depozitár zlata.

Michael sa napraví s rodinou a začnú žiť znova pohromade po návrate do Los Santos. Medzitým, Trevor zistí, že bývalý komplic lúpeže v Ludendorffe, Brad Snider, nebol vo väzení ako bol vedený veriť, ale zabitý počas lúpeže a pochovaný v hrobe označenom pre Michaela. Trevorove pocity zrady spôsobia konflikt v skupine ohrozia ich Union Depozitárske plány. Keď Michael a Norton, obidvaja ktorý boli zradený Hainesom, su chytettní v Mexickom nedorozumení medzi FIB, IAA a privátnou bezpečnostnou firmou Merryweather, Trevor im pomôže v úteku, a drží sa toho, že iba on môže zabiť Michaela. Aj keď neodpustí Michaelovi, Trevor furt chce urobiť lúpež Unionského Depozitára; duo súhlasilo aby sa rozišli potom.

Lúpež Uninského Depozitára je úspešne splnená, ale Franklin je oslovený dvoma stranami oddelene, ktorí požadujú, aby zabil Trevora alebo Michaela. Haines a Norton tvrdia, že Trevor je záväzok, a Weston chce odškodnenie po Michaelovej zrade. Franklin má tri voľby: zabiť Michaela, zabiť Trevora alebo zabiť ani jednoho a čeliť svojim nepriateľom spoločne. Ak by Franklin zabil buď Michaela alebo Trevora, skončí kontakt s preživším a vráti sa ku svojmu starému životu. Ak by nezabil ani jednoho, trio odolá útok od FIB a Merryweatheru predtým ako idú zabiť Hainesa, Stretcha, Chenga a Westona. Michael a Trevor sa zmieria, a všetci traja prestanú spolu pracovať, ale zostanú priateľmi.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Rockstar North začalo vytvárať Grand Theft Auto V v 2009, následujúce po vydaní Grand Theft Auto IV. Vývoj bol vykonaný tímom viac ako 1000 ľudí, vrátane Rockstar North hlavného tímu a zamestnanci z "rodičovskej" firmy Rockstar Games štúdii okolo sveta. Proprietárny Rockstar Advanced Game Engine (RAGE) bol prepracovaný pre hru, aby zlepšila svojej schopnosti vykresľovať vzdialenosť kapability. Euphoria a Bullet software majú na starost daľšiu animačnú a renderovaciu prácu. Potom, čo sa zoznámil so PlayStation 3 a Xbox 360 cez čas, Rockstar zistili, že boli schopní posunúť grafické schopnosti konzol ďalej než v predchádzajúcich hrách. Odhady analytikov hovoria, že hra skombinovaná s vývojom a marketingom mala rozpočet viac ako 170 miliónov britských libier (265 miliónov Amerických dolárov), čo by to robilo najdrahšiu hru v tej dobe.

Otvorený svet bol vymodelovaný na Južnej Kalifornii a Los Angeles, a jej dizajn a render v hre tvoria veľkú časť začiatku vývoja hry. Významný členovia od tímu produkcie hracieho sveta boli na exkurziách cez región a zdokumentovali svoje výskumy s fotografiami a videozáznamami. Google Maps projekcie o Los Angeles boli použité tímom na pomoc na dizajnovanie cestnej siete Los Santos. Aby zozrkadlili a zreprodukovali demografickú plochu Los Angeles, vývojári študovali data sčítania ľudu a pozerali dokumenty o meste. Tím považoval vytváranie otovreného sveta najviac technicky náročný aspekt výroby hry.

Zásadný cieľ dizajnu od počiatku bolo inovovať sériinu základnú štruktúru tým, že hráčom dajú kontrolu troch protagonistov namiesto jedného. Tento nápad bol prvýkrát navrhnutý cez vývoj Grand Theft Auto: San Andreas, ale súdobé hardvérové obmedzenia to urobili neuskutočniteľním. Vyvinuli dve Grand Theft Auto IV epizodické DLC packy, predstavovali dvoch nových protagonistov v 2009, tím chcel založiť Grand Theft Auto V okolo troch súčasne ovládaných postáv. Tím to považoval ako duchovný nástupca mnohých svojích predchádzajúcich hier (ako napr. Grand Theft Auto IV, Red Dead Redemption a Max Payne 3), a navrhnutý aby zlepšil herné mechaniky. Snažili sa vylepšiť akčnú hrateľnosť prepracovaním streleckej mechaniky a systému krytia, a prepracovali riadiace mechaniky aby opravili Grand Theft Auto IV ťažké ovládanie vozidiel.

Po procese konkurzu, Ned Luke, Shawn Fonteno a Steven Ogg boli vybraný aby stvárnili Michaela, Franklina a Trevora, respektívne. Ich výkony boli väčšinou zaznamenané pomocou motion capture technológie, ale dialóg pre sccény s postavami sediacimi vo vozidlách bol zaznamenaný v štúdiach. Hra je prvá v sérii ktorá má originálne skóre, zložený tímom producentov spolupracujúcimi so sebou v priebehu niekoľko rokov. Licencovaná hudba v rádiu ktoré je v hre je tiež použitá. Tím zlicensoval viac ako 241 skladieb zdieľaných medzi pätnástimi rádio stanicami, s ďaľšími dvomi stanicami poskytujúcimi podcasty. Niektoré zo skladieb boli napísané špeciálne pre hru, ako je rapper a producent Flying Lotusove originálne dielo zložené pre FlyLo FM rádio stanicu ktorú hostí.

Rockstar Games prve oznámili hru 25 Októbra 2011. Vydali jej debutový trailer o týždeň neskôr, s oficiálnym tlačovým vyhlásením potvrdzujúcim jeho nastavenie. Novinári poznamenali, že oznámenie podnietil rozsiahle očakávania v rámci herného priemyslu, ktoré dlhovali kultúrnemu významu série. Hra minula jej pôvodný Q2 2013 dátum vydania, odsunutý do 17. septembra, aby umožnili vylepšenie. Aby podnietili preobjednávky hry, Rockstar spolupracovali s niekoľkými maloobchodnými predajnami, aby urobili špeciálnu edíciu, s extra funkciami v hre. Bežali virálnu marketingovú stratégiu s webstránkou pre fiktívny náboženský kult, "The Epsilon Program", ktorý ponúkol užívateľom možnosť aby mohli byť v hre členovia kultu.

Re-vydanie hry bolo oznámené pre Microsoft Windows (PC), PlayStation 4 a Xbox One na E3 2014. Táto rozšírená verzia ponúka zvýšenú renderovanú vzdiaľenosť, uhladené textúrne detaily, hustejšiu prevádzku, rekonštruované efekty počasia a novú zver a rastlinstvo. Obsahuje nový pešo pohľad z prvej perspektívy, ktorý vyžadoval vývojový tím prepracovať animačné systémy aby sa prispôsobila hrateľnosť z prvej perspektívy. PlayStation 4 a Xbox One verzie boli vydané 18 Novembra 2014. PC verzia, pôvodne plánovaná simultánne vydanie s konzolovými verziami, bolo odložené do 14 Apríla 2015. Podľa Rockstar, to vyžadovalo viac času rozvoja pre "vylepšenia". PC verzia je schopná urobiť 60 snímok za sekundu s 4K rezolúciou a Rockstar Editor umožňuje hráčom natočiť a editovať videá.

Kritický Príjem[upraviť | upraviť zdroj]

Počiatočné Vydanie[upraviť | upraviť zdroj]

Grand Theft Auto V bolo vydané s kritickým ohlasom. Metacritic, ktorý priraďuje štandardizované hodnotenie v 0-100 rozsahu, vypočítal priemerné skóre 97 zo 100 založené na 50 recenziach pre PlayStation 3 a 58 recenzii pre Xbox 360 verziu. Je Metacriticova piata najlepšie hodnotená hra, remízuje s pár ďaľšími. Recenzentom sa páčila "viac-hlavných-postáv" formula, dizajn lúpežných misii a prezentácia, ale niektorý nesúhlasili na kvalite príbehu a postáv. IGN Keza MacDonald nazvala Grand Theft Auto V "jednu z najlepších videohier všetkých čias", a Play ju považoval za "generačnú-definíciu" a "výnimočnú". Edge napísal že je to "pozoruhodný úspech" v dizajne otvorenom svete a v príbehu, zatiaľ čo The Daily Telegraph Tom Hoggins vyhlásil že to je "kolosálny výkon technického inžinierstva".

CNET Jeff Bakalar cítil, že hra odporúčala hráčov aby hrali za všetky tri postavy. Edge našiel, že menenie hráčov bolo pomocné pre vyhnutie dlhým cestovným časom do štartovných bodov misie. Kvôli meniacej mechanike, Game Informer Matt Bertz poznamenal, že hráči sú stále "v centre akcie" počas prestreliek. Eurogamer Tom Bramwell napísal, že menenie pridalo technický element do prestreliek ako postavy sú nastavené v strategických stanoviskách spôsobí menej "strelnické" situácie ako v predošlých hrách. IGN MacDonald cítil, že meniaca vlastnosť dala hráčom viac možností v ich prístupe a urobila misie menej predvídateľné.

Giant Bomb Jeff Gerstmann považoval lúpežné misie vítanou odchýlkou od sériinej typickej štruktúre misii. Eurogamer Bramwell ich prirovnal k "trhákovým setovým kusom" a GameSpot Carolyn Petit citovala, že 1995 film Heat na nich mal štylistický vplyv na ich dizajn. Joystiq Xav de Matos cítil tvorivé a metodické prístupy boli podporované. Polygon Chris Plante prirovnal prudké menenie postáv v lúpežných misiách k "editovaniu filmu s tým, že hráč slúži ako editor, meniaci na najzaujímavejšie pohľady pre každú chvílu". Computer and Video Games Andy Kelly cítil, že celkový dizajn misii bol viac pestrejší a postrádal eskortné pochôdzky svojich predchodcov.

Edge chválil grafickú presnosť hry a absenciu obrázkov pri načítaní hry. Play pochválil render vzdialenosti a počasie a systém bleskov. Eurogamer Bramwell považoval systém bleskov najväčším pokrokom. Official Xbox Magazine (OXM) Mikel Reparaz myslel, že hra bola "pravdepodobne najväčším technickým úspechom Xbox 360", a bol prekvapený, že otvorený svet sa renderoval na konzole. Recenzenti chválili dizajn otovreného sveta, nejaké ďalšie komplimeny pre zefektívnenie Los Angeles geografiu do dobre navrhnutého mestského priestoru. GameTrailer Brandon Jones považoval emuláciu Los Angeles autentickú a otvorený svet "plný hlasu a osobnosti". IGN a PlayStation Official Magazine (OPM) urobili priaznivé porovnanie medzi Los Santos a Liberty City z Grand Theft Auto IV. OXM Reparez cítil, že Los Santos prekonalo "šedý a kostrbatý" Liberty City. Recenzeti chválili svetovú satiru súčasnej americkej kultúry—OPM Joel Gregory vyhlásil, že "kúsavý spoločenský komentár je samozrejme prítomný a správny".

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]