Grand Theft Auto V

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Grand Theft Auto V
Základné informácie
VydavateľRockstar Games[pozn. 1]
DistribútorTake-Two Interactive
SériaGrand Theft Auto
Dátum vydaniaPlayStation 3, Xbox 360
17. september 2013
Xbox One, PlayStation 4
18. november 2014
Microsoft Windows
14. apríl 2015
ŽánerAkčná-adventúra
MódSingle-player, multiplayer
PlatformaPlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Microsoft Windows

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Grand Theft Auto V je akčno-adventúrna videohra v otvorenom hernom svete ktorá bola vytvorená spoločnosťou Rockstar North a vydaná spoločnosťou Rockstar Games. Hra bola vydaná 17. septembra 2013 pre PlayStation 3 a Xbox 360, 18. novembra 2014 pre PlayStation 4 a Xbox One, a 14. apríla 2015 pre Microsoft Windows. Hra sa odohráva vo vymyslenom štáte San Andreas v Južnej Kalifornii. Hráči sa môžu voľne prechádzať po krajine San Andreas a vymyslenom meste Los Santos, ktoré je založené na Los Angeles. Príbeh hry pre jedného hráča sa drží okolo troch kriminálnikov a ich snahe o spáchanie lúpeže pod nátlakom z vládnej agentúry.

Hru je možné hrať buď z prvej, alebo tretej osoby, v otvorenom hernom svete, ktorý sa prechádza pešo alebo dopravným prostriedkom. Hráči ovládajú troch hlavných protagonistov v hre jedného hráča, a prepínajú medzi oboma počas misii aj mimo. Príbeh sa sústredí na lúpeže a mnoho misií zahŕňa rýchlu jazdu dopravným prostriedkom, strieľanie, či inú kriminálnu aktivitu. Systém "hľadania" dohliada na agresiu polície na hráčov ktorý spôsobia zločin. Grand Theft Auto Online je režim hry viacerých hráčov, ktorá umožňuje až 16 hráčom preskúmať otvorený svet a hrať v kooperácii alebo proti sebe.

Výroba začala čoskoro po vydaní Grand Theft Auto IV a bola rozdelená medzi viacero Rockstar štúdii po celom svete. Výrobný tím hry bol pod vplyvom zo svojich predchádzajúcich projektov ako je Red Dead Redemption a Max Payne 3, a preto hru vyvinuli z príbehu troch hlavných protagonistov. Veľkú časť vývoja hry predstavovalo vytvorenie otvoreného sveta, a preto sa niekoľko členov tímu venovalo terénnemu výskumu v štáte Kalifornia, aby zachytili čo najvernejšie zábery pre dizajnový tím. Soundtrack hry ponúka originálnu hudbu, zloženú tímom producentov ktorý spolupracovali niekoľko rokov.

Hra prekonala predajné rekordy a stala sa najrýchlejšie predávaným produktom v histórií, zarobila 750 miliónov eur v prvý deň a 940 miliónov eur v prvých 3 dňoch. Dostala veľmi kritický ohlas, s chválou zameranou na svojom dizajne s viacero protagonistami, otvorenom svete, prezentácii a hrateľnosti. Hra je kontroverzná kvôli jej zobrazeniu žien a misie, ktorá predstavovala mučenie počas výsluchu rukojemníka. Je považovaná za jeden z najvýznamnejších titulov siedmej generácie herných konzol, a mnoho kritikov a hráčov ju považuje za jednu z najlepších hier všetkých čias. Získala Game of the Year ocenenia od niekoľkých herných časopisov. Predalo sa viac ako 65 miliónov kópii a je jedna z najpredávanejších videohier všetkých čias.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dodatočná práca od Rockstar San Diego, Rockstar Leeds, Rockstar Toronto, Rockstar New England, Rockstar London a Rockstar Lincoln.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rockstar North (17. september 2013). Grand Theft Auto V. PlayStation 3 and Xbox 360. Rockstar Games.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]