Grand Theft Auto V

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Grand Theft Auto V
Základné informácie
Vydavateľ Rockstar Games
Distribútor Take-Two Interactive
Séria Grand Theft Auto
Engine RAGE
Euphoria
Bullet Physics Library
Dátum vydania PlayStation 3, Xbox 360
17. september 2013
Žáner Akčná Adventúra
Mód Single-player, multiplayer
Platforma PlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Microsoft Windows
Médium Blu-ray Disc, 2x DVD DL (X360), download
Vstup Gamepad
Ďalšie odkazy
Web stránka hry http://www.rockstargames.com/V/

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Grand Theft Auto V (alebo tiež GTA V a GTA 5) je 15. diel hernej série Grand Theft Auto, vyvinutý firmou Rockstar Games. Hra je zasadená do fiktívneho mesta Los Santos a priľahlých oblastí. Pri ich dizajnovaní sa tvorci nechali inšpirovať skutočnými mestami v južnej Kalifornii.

Vydanie hry bolo pôvodne plánované na jar 2013 pre PlayStation 3 a Xbox 360[1], avšak na konci januára 2013 bola hra odložená na 17. september 2013. Rockstar Games zverejnil 4 trailery[2][3], 2 gameplay videa, 194 screenshotov a asi 20 artworkov. Next-gen verzia hry pre PlayStation 4 a Xbox One bola vydaná 18. novembra 2014. Termín vydania pre PC je aktuálne stanovený na 14. apríla 2015[4].

Príbeh sa odohrává v Los Santos – veľkomeste známom už z hry Grand Theft Auto: San Andreas. Mesto sa nachádza vo fiktívnom štáte San Andreas. Herná mapa bude podľa informacii Rockstar Games cca 7x väčšia než u predchádzajúceho dielu (Grand Theft Auto IV)[chýba zdroj] Hra má tri herné postavy – Michael, Trevor a Franklin, medzi ktorými si hráč môže prepínať. Ďalej hra obsahuje podvodný svet vrátane rýb, žralokov, podmorských jaskýň a tiež multiplayer (GTA Online).

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Michael De Santa[upraviť | upraviť zdroj]

Michael je 40 ročný chlapík a bývalý bankový lupič. Čo sa týka herných zručností, je všestranne nadaný. Žije so svojou rozvedenou manželkou Amandou a dvoma deťmi:Pretože ho rodina príliš nemá rada, predovšetkým jeho bývalá manželka Amanda, s ktorou žije, chodí Michael k osobnému psychiatrovi. Býva v oblasti Rockford Hills (známej z reality ako Beverly Hills) v luxusnej vile a lieta so svojím priateľom Trevorom. Michael je zo všetkých troch postav najstarší a najskúsenejší. Raz bol chytený FIB (reálne FBI) a od tej doby je súčasťou programu na ochranu svedkov.

Trevor Phillps[upraviť | upraviť zdroj]

Trevor je bývalý pilot a najlepší kamarát Michaela, s ktorým zažil množstvo bankových lúpeží. Vie dobre pilotovať vrtuľníky a lietadla, keďže je vojnový veterán. Býva na Mohavskej púšti v Blaine County, konkrétne v karavane. Je skoro takisto, starý ako Michael, čiže má menej, ako 40 rokov. Vďaka svojej psychickej nemoci rád likviduje autá, podpaľuje domy a mláti ľudí. Za suseda má paranoidného Rona, ktorý je ešte väčší šialenec, všetci v GTA 5.

Franklin Clinton[upraviť | upraviť zdroj]

Franklin je najmladší zo všetkých protagonistov, má okolo 20 rokov. Je zlodejom áut. V treťom trailery sa overilo, že je členom Green Groove Street Families, afroamerického gangu známeho už z Grand Theft Auto: San Andreas. Je veľkým fanúšikom lowrider hydraulických áut. Zlodejinou sa snaží dostať na vyššiu sociálnu úroveň. Žije v južnom Los Santos v štvrti Ganton, ovládané Green Groove Street Families gangom. Ako jediný z troch protagonistov má vlastného psa (Chop). Franklin má tiež priateľku, ktorá má 20 rokov. Je priateľom Lamara, ktorý je tiež členom Green Groove Street Families.

Systémové požiadavky[upraviť | upraviť zdroj]

Minimálne: OS: Windows 8.1/8/7/Vista (32-bit) Procesor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.4GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 CPUs) @ 2.5GHz Operačná pamäť: 4GB Grafická karta: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11) Zvuková karta: 100% DirectX 10 compatible Miesto na disku: 65GB DVD mechanika

Odporúčané: OS: Windows 8.1/8/7 (64-bit) Procesor: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs) Operačná pamäť: 8GB Grafická karta: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB Zvuková karta 100% DirectX 10 compatible Miesto na disku: 65GB DVD mechanika

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]