Grand Theft Auto V

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Grand Theft Auto V
Základné informácie
Vydavateľ Rockstar Games[pozn. 1]
Distribútor Take-Two Interactive
Séria Grand Theft Auto
Dátum vydania PlayStation 3, Xbox 360
17. september 2013
Xbox One, PlayStation 4
18. november 2014
Microsoft Windows
14. apríl 2015
Žáner Akčná-adventúra
Mód Single-player, multiplayer
Platforma PlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Microsoft Windows
Android

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Grand Theft Auto V je akčno-adventúrna videohra v otvorenom hernom svete ktorá bola vytvorená spoločnosťou Rockstar North a vydaná spoločnosťou Rockstar Games. Hra bola vydaná 17. septembra 2013 pre PlayStation 3 a Xbox 360, 18. novembra 2014 pre PlayStation 4 a Xbox One, a 14. apríla 2015 pre Microsoft Windows. Hra sa odohráva vo vymyslenom štáte San Andreas v Južnej Kalifornii. Hráči sa môžu voľne prechádzať po krajine San Andreas a vymyslenom meste Los Santos, ktoré je založené na Los Angeles. Príbeh hry pre jedného hráča sa drží okolo troch kriminálnikov a ich snahe o spáchanie lúpeže pod nátlakom z vládnej agentúry.

Hru je možné hrať buď z prvej, alebo tretej osoby, v otvorenom hernom svete, ktorý sa prechádza pešo alebo dopravným prostriedkom. Hráči ovládajú troch hlavných protagonistov v hre jedného hráča, a prepínajú medzi oboma počas misii aj mimo. Príbeh sa sústredí na lúpeže a mnoho misií zahŕňa rýchlu jazdu dopravným prostriedkom, strieľanie, či inú kriminálnu aktivitu. Systém "hľadania" dohliada na agresiu polície na hráčov ktorý spôsobia zločin. Grand Theft Auto Online je režim hry viacerých hráčov, ktorá umožňuje až 16 hráčom preskúmať otvorený svet a hrať v kooperácii alebo proti sebe.

Výroba začala čoskoro po vydaní Grand Theft Auto IV a bola rozdelená medzi viacero Rockstar štúdii po celom svete. Výrobný tím hry bol pod vplyvom zo svojich predchádzajúcich projektov ako je Red Dead Redemption a Max Payne 3, a preto hru vyvinuli z príbehu troch hlavných protagonistov. Veľkú časť vývoja hry predstavovalo vytvorenie otvoreného sveta, a preto sa niekoľko členov tímu venovalo terénnemu výskumu v štáte Kalifornia, aby zachytili čo najvernejšie zábery pre dizajnový tím. Soundtrack hry ponúka originálnu hudbu, zloženú tímom producentov ktorý spolupracovali niekoľko rokov.

Hra prekonala predajné rekordy a stala sa najrýchlejšie predávaným produktom v histórií, zarobila 750 miliónov eur v prvý deň a 940 miliónov eur v prvých 3 dňoch. Dostala veľmi kritický ohlas, s chválou zameranou na svojom dizajne s viacero protagonistami, otvorenom svete, prezentácii a hrateľnosti. Hra je kontroverzná kvôli jej zobrazeniu žien a misie, ktorá predstavovala mučenie počas výsluchu rukojemníka. Je považovaná za jeden z najvýznamnejších titulov siedmej generácie herných konzol, a mnoho kritikov a hráčov ju považuje za jednu z najlepších hier všetkých čias. Získala Game of the Year ocenenia od niekoľkých herných časopisov. Predalo sa viac ako 65 miliónov kópii a je jedna z najpredávanejších videohier všetkých čias.

Hrateľnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Grand Theft Auto V je akčno-adventúrna hra hraná buď z pohľadu prvej osoby alebo tretej osoby. Hráči musia dokončiť misie - lineárne scenáre so stanoveným koncom - aby pokračovali v príbehu. Mimo misií sa môžu hráči voľne pohybovať po otvorenom svete. Skladá sa z otvoreného mesta San Andreas a fiktívneho mesta Los Santos, svet je oveľa väčší ako v predošlých sériach hry. Môžete ho preskúmavať od začiatku hry bez obmedzenia, aj keď hraním príbehu odomknete viac obsahu hry.

Hráči používajú v hre zbrane, strelné zbrane a výbušniny na boj s nepriateľmi a môžu jazdiť, skákať, plávať alebo používať vozidlá. Aby sa prispôsobila veľkosť mapy, hra zaviedla nové typy vozidiel, ktoré sa nenachádzali v Grand Theft Auto IV, ako napríklad lietadlá. V boji proti nepriateľom môže byť pomocné ručné zameriavanie a krycí systém. Ak sa hráč dostane k poškodeniu, jeho meradlo sa postupne regeneruje na polovicu. Hráči sa respawnú v nemocniciach, keď ich zdravie bude vyčerpané. Ak sa hráči dopúšťajú trestných činov, orgány činné v trestnom konaní môžu odpovedať tak, ako to naznačuje "vyhľadávaný" merač v hlasovom displeji (HUD). Hviezdy zobrazené na merači naznačujú aktuálnu požadovanú úroveň (napríklad na maximálnej úrovni piatich hviezd nastupujú policajné vrtuľníky a tím SWAT, so zámerom zabiť vás). Merač skončí, keď sa hráč skryje a zbaví sa dôstojníkov.

Režim pre jedného hráča umožňuje hráčovi ovládať tri postavy: Michael De Santa, Franklin Clinton a Trevor Philips. Niektoré misie sú hrateľné len s jednou postavou, v niektorých s dvomi a tiež s tromi naraz. Mimo misií môžu hráči prepínať postavy podľa vlastného uváženia pomocou smerového kompasu na HUD. Hra počas misií môže automaticky prepínať postavy na splnenie určitých cieľov. Hoci hráči dokončujú misie s hociktorou s troch protagonistov, náročnejšie lúpežné misie si vyžadujú pomoc od pomocníkov s kontrolou AI s unikátnymi zručnosťami, ako je napríklad počítačový hacking a riadenie. Ak komplic prežije úspešne lúpež, zoberie si s peňažnej odmeny, a môže byť k dispozícii pre neskoršie misie so zlepšenými zručnosťami. Existuje niekoľko možností na dokončenie útokov; v misií môžu hráči buď tajne zabiť civilistov bez toho, aby to počuli dôstojníci, alebo viditeľne vybehnúť na miesto so zbraňami, granátmi atď.

Každá postava má osem zručností, ktoré predstavujú ich schopnosť v určitých oblastiach, ako je streľba a jazda. Hoci sa zručnosti zlepšujú prostredníctvom hry, každá postava má zručnosť so skúsenosťami v predvolenom nastavení (napríklad Trevorová letecká zručnosť). Ôsma "špeciálna" zručnosť určuje účinnosť pri vykonávaní schopnosti, ktorá je jedinečná pre každú jednu postavu. Michael vstúpi do bojových bojov, Franklin spomalí čas v aute a Trevor urobí dvakrát toľko škôd nepriateľom. Merač na HUD sa vyčerpáva každej postave, keď sa používa schopnosť a regeneruje sa, keď hráči vykonávajú šikovné akcie (napríklad unášanie vozidiel v prípade Franklina alebo strieľanie headshotov v prípade Michael).

Počas voľného jazdenia v otvorenom svete sa môžu hráči zapojiť do rôznych aktivít, ako je potápanie pod vodou alebo skákanie s padákom. Každá postava má inteligentný telefón na kontaktovanie s priateľmi, začatie aktivít alebo prístup k in-game internetu. Internet umožňuje hráčom obchodovať s akciami prostredníctvom akciového trhu. Hráči si môžu zakúpiť nehnuteľnosti, ako sú garáže a firmy, inovovať zbrane a vozidlá v arzenáli každej postavy a prispôsobiť ich vzhľad nákupom oblečenia, účesov a tetovania.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Michael Townley, Trevor Philips a Brad Snider sa podieľajú na lúpeži v Lundendorff v Severnom Yanktone. O deväť rokov neskôr žije Michael so svojou rodinou v Los Santos, pod menom Michael De Santa. Franklin Clinton pracuje v meste pre arménskeho predajcu áut, neskôr sa stretne s Michaelom, kým chce ukradnúť auto jeho syna. Obaja sa neskôr stanú priateľmi. Keď Michael nájde svoju ženu Amandu so svojím tenisovým trénerom, spolu s Franklinom ho budú prenasledovať ku jeho domu, ktorý Michael zničí kvôli hnevu. Majiteľ sa ukazuje ako priateľka Martina Madraza, mexického drogového pána, ktorý požaduje kompenzáciu, aby zabránil ďalšiemu násiliu. Michael sa vracia do života zločinu, aby získal peniaze a zaradil Franklina ako spolupáchateľa. S pomocou starého MIchaelovho kamaráta Lestera, zmrzačeného hackera, prepadnú klenotníctvo, aby splatili dlh. Trevor, ktorý dnes žije v prívesnom parku na predmestí Los Santos si myslí, že Michael bol zabitý pri lúpeži spred deviatich rokov. Neskôr zistí, že Michael stále žije a chce ho znova stretnúť. Trevor prekvapí Michaela a znova sa s ním stretne po tom, ako vystopuje jeho domov.

Osobný život protagonistov sa začne vynímať spod kontroly. Michaelovo správanie čoraz častejšie núti jeho rodinu, aby ho opustili, a keď sa stane filmovým producentom vo filmovom štúdiu Richards Majestic, prichádza do konfliktu s Devinom Westonom. Franklin zachráni svojho priateľa Lamara Davisa spod gangstrov. Trevorovo bezohľadné úsilie na upevnenie kontroly nad rôznymi čiernymi trhmi v okrese Blaine dokazuje, že vedie vojnu proti motorkárskemu klubu Lost outlaw, niekoľkým latinskoamerickým pouličným gangom.

Agenti s Federálneho Vyšetrovacieho Úradu (FIB) Dave Norton a Steve Haines kontaktujú Michaela a žiadajú ho, aby vykonal sériu operácií, ktorými by podkopal konkurenčnú agentúru Agentúru pre Medzinárodné Záležitosti (IAA). Pod Stevovými inštrukciami a s Lestrovou pomocou, zaútočia na obrnený konvoj nesúci cenné papiere určené pre IAA a ukradne experimentálnu chemickú zbraň z IAA-riadenej laboratórne. Steve sa dostáva pod rastúci dohľad, núti Franklina a Michaela vymazať akékoľvek dôkazy, ktoré sa proti nemu použili na serveroch FIB. Michael má príležitosť vymazať údaje o svojej vlastnej činnosti a zničiť jeho vplyv. Michael, Trevor, Franklin a Lester začnú plánovať svoj najodvážnejší čin: vpadli do Rezervácie zlatých drahých kovov.

Michael sa udobril so svojou rodinou. Avšak Trevor zistí, že Brad nebol uväznený, ako si všetci mysleli, ale zabití počas lúpeže, a je pochovaný v hrobe označenom Michaelom. Trevorové pocity zrady spôsobia konflikt v rámci skupiny a hrozí im podkopaním ich plánov. Keď Michael a Dave sú zradený Steveom a stali sa chytení v Mexickej situácií medzi FIB, IAA a Merryweather, Trevor cíti, že je jediný, kto má právo zabiť Michaela, tak príde na pomoc. Napriek tomu, že mu Michael odpúšťa, Trevor súhlasí s tým, že bude riadiť Rezerváciu zlatých drahých kovov a neskôr sa s ním rozdelí.

Lúpež sa úspešne dokončila, ale potom sa blížil Franklin k oddeleniu Steva a Dava, ktorí tvrdia, že Trevor je zodpovedný, a Devin, ktorý chce odškodnenie za Michaelovu zradu. Franklin má tri možnosti: zabiť Michaela, zabiť Trevora, alebo sa pokúsiť zachrániť oboch v samovražednej misií. Ak sa Franklin rozhodne buď zabiť Michaela alebo Trevora, prestane sa kontaktovať s pozostalými a vráti sa do svojho starého života. V opačnom prípade vydrží trio nápor z FIB a Merryweather, dokým nezabijú Steva, Stretcha, Weia a Devina. Michael a Trevor súhlasia, že už nebudú spolupracovať, ale zostanú priateľmi.

Vývoj hry[upraviť | upraviť zdroj]

Rockstar North začal s vývojom Grand Theft Auto V v roku 2009 po vytvorení Grand Theft Auto IV. Vývoj hry bol realizovaný tímom s viac ako 1000 ľudmi, vrátane hlavného tímu spoločnosti Rockstar North a zamestnancami z Rockstar Games po celom svete. Rockstar Advanced Game Engine (RAGE) bol prepracovaný pre hru s cieľom zlepšiť svoje schopnosti vykreslenia vzdialenosti. Softvér Euphoria a Bullet zvládli dodatočné úlohy animácie a renderovania. Spoločnosť Rockstar, ktorá sa časom oboznámila hardvérom pre PlayStation 3 a Xbox 360, zistila, že je schopná presadzovať grafické schopnosti konzol, ako v predchádzajúcich hrách. Odhady analytikov na rozpočet pre hru sú viac ako 170 miliónov £ (265 miliónov USD), čo z nej robí najdrahšiu hru, ktorá v tej dobe vznikla.

Otvorený svet bol modelovaný na južnej Kalifornii a Los Angeles. Kľúčový členovia výrobného tímu hier sveta absolvovali terénne výskumné výlety v celom regióne a zdokumentovali svoj výskum pomocou fotografií a videozáznamov. Google Maps z Los Angeles bol použitý tímom na pomoc pri navrhovaní cestných sietí spoločnosti Los Santos. Na odzrkadlenie a reprodukciu demografického rozšírenia Los Angeles vývojári študovali údaje zo sčítania ľudu a sledovali dokumenty o meste. Tím považoval vytvorenie otvoreného sveta za technicky náročný aspekt produkcie hry.

Základným cieľom projektu od začiatku bolo inovovať hlavnú štruktúru sérií tým, že hráči ovládajú troch hlavných protagonistov namiesto jedného. Ich nápad bol prvýkrát predstavený počas vývoja Grand Theft Auto: San Andreas, ale hardvérové obmedzenia to urobili nemožným. Po vývoji dvoch epizodických expedičných balíčkov Grand Theft Auto IV s novými protagonistami v roku 2009 chcel tím založiť Grand Theft Auto V okolo troch súčasne kontrolovaných protagonistov. Tím ho vníma ako duchovného nástupcu mnohých svojich predchádzajúcich hier (napríklad Grand Theft Auto IV, Red Dead Redemption a Max Payne 3) a navrhli ho, aby zlepšili mechanizmus hrania. Snažili sa zlepšiť akčné hry tým, že zdokonalili mechaniku streľby a systém krytia a prepracovali hnacie mechaniky na opravu náročných ovládacích prvkov vozidiel Grand Theft Auto IV.

Po konkurznom procese boli vybraní Luke, Shawn Fonteno a Steven Ogg, aby vykreslili Michaela, Franklina a Trevora. Ich výkony boli väčšinou zaznamenávané pomocou technológie zachytenia pohybu, ale dialógy pre scény s postavami sediacimi vo vozidlách boli zaznamenané v štúdiách. Hra je prvou vo svojej sérii a obsahuje prvé skóre, ktoré tvorí tím výrobcov, ktorí medzi sebou niekoľko rokov spolupracovali. Používa sa aj licencovaná hudba poskytovaná rádiom v hre. Tím získal licenciu na viac ako 241 skladieb zdieľaných medzi pätnástimi rozhlasovými stanicami a ďalšími dvoma stanicami poskytujúcimi rozhlasové vysielanie. Niektoré skladby boli napísané špeciálne pre hru, ako napríklad rapper a producent Flying Lotus bolo originálne dielo zložené pre rozhlasovú stanicu FlyLo FM, ktorú hostí.

Hra bola prvýkrát oznámená spoločnosťou Rockstar Games 25. októbra 2011. O týždeň neskôr vydali svoj debutový trailer, s oficiálnou tlačovou správou potvrdzujúcou jeho nastavenie. Novinári poznamenali, že oznámenie zapríčinilo rozsiahle očakávania v hernom priemysle, ktoré vďačí za kultúrny význam série. Hra zmeškala svoj pôvodný plánovaný dátum vydania 2. štvrťroka 2013, dátum bol presunutý na 17. septembra, aby umožnil ďalšie dokončenia.Na podporu predaja predobjednávok hier Rockstar spolupracoval s niekoľkými maloobchodnými predajňami, aby vytvoril špeciálnu edíciu s ďalšími funkciami v hre. Spravovali vírusovú marketingovú stratégiu s webovou stránkou pre fiktívny náboženský kult, "Program Epsilon", ktorý ponúkol používateľom možnosť hrať ako členovia kultov.

Opätovné vydanie hry bolo oznámené pre systémy Microsoft Windows (PC), PlayStation 4 a Xbox One na E3 2014. Táto vylepšená verzia obsahuje zvýšenú vzdialenosť, jemnejšie detaily textúry, hustejšiu prevádzku, vylepšené efekty počasia a nové voľne žijúce zvieratá a vegetáciu. Zahŕňa novú možnosť zobrazenia z prvej osoby, ktorá vyžadovala, aby vývojový tím prepracoval animačný systém tak, aby vyhovoval hrateľnosti prvej osoby. Verzie PlayStation 4 a Xbox One boli vydané 18. novembra 2014. Verzia pre PC, pôvodne naplánovaná na súčasné uvoľnenie verzie konzoly, bola odložená do 14. apríla 2015. Podľa spoločnosti Rockstar to vyžadovalo dodatočný čas pre "vylepšenie". Verzia počítača je schopná hrania 60 snímok za sekundu v rozlíšení 4K a program Rockstar Editor umožňuje hráčom zachytiť a upravovať videá na hranie.

Hodnotenie kritikov[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé vydanie[upraviť | upraviť zdroj]

Grand Theft Auto 5 bolo po vydaní hry dobre hodnotené. Metacritic, ktoré dáva normalizované hodnoty medzi 0-100, vypočítalo priemerné hodnotenie na 97 zo 100 na základe 50 recenzií pre verziu PlayStation 3 a 58 recenzií pre verziu Xbox 360. Hra je Metacriticom piatym najvyšším hodnotením, viazané s radom ďalších. Recenzentom sa páčilo viacnásobné postavenie olovených znakov, návrh misií a prezentácia, avšak niektorí nesúhlasili s kvalitou príbehu a postáv. IGN Keza MacDonald nazval Grand Theft Auto V "jedným z najlepších videohier, ktoré sa kedy podarilo" a spoločnosť Play považovala za "definovanú generáciu" a "výnimočnú". Edge napísal, že je to "pozoruhodný úspech" v otvorenom svetovom dizajne a rozprávaní, zatiaľ čo Tom Hoggins z The Daily Telegraph vyhlásil, že je to "kolosálny výkon technického inžinierstva".

Jeff Bakalar z CNET cítil, že hra povzbudzuje hráčov, aby sa zapojili do všetkých troch postáv. Edge zistil, že prepínanie hráčov bolo užitočné pre to, aby sa zabránilo dlhým časom cestovania na úvodné body misie. Vďaka prepínaciemu mechanikovi Matt Bertz z Game Informeru poznamenal, že hráči sú počas prestrelky držaní "vo vytržení". Tom Bramwell z Eurogamera napísal, že prepínanie pridal taktický prvok do prestreliek, pretože postavy vytvorené v strategických základoch by spôsobili menej "streleckých galérií" ako predchádzajúce časti. IGN MacDonald cítil, že prepínacia funkcia dáva hráčom väčšiu voľbu v ich prístupe a robilo by misie menej predvídateľné.

Metacritic - 97/100

Edge - 10/10

Eurogamer - 9/10

Game Informer - 9,75/10

GameSpot - 9/10

IGN - 10/10

Play - 97/100

Komerčný úspech[upraviť | upraviť zdroj]

V priebehu 24 hodín od jeho vydania, Grand Theft Auto V získal viac ako 800 miliónov dolárov z celosvetových výnosov, čo zodpovedá približne 11,21 miliónom kópií pre Take Two. Čísla takmer zdvojnásobili očakávania analytikov za titul. Tri dni po vydaní hra získala v predaji viac ako jednu miliardu dolárov, čím sa stala najrýchlejšie predávaným zábavným produktom v histórii. Šesť týždňov po jeho vydaní spoločnosť Rockstar poslala maloobchodníkom takmer 29 miliónov kópií hry a prekročila celoživotné čísla Grand Theft Auto IV. Dňa 7. októbra 2013 sa hra stala najpredávanejšou digitálnou verziou v systéme PlayStation Store pre konzolu PlayStation 3, ktorá prelomila predchádzajúci rekord, ktorý vytvorila spoločnosť The Last of Us, hoci číselné údaje o predaji neboli zverejnené. Zlomila sedem rekordov Guinnessovovej Knihe Rekordov.  8. októbra: najpredávanejšou videohrou za 24 hodín, najpredávanejšou akčno-adventúrnou videohrou za 24 hodín, najvyššou ziskovou videohrou za 24 hodín, najrýchlejší zábavný majetok za získaných 1 miliardu dolárov, najvyšší príjem generovaný zábavným produktom za 24 hodín a najnavštevovanejší trailer na akčno-adventúrnu videohru. Digitálna verzia bola vydaná 18. októbra pre konzolu Xbox 360, ktorá sa stala najvyšším hrubým výnosom na jeden deň a jeden týždeň po vydaní na Xbox Live. Od mája 2014 dosiahla táto hra viac ako 1,98 miliardy dolárov. Od augusta 2014 sa v predaji pre PlayStation 3 a Xbox 360 predalo viac ako 34 miliónov kusov. Od decembra 2014 hra dodala maloobchodníkom 45 miliónov kópií, vrátane 10 miliónov kópií opätovne uvoľnenej verzie pre konzoly ôsmej generácie. Od februára 2017 hra predala cez 75 miliónov kópií na všetkých platformách.

V Spojenom kráľovstve sa hra stala najrýchlejšou predávajúcou hrou, pričom za päť dní predala viac ako 2,25 milióna kópií. Toto zlomilo rekordnú sadu Call of Duty: Black Ops na dva milióny kópií za rovnaké obdobie. Zlomilo jedno dňový rekord tým, že predalo 1,57 milióna kópií a získalo 65 miliónov libier. Za dva týždne sa hra predala viac ako 2,6 milióna kópií a získala 90 miliónov libier, čo predstavovalo 52% hier predávaných v septembri 2013. Po troch týždňoch predaja prekonala celosvetový predaj Grand Theft Auto IV v Spojenom kráľovstve. Štvrtý týždeň sa stala najrýchlejšie predávaným titulom, ktorá prelomila tri milióny bariéry vo Veľkej Británii, čím prekonal celoživotné tržby spoločnosti Black Ops II. V novembri 2014 sa hra stala najpredávanejšou hrou všetkých čias vo Veľkej Británii, ktorá prekonala Black Ops. Hra bola podobne úspešná v Severnej Amerike: bola to najpredávanejšia hra v septembri, čo predstavuje viac ako 50% predaja softvéru a celkový predaj softvéru o 52% oproti septembru 2012.

Grand Theft Auto Online[upraviť | upraviť zdroj]

Hra bola vytvorená v kombinácii s režimom pre jedného hráča, online režim pre viacerých hráčov Grand Theft Auto Online bol koncipovaný ako samostatný zážitok, ktorý sa má hrať v neustále sa rozvíjajúcom svete. Až 30 hráčov sa voľne potuluje po celom hernom svete a vstupuje do lobby na dokončenie pracovných miest (príbehovo riadené konkurenčné a kooperačné módy). Sada nástrojov pre vytváranie obsahu umožňuje hráčom vytvárať vlastné parametre pre vlastné úlohy, ako napríklad pretekárska dráha. Hráči sa môžu spojiť v organizovaných tímoch hráčov, ktorí sa nazývajú posádky, aby dokázali spoločne pracovať. Spoločnosť Rockstar Games Social Club rozširuje posádky vytvorené v režime Max Payne 3 pre viacerých hráčov na tie hry od Grand Theft Auto Online. Hráči si môžu vytvoriť vlastné posádky a pripojiť sa do piatich celkov. Posádky získajú zápasy pre viacerých hráčov, aby získali skúsenosti a vyliezli na online leaderboardy.

Grand Theft Auto Online začalo 1. októbra 2013, dva týždne po vydaní Grand Theft Auto V. Mnohí hráči oznámili problémy pri pripojení a hra sa zmrazila počas záťažových obrazoviek. Rockstar vydal 5. októbra technickú náplasť v snahe vyriešiť problémy, ale problémy pretrvávali druhý týždeň po spustení, keďže niektorí hráči oznámili, že ich postava stále mizla. Ďalšia technická náplasť bola vydaná 10. októbra a bojovala proti problémom a Rockstar ponúkol podnet GTA vo výške 500 000 dolárov (v hernej mene) k účtom všetkých hráčov pripojených k on-line od odštartovania za odmenu. Kvôli rozsiahlym technickým problémom, ktoré sa objavili pri uvedení na trh, mnohí recenzenti popierali svoje skúsenosti s Grand Theft Auto Online, ale vo všeobecnosti uznali jeho otvorený prieskum a dynamický obsah ako silné stránky.

Obsah po vydaní sa neustále pridáva do Grand Theft Auto Online prostredníctvom bezplatných titulov. Niektoré aktualizácie pridávajú nové herné módy a funkcie a ostatné obsahujú herný obsah, napríklad špeciálnu aktualizáciu Deň nezávislosti, ktorá k 1. júlu 2014 pridala obsah s vlasteneckým obsahom. Bežne očakávaná aktualizácia Online Heists sa začala 10. marca 2015 a utrpela niekoľko úvodných technických ťažkostí v dôsledku zvýšeného zaťaženia používateľov. Krátko po vydaní hry z PC, niektorí hráči oznámili, že je zakázané v Grand Theft Auto Online, aby používali zorné pole a kozmetické mody v single-playeri. Spoločnosť Rockstar vo svojom oficiálnom blogu uviedla, že od používateľov online nebolo zakázané používať mody pre jedného hráča, ale nedávne aktualizácie verzie PC mali "neúmyselný účinok", že sa tieto mody nedajú prehrať. Uviedli, že mody sú neoprávnené a môžu spôsobiť nepredvídané technické problémy a nestability.

Kontroverzie[upraviť | upraviť zdroj]

Hra priniesla niekoľko sporov súvisiacich s jej násilím a zobrazením žien. Misia, ktorá vyžaduje, aby hráči používali zariadenia na mučenie vo vyšetrovaniach rukojemníkov zarazilo polarizovaných recenzentov, ktorí zaznamenali svoj politický komentár, ale cítili, že mučiaci postup bol v hre zlý. Misia tiež dostala kritiku od politikov a tiež od anti-mučenia charitatívnych skupín. Hra sa stala predmetom rozsiahlej on-line diskusie o jej zobrazovaní žien, najmä v dôsledku reakcie novinárky od GameSpot Carolyn Petit, keď tvrdila, že hra bola misogynistická v jej recenzii. Po internetovej stránke Petitovej recenzie dostali viac ako 20 000 veľmi negatívnych komentárov, mnohí novinári obhajovali svoje právo na názory a popierali obranu hernej komunity voči kritike.Televízna osobnosť Karen Gravano a herečka Lindsay Lohan podali žaloby proti Rockstar v tvrdení, že postavy v hre boli založené na ich podobnostiach. Ich súdne spory boli neskôr zamietnuté. Austrálsky obchodný dom Target vytiahol hru z ich 300 obchodov po zmene Change.org proti vyobrazeniu násilia voči ženám v hre.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dodatočná práca od Rockstar San Diego, Rockstar Leeds, Rockstar Toronto, Rockstar New England, Rockstar London a Rockstar Lincoln.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rockstar North (17. september 2013). Grand Theft Auto V. PlayStation 3 and Xbox 360. Rockstar Games.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]