Grand Theft Auto V

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grand Theft Auto V
Základné informácie
VydavateľRockstar Games[pozn. 1]
DistribútorTake-Two Interactive
SériaGrand Theft Auto
Dátum vydaniaPlayStation 3, Xbox 360
17. september 2013
Xbox One, PlayStation 4
18. november 2014
Microsoft Windows
14. apríl 2015
ŽánerAkčná-adventúra
MódSingle-player, multiplayer
PlatformaPlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Microsoft Windows

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Grand Theft Auto V je videohra typu akčnej adventúry v otvorenom hernom svete, vytvorená spoločnosťou Rockstar North a vydaná spoločnosťou Rockstar Games. Hra bola uvedená na trh 17. septembra 2013 pre PlayStation 3 a Xbox 360, 18. novembra 2014 pre PlayStation 4 a Xbox One, a 14. apríla 2015 pre Microsoft Windows. Odohráva sa vo vymyslenom štáte San Andreas v Južnej Kalifornii. Hráči sa môžu voľne prechádzať po krajine a vymyslenom meste Los Santos, ktoré je založené na Los Angeles. Príbeh hry pre jedného hráča sa točí okolo troch kriminálnikov, ktorí sa snažia realizovať svoje nelegálne aktivity a zároveň sú pod tlakom vládnej agentúry.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Hra je prístupná od 15ich rokov pre všetkých hráčov. Hru je možné hrať z pohľadu prvej alebo tretej osoby, v otvorenom hernom svete, ktorým sa prechádza pešo alebo rôznymi dopravnými prostriedkami. Hráči ovládajú v hre jedného hráča troch hlavných protagonistov a prepínajú medzi nimi počas misii aj mimo nich. Príbeh sa sústreďuje na lúpeže a mnoho misií zahŕňa rýchlu jazdu dopravným prostriedkom, streľbu či inú kriminálnu aktivitu.

Grand Theft Auto Online je režim hry viacerých hráčov, ktorá umožňuje preskúmať otvorený svet až 16 hráčom a hrať v kooperácii alebo proti sebe.

Výroba začala čoskoro po vydaní Grand Theft Auto IV a bola rozdelená medzi viacero Rockstar štúdii po celom svete. Výrobný tím hry bol pod vplyvom svojich predchádzajúcich projektov ako je Red Dead Redemption a Max Payne 3, a aj preto hru vyvinuli ako príbeh troch hlavných protagonistov. Veľkú časť vývoja hry predstavovalo vytvorenie otvoreného sveta, a preto sa niekoľko členov tímu venovalo terénnemu výskumu v štáte Kalifornia, aby zachytili čo najvernejšiu jeho podobu.

Ohlasy[upraviť | upraviť kód]

Hra prekonala predajné rekordy a stala sa v danej dobe najrýchlejšie predávaným produktom v histórií. Zarobila 750 miliónov € v prvý deň a 940 miliónov v prvých 3 dňoch predaja. Bola prijatá veľmi pozitívne. Hra je kontroverzná kvôli spôsobu zobrazenia žien a pre misiu, ktorá predstavovala mučenie rukojemníka počas výsluchu. Je považovaná za jeden z najvýznamnejších titulov siedmej generácie herných konzol, a mnoho kritikov a hráčov ju považuje za jednu z najlepších hier všetkých čias. Získala Game of the Year ocenenia od niekoľkých herných časopisov. Predalo sa viac ako 65 miliónov kópii a je jedna z najpredávanejších videohier všetkých čias.

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

  1. Dodatočná práca od Rockstar San Diego, Rockstar Leeds, Rockstar Toronto, Rockstar New England, Rockstar London a Rockstar Lincoln.[1]

Bibliografia[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  1. Rockstar North (17. september 2013). Grand Theft Auto V. PlayStation 3 and Xbox 360. Rockstar Games.