Xbox One

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Xbox One
Xbox One logo wordmark.svg
Logo
Microsoft-Xbox-One-Console-Set-wKinect.jpg
Základné informácie
VýrobcaMicrosoft
TypVideoherná konzola
Generáciaôsma generácia
Procesor8-Core AMD
Pamäťové médiaBlu-ray DVD CD
Priestor pre uloženie dát500 GB 1 TB HDD, 8 GB RAM
Online službaXbox Live
Dátum(y) uvedenia22.november 2013
Spätná kompatibilitaXbox 360 vo vývoji
PredchodcaXbox, Xbox 360

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Xbox One je tretia generácia hernej konzoly od spoločnosti Microsoft. Ide o nástupcu Xboxu 360. Konzola sa zameriava na multimediálny obsah a vylepšenú technológiu Kinect. Jej najväčším konkurentom je konzola Playstation 4 od firmy Sony a Wii U od Nintenda.

Xbox One bol oficiálne predstavený na konferencii 21. mája 2013 bez uvedenia ceny alebo presného dátumu vydania. Konzola bola uvedená na trh 22.novembra 2013 v Severnej Amerike v niekoľkých Európskych krajinách, Australií a Novom Zélande. Ostatné krajiny nasledovali 4 - 24.septembra 2014.

Hardware[upraviť | upraviť zdroj]

Konzola je vybavená 1.75 GHz osemjadrovým CPU a moderným GPU, obe od AMD. Podporovaný je priestorový zvuk až 7.1. Operačná pamäť dosahuje hodnotu 8 GB, z ktorých 5 GB je prístupných priamo hrám. Zvyšok pripadá na systém. Hoci konkurenčná Playstation 4 využíva technológiu DDR5, Xbox One disponuje pamäťou typu DDR3.

Súčasťou konzoly je aj pohybový senzor/kamera s mikrofónom Kinect, disponujúca full HD rozlíšením. Konzola uplatňuje v moderných zariadeniach dnes už prevažujúci formát vymeniteľných médií Blu-ray.

HDD[upraviť | upraviť zdroj]

Kapacita použitého pevného disku je 500 GB alebo 1TB. Ku konzole je možné pripojiť externý HDD cez rzohranie USB 3.0.

Nový Kinect bol pôvodne súčasťou základnej výbavy. To malo umožniť vývojárom natívne a bez "nekinectovej" alternatívy implementovať herné prvky, ktoré Kinect využívajú. Napriek špekuláciám o kontroverznej nemožnosti vypnúť Kinect, kameru s mikrofónom je možné deaktivovať alebo odpojiť a užívatelia sa tak zrejme nemusia báť o svoje súkromie. Neskôr pre odpor hráčov k tomuto zariadeniu a aj záujem Microsoftu o zníženie ceny konzoly bol Kinect 2 vypustený z balenia a dnes je možné zakúpiť konzolu s alebo bez Kinectu.

Exkluzívne hry[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem tradičných multiplatformových hier sa Xbox One opäť spolieha na viacero exkluzívnych titulov, ako je Halo, Forza 5, Forza Horizon 2 alebo Sunset Overdrive.

Jedným z najdôležitejších titulov bude aj nový projekt od fínskych vývojárov Remedy s názvom Quantum Break. Pre novú generáciu konzol sa taktiež prehĺbi spolupráca medzi Electronic Arts a Microsoftom, kde možno očakávať, že najmä športové série od EA Sports budú vo verzii pre Xbox One obsahovať bonusový obsah. EA Access umožňuje predplácajúcim hráčom hrať betaverzie ich hier.

Ďalšou exkluzívnou hrou bola hra Ryse od Cryteku, odohrávajúca sa v období Rímskej ríše, ktorá bude využíva tradičný gamepad aj pohybové ovládanie cez Kinect.

Bazárové hry[upraviť | upraviť zdroj]

Microsoft potvrdil, že možnosť hrať bazárové hry bude, avšak aktivácia bazárovej hry na nový účet bude spojená s výrazným poplatkom. Tento poplatok bol neskôr po výrazných negatívnych reakciách zo strany verejnosti zrušený.

Spätná kompatibilita[upraviť | upraviť zdroj]

Spätná kompatibilita s hrami pre prvý Xbox je predpokladaná a pre Xbox 360 prebieha vývoj. Predpokladané spustenie služby sa odhaduje na november 2015. Kompatibilita hier z Xbox 360 bude čisto softvérová a hry bude potrebné stiahnuť z obchodu. Fyzické disky nebudú kompatibilné automaticky. Vydanie rovnakej hry v kompatibilite a plnohodnotného remastru nie je vylúčené. Synchronizácia výsledkov má byť automatická.

All-in-one[upraviť | upraviť zdroj]

Xbox One je hernou konzolou iba čiastočne. Kým Microsoft zachováva všetku funkcionalitu herného zariadenia, veľmi intenzívne svoj nový Xbox profiluje ako multimediálne centrum celej obývacej izby. Systém bude intenzívne využívať multitasking a rýchle prepínanie medzi rôznymi bežiacimi procesmi. Bude napríklad umožňovať hlasové prepínanie medzi pusteným filmom, televíziou, internetovým prehliadačom a hrou. Pri hrách je možné medziplatformové hranie medzi Xbox One a PC s Windows 10. Zabudovaná aplikácia Xbox v OS Windows 10 umožňuje spárovať PC s konzolou na rovnakej miestnej sieti a streamovať obraz z konzoly do PC/ tabletu a hrať cez PC.

Skype[upraviť | upraviť zdroj]

Dôležitou súčasťou nového Xboxu One je aj program Skype, ktorý bude podporovať aj konferenčné hovory. Pre jeho využitie je potrebné vlastniť Kinect 2 a Gold predplatné.

Cortana[upraviť | upraviť zdroj]

Cortana je hlasová asistentka zhodná s asistentkou vo Windows 10 alebo Windows Phone 8.1. Umožňuje ovládať konzolu hlasom. Zatiaľ je dostupná len v angličtine.

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Intenzívne prepojenie s televíznym signálom sa očakáva hlavne vo Spojených štátoch, kde Microsoft spolupracuje aj s celými televíznymi stanicami. Nadštandardná funkcionalita v tomto smere bude prinajmenšom spočiatku v Slovensku a Česku skôr nevyužiteľná. Ku konzole sa dá zakúpiť externý DVB-T tuner ktorý umožní pripojiť televíznu anténu aj bez satelitného prijímača, alebo set-top boxu. Taktiež je dodávaný samostatný TV ovládač.

Aplikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Xbox One má vlastný obchod s aplikáciami. Tieto aplikácie sú zhodné s Metro (Modern UI) aplikáciami pre Windows 8 a 8.1. Microsoft tým dokončil zjednotenie aplikácií pre Windows, Windows Phone a Xbox One, po stránke dizajnu, aj použitého kódu, keďže všetky operačné systémy používajú rovnaké jadro. Koncom roka 2015 je ohlásený update softvéru konzoly na Windows 10, čím pribudnú nové možnosti pre vývojárov aplikácií, pre užívateľov má byť možné používať klávesnicu a myš.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]