Grand Theft Auto: San Andreas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Grand Theft Auto: San Andreas
Základné informácie
Autor/VývojárRockstar North
VydavateľRockstar Games
SériaGTA
EngineRenderWare
Posledná plná verzia3.0
Dátum vydania2004/2005
Žáner3D akčná
MódSingle player, MultiPlayer (SA-MP, MTA:SA)
Prístupnosť
PlatformaPC, PS2, X-Box,Android,iOS
Médium1 DVD
Minimálne požiadavkyPC:
Vstupklávesnica, myš

Pozri aj Videoherný portál

Grand Theft Auto: San Andreas (GTA: SA) je akčná počítačová hra od firmy Rockstar Games a Rockstar North, distribútorom je firma Take 2. San Andreas je treťou trojrozmernou hrou zo série GTA, piata hra zo série v poradí celkom. Hra bola pôvodne určená len pre konzolu Playstation 2. Verzia pre Xbox a Microsoft Windows bola vydaná o rok neskôr. Hlavná postava je Carl "CJ" Johnson.

V roku 2010 bola hra označená ako "3. najlepšie sa predávajúca hra všetkých čias".Na konci roka 2013 vyšiel port tejto hry pre Android, iOS a Windows Phone.

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Carl Johnson "CJ" – vyrastal v problematickej rodine so svojimi dvomi bratmi, Brian a Sweetom, so sestrou Kendl a s ich matkou Beverly, bez otca, ktorý mu zomrel, keď bol ešte malý. Keď Carlovi zomrie mladší brat Brian, odchádza z Los Santos do Liberty City. Vráti sa až po piatich rokoch, keď mu niekto zavraždí matku. Postavu daboval Young Maylay.

Sean Johnson "Sweet" – najstarší z troch bratov. Po smrti otca prevzal zodpovednosť nad rodinou. Stal sa členom gangu Grove Street Families a neskôr mu začal aj šéfovať. Snaží sa držať si odstup od drog rovnako, ako jeho gang. Smrť Briana dával za vinu Carlovi a kvôli tlaku, čo Sweet na Carla vyvíjal bol CJ nútený odísť. Sweet ho neskôr obvinil, že ich rodinu opustinil v ťažkých časoch a vyčíta mu to aj po návrate do Los Santos. Ich odlišné názory sú taktiež príčinou ich neustálych hádok. Postavu daboval Faizon Love.

Kendall Johnsonová "Kendll" – jediná sestra oboch bratov. Chodí s Cesarom Vialpandom, šéfom nepriateľského gangu Variors Los Aztecas, čo zapriňuje ich neustále hádky. Postavu dabovala Yo Yo.

Melvis Harris "Big Smoke" – dlhoročný člen gangu Grove Street Families, jeho potenciálny vodca a CJov priateľ. Neskôr začne tajne obchodovať s nepriateľským gangom Ballas. Na konci hry ho CJ zabije. Postavu daboval Clifton Powell.

Lance Wilson "Ryder" – člen gangu Grove Street Families a CJov priateľ. Je závislý od drog. Žiaľ, rovnako ako Big Smoke aj on sa spikne proti gangu. Daboval Mc Eiht.

Poručík Frank Tenpenny – jeden z troch skorumpovaných policajtov taktiež spolupracuje s gangom Ballas. Na konci hry zomrie pri autonehode. Daboval Samuel L. Jackson.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh sa začína v roku 1992, keď sa CJ vracia z Liberty City naspäť do Los Santos na pohreb svojej matky. Hoci mal v pláne vrátiť sa späť do Liberty City, rozhodol sa pomôcť svojej rodine a rozpadajúcemu sa gangu. Najprv sa mu to celkom darí, no keď zistí že ho Big Smoke a Ryder zradili, všetko sa začne znova kaziť. Jeho brata takmer zabije nepriateľský gang pri prestrelke a aj napriek tomu že sa uzdraví, bude zatknutý.

CJ prevezú traja skorumpovaní policajti na vidiek.

Keď splní niekoľko misií na vidieku, dostane sa do mesta San Fierro. Tam sa opäť viac dozvie o zrade svojich priateľov a taktiež tam zabije Rydera.

Neskôr pokračuje do púšte, kde stretne aj jedného vládneho agenta, ktorý mu po splnení niekoľkých misií dostane jeho brata z väzenia.

CJ ďalej ide do Las Venturas a odtiaľ sa opäť vráti do Los Santos, kde dokončí, čo začal. Tam taktiež zabije niekoľkých svojich bývalých priateľov, ktorí boli taktiež zapletení do sprisahania a nakoniec trest postihne aj Big Smoka a poručíka Tenpennyho.

Lokácie[upraviť | upraviť zdroj]

Hra sa odohráva vo fiktívnom štáte San Andreas, v ktorom sa nachádzajú tri fiktívne veľkomestá: Los Santos (Los Angeles), San Fierro (San Francisco) a Las Venturas (Las Vegas), ktoré sú vytvorené podľa skutočných rovnomenných miest. Tieto mestá sú predelené vidiekom a púšťou. Ako podklad boli použité štáty Kalifornia a Nevada.

Mestá a oblasti sa vám aktivujú postupne s príbehom. Mapa je robená tak, aby čo najviac minimalizovala možnosť dostať sa do neaktivovaných miest. Aj keby ste sa tam dostali napr. loďou, lietadlom alebo jetpackom, na návšteve by ste museli čeliť mnohým útokom zo strany polície, FBI alebo armády a je takmer nemožné bez aktivovaných cheatov tam prežiť.

Taktiež sa medzi vidiekom a San Fierrom nachádza najvyššia a jediná hora Mount Chillad (Mount Diablo) s výškou 800 metrov, na ktorú môžu hráči vyliezť, skákať z nej padákom, zísť ju na horskom bicykli alebo terénnej motorke, či štvorkolke a tiež sa na nej organizujú preteky. Ďalej hráči môžu navštíviť Shermanovu priehradu (podľa Hooverovej priehrady). Tiež sa uprostred púšte nachádza tajná základňa Area 69, ktorá je pomenovaná podľa Oblasti 51. Žiaľ na základňu je vstup zakázaný. Ak sa tam veľmi chcete pozrieť musíte si aktivovať cheaty.

Los Santos[upraviť | upraviť zdroj]

Los Santos je najväčšie mesto v San Andreas. Rovnako ako ostatné je rozdelené na niekoľko častí: Ganton (Compton), Willowfield (Willowbrook), Jefferson (Watts), Idlewood (Inglewood) a East Los Santos (East Los Angeles). Nachádza sa tu ďalej rušné centrum, ktoré bolo robené podľa skutočného centra Los Angeles, Santa Maria Beach (Santa Monica) a Verona Beach (Venice Beach). Medzi ďalšie zaujímavé oblasti patrí napr. Vinewood a obrovský nápis Vinewood Sign podľa predlohy Hollywoodu alebo najvyššia budova v hre robená podľa predlohy US Bank Tower.

San Fierro[upraviť | upraviť zdroj]

Najmenšie mesto v San Andreas, charakteristické kopcovitým terénom. Obsahuje rovnaké lokality ako San Francisco napr. Golden Gate Bridge (v hre Gant Bridge), Transamerica Pyramid (Big Pointy Building), Lombart Street, San Francisco Bay Bridge alebo čínsku štvrť. Niektoré oblasti sú dokonca zničené zemetrasením, rovnako ako v San Franciscu.

Las Venturas[upraviť | upraviť zdroj]

Las Venturas je druhé najväčšie mesto v San Andreas. Tak ako jeho predloha, mesto Las Vegas, je domovom legalizovaného hazardu a rôznych kasín. Niekoľko kasín je prístupných v hre a je možné si v nich zahrať blackjackpoker, ruletu alebo hracie automaty. Sú tu taktiež strip kluby, ktoré rovnako, ako hazard k Las Vegas patria. Centru mesta dominuje ulica The Strip, na ktorej sa nachádzajú známe lasvegaské kasína, napr. Excalibur Hotel and Casino, Sfinga a pyramída Luxor Hotel, kasíno Circus Circus a mnoho ďalších. Autori nezabudli ani na nápis Welcome to Fabulous Las Vegas, ktorý sa nachádza pri príjazde do mesta (v hre teda Welcome To Fabulous Las Venturas).

Zbrane a vybavenie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Zbrane na blízko: päsť, boxer, bejzbalová pálka, obušok, tágo, palica, lopata, vojenský nôž, golfová palica, katana, motorová píla
  • Pištole: 9 mm, 9 mm s tlmičom, Desert Eagle.50
  • Samopaly: Uzi, Tec 9, MP5
  • Brokovnice: pumpovacia brokovnica, odpílená brokovnica, SPAS 12
  • Útočné pušky: AK-47, M4A1
  • Pušky ďalekého dostrelu: lovecká puška, policajná odstreľovania puška
  • Ťažké zbrane: RPG 7, minigun, plameňomet, STINGER Missile
  • Vrhacie zbrane: granát, flashbang, Molotovov kokteil, diaľkovo odpalovaná nálož
  • Vybavenie: termovízia, noktovízor, fotoaparát, sprej, padák, hasiaci prístroj, jetpack, mobilný telefón, nepriestrelná vesta

Cheaty[upraviť | upraviť zdroj]

Cheaty sú kódy, ktoré uľahčujú hrateľnosť hry, alebo ju obohacujú. Cheaty sa aktivujú jednoducho napísaním počas hrania. Netreba ich písať do žiadneho príkazového riadku, alebo do nejakého okna. Stačí len stlačiť príslušné klávesy. Keď je cheat aktivovaný a vy ho zadáte ešte raz deaktivuje sa. Niektoré sú jednorazové, ako napr. HESOYAM, keď ho zadáte ešte raz, zdravie a vesta sa vám obnovia opäť na maximum a pripočíta sa vám ďalších 250 000 $. Tu sú niektoré z nich:

Zbrane, zdravie a vesta
THUGSARMOURY Súbor zbraní 1
NUTTERSTOYS Súbor zbraní 2
UZUMYMW Súbor zbraní 3
PROFESSIONALSKIT Súbor zbraní 3
ROCKETMAN Jetpack
LETSGOBASEJUMPING Padák
PROFESSIONALKILLER Hodnosť HITMAN vo všetkých zbraniach
OUIQDMW Maximálna presnosť zbraní počas jazdy
INEEDSOMEHELP Zdravie, vesta a 250 000 $
NOONECANHURTME Neobmedzené zdravie okrem výbuchov, topenia sa, pádov z výšky a zbraní z policajnej helikoptéry
FULLCLIP Neobmedzená munícia
Polícia, atribúty a gangy 
TURNUPTHEHEAT Zvýši úroveň hľadanosti o 2 hviezdičky
TURNDOWNTHEHEAT Vymaže úroveň hľadanosti
BRINGITON Zvýši úroveň hľadanosti o 6 hviezdičiek
TESTEDUCATIONALSKILLS Nikdy nebudete hľadaní
MUNASEF Adrenaline Mode
KANGAROO Mega skok
IAVENJQ Mega úder
IAMNEVERHUNGRY Nikdy nebudete hladný
CVWKXAM Neobmedzený kyslík
BTCDBCB Tlstý
KVGYZQK Chudý
JYSDSOD Max svaly
OGXSDAG Max Respect
MROEMZH Členovia gangu sú všade
BIFBUZZ Gangy ovládajú ulice
Dopravné prostriedky
ALLCARSGOBOOM Všetky autá vybuchnú
XICWMD Neviditeľné auto
PGGOMOY Perfektné ovládánie
ZEIIVG Všade sú zelené semafory
ALLDRIVERSARECRIMINALS Agresívni vodiči
FLYINGFISH Lode lietajú
BGKGTJH Na ceste sú lacné autá
CHITTYCHITTYBANGBANG Autá lietajú
TOUCHMYCARYOUDIE Smash 'n' Boom
SPEEDFREAK Všetky autá majú nitro
BSXSGGC Autá odlietajú po zásahu
THGLOJ Znižuje premávku na cestách
VQIMAHA Autá majú maximálne atribúty
Vyvolávanie dopravných prostriedkov
TIMETOKICKASS Rhino
CQZIJMB Bloodring Banger
JQNTDMH Rancher
PDNEJOH Racecar
VPJTQWV Racecar #2
AQTBCODX Romero
KRIJEBR Stretch
UBHYZHQ Trashmaster
JUMPJET Hydra
KGGGDKP Vortex Hovercraft
OHDUDE Hunter
AKJJYGLC Quad
AMOMHRER Tanker Truck
EEGCYXT Dozer
URKQSRK Stunt Plane
AGBDLCID Spawn Monster
Počas hrania
AJLOJYQY Chodci útočia
GHOSTTOWN Žiadní chodci a znížená premávka
BAGOWPG Vypísaná odmena na vašu hlavu
FOOOXFT Všetci sú ozbrojení
GOODBYECRUELWORLD Samovražda
BLUESUEDESHOES Elvis je všade
CIKGCGX Beach Party
AFPHULTL Ninja Theme
BEKKNQV Slut Magnet
STATEOFEMERGENCY Riot Mode
PRIEBJ Funhouse Theme
SJMAHPE Rekrutovaní ľudia (9 mm)
BMTPWHR Country Vehicles a chodci, získajú 2 nákladiaky
ZSOXFSQ Rekrutovaní ľudia (raketomet)
Počasie a hrátky s časom
AFZLLQLL Slnečný deň
ICIKPYH Horúci deň
ALNSFMZO Zamračené
AUIFRVQS Daždivo
CFVFGMJ Hmla
MGHXYRM Búrka
CWJXUOC Piesočná búrka
YSOHNUL Rýchlejšie plynutie času
PPGWJHT Rýchlejšia hra
LIYOAAY Pomalšia hra
XJVSNAJ Vždy polnoc
OFVIAC Oranžová obloha 21:00 

Hviezdičky hľadanosti[upraviť | upraviť zdroj]

Počet hviezdičiek udáva aké silné policajné jednotky idú. Keď spravíte niečo nezákonné a niekto to uvidí, pribudne vám hviezdička. Potom vám budú pribúdať ďalšie a to podľa závažnosti vašich činov, napríklad keď zabijete policajta. Maximálny počet hviezdičiek je 6. Ak vás zatknú, ocitnete sa na najbližšej policajnej stanici. Budú vám odobrané všetky zbrane a zaplatíte pokutu.

1 hviezdička – idú po vás neorganizovaní policajti. Niekedy ide jeden sám v policajnom aute. Ak máte predvolenú zbraň na blízko, pôjdu po vás s obuškom, ale ak vytiahnete strelnú zbraň, začnú po vás strieľať.

2 hviezdičky – policajti sú viac organizovaní. Jazdia dvaja v aute a už len strieľajú.

3 hviezdičky – okrem viacej policajtov, pôjde po vás aj guľometom vyzbrojený vrtuľník.

4 hviezdičky – polícia nestačí a tak sa zapájajú aj jednotky SWAT vyzbrojené samopalmi. Majú na sebe nepriestrelné vesty, jazdia v špeciálnych dodávkach a spúšťajú sa z vrtuľníkov.

5 hviezdičiek – na pomoc je privolaná FBI. Majú špeciálne upravené jeepy, samopaly a letiajú dva vrtuľníky.

6 hviezdičiek – tu sa zapája armáda. Idú po vás vojenské helikoptéry, tanky a desiatky vojakov vo vojenskom nákladiaku vyzbrojených útočnými puškami M4A1.

Kontroverznosť[upraviť | upraviť zdroj]

Hra sa často stávala – najmä v Nemecku či USA – terčom politických útokov, snažiacich sa ju zakázať pre zobrazované násilie, zločiny. De facto šlo o obyčajný hon na čarodejnice, na ktorom sa snažili niektorí – napríklad Hillary Clintonová hru škandalizovať.[1] Paradoxne tak hre jedine zvýšili predajnosť. Hra obsahuje vyše 100 misií, čo je dosiaľ najviac misií v sérii.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]