Area 51

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Satelitná fotografia oblasti Area 51

Area 51 (dosl. Oblasť 51) je odľahlý úsek zeme na dne vyschnutého jazera na juhu Nevady, ktorý je vo vlastníctve vlády Spojených štátov, a na ktorom sa nachádza vojenské letisko, pravdepodobne používané na tajný vývoj a testovanie prototypov nových vojenských lietadiel. Na letisku prebiehal vývoj mnohých prísne utajovaných strojov ako Lockheed U-2 alebo Lockheed SR-71 Blackbird.

Býva obľúbeným predmetom mnohých konšpiračných teórií o UFO.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Area 51 sa nachádza medzi regiónom Yucca Flats a Nevada Test Site (NTS) - územím kde sa testujú nukleárne zbrane Amerického úradu jadrovej energie. Jadrový sklad Yucca Mountain je asi 64 kilometrov juhozápadne od Groom Lake.

Oblasť je pripojená k sieti ciest NTS vedúcimi na severozápad do Mercury a na juh do Yucca Flats. Severovýchodne od jazera vedie cesta Groom Lake, ktorá bola skôr využívaná ako prístupová cesta k baniam v nížine Groom. Po celej jej šírke sa nachádza niekoľko kontrolných stanovíšť, oblasť v nížine však leží východnejšie a preto sú neoprávnení návštevníci, ktorí po ceste Groom Lake cestujú, spozorovaní obvykle jednotkami v horách ešte niekoľko kilometrov pred kontrolnými stanicami. Potom, čo cesta opustí zakázanú oblasť (radu varovných značiek typu Photography is prohibited - Fotografovanie zakázané, poprípade Use of deadly force is authorized - Použitie smrtiacej sily povolené), klesá východne do oblasti Tikaboo Valley a potom sa napojuje na Nevada State Route 375.

Názvy[upraviť | upraviť zdroj]

Area 51 je známa aj ako Dreamland, Area of secrets , The Ranch, Paradise Ranch, The Farm, The Box, Groom Lake a The Directorate for Development Plans Area.

UFO[upraviť | upraviť zdroj]

Pre svoju tajomnú povahu, nepochybnú spojitosť s tajným leteckým výskumom a sériu neobvyklých úkazov sa Area 51 stala jednou z významných lokalít dohadov o UFO. K neobvyklým aktivitám pripisovaným základni v Area 51 patrí:

  • Skladovanie, testovanie a spätné inžinierstvo mimozemských plavidiel (vrátane materiálov údajne zachránených v Roswelli), štúdium bytostí pochádzajúcich z týchto lodí (živých aj mŕtvych) a výroba leteckých strojov založených na báze mimozemských technológií
  • Stretnutia či komunikácia s mimozemšťanmi
  • Vývoj zbraní na báze neobvyklých energií (na použitie v Systéme strategickej obrany SDI alebo na kontrolu zbrojenia)
  • Vývoj technológií určených na cestovanie v čase
  • Činnosti spojené s údajnou tajnou celosvetovou vládou

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Oblast 51 na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Area 51

Súradnice: 37°14′06″S 115°48′40″Z / 37,235°S 115,811111°Z / 37.235; -115.811111