UFO

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg O reštaurácii a vyhliadke na Moste SNP v Bratislave pozri Most SNP.
Umelecké stvárnenie UFO (autor: Andrés Nieto Porras)
Poštová známka z bývalého Sovietskeho zväzu
Osamotené oblaky typu lenticularis niekedy nadobúdajú vzhľad lietajúcich tanierov

UFO alebo ufo (pôvodne skratka z angl. unidentified flying object; po slovensky neidentifikovaný lietajúci objekt) je úkaz na oblohe, ktorého pôvod nie je z rôznych príčin zistený. Slangovo je to len označenie pre dopravný prostriedok mimozemskej civilizácie, a ak má tanierovitý tvar nazýva sa aj lietajúci tanier. Údajní svedkovia najčastejšie opisujú útvary tanierovité (disky), trojuholníky (najmä v 90. rokoch 20. storočia), gule a valce.

Veľa ľudí verí, že väčšina pozorovaní UFO sú pozorovaniami mimozemskej technológie, ale väčšina vedcov takéto tvrdenia bez predložených dôkazov odmieta. Najväčším problémom pri identifikácii UFO bývajú nedostatočné pozorovacie údaje, ktoré v mnohých prípadoch znemožňujú presvedčivú a jednoznačnú identifikáciu neznámeho objektu.

Výskum[upraviť | upraviť zdroj]

Výskumom ufa sa zaoberá ufológia a paleoastronautika. Ide spravidla o súkromné aktivity. Dosť špecifická je problematika údajných kontaktov s posádkami UFO, ako aj problematika tzv. únosov (angl. abduction) do UFO a implantátov od posádky UFO, ktorej sa venujú niektorí psychológovia (napr. John Mack).

Moderný výskum UFO delí UFO na 6 hlavných kategórií:

 • noctural lights – zvláštne nočné svetelné zjavenia
 • daylight disc (DD) – disky a podobne pozorované cez deň
 • close encounter of the first kind (CE-I) – blízke stretnutie prvého druhu – objekty vo vzdialenosti max. 150 m od svedka
 • close encounter of the second kind (CE-II) – blízke stretnutie druhého druhu – CE-I vzájomne fyzikálne pôsobiace s okolím (napríklad elektromagnetické rušenie)
 • close encounter of the third kind (CE-III) – blízke stretnutie tretieho druhu – CE-I a CE-II s pozorovaním bytostí
 • close encounter of the fourth kind (CE-IV) – blízke stretnutie štvrtého druhu – únosy ľudí

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Zvláštne úkazy na nebi boli zaznamenané v celej histórii. Niektoré boli vysvetlené ako kométy, či meteory, iné ostali neobjasnené. Armáda Alexandra Veľkého v roku 329 pred Kr. videla „dva strieborné štíty“ na oblohe. 14. apríla 1561 obloha nad Norimbergom v Nemecku bola údajne zaplnená veľkým množstvom valcovitých a guľovitých objektov zdanlivo zapojených vo vzdušnej bitke.

UFO sa v minulosti vysvetľovalo ako zlé znamenia, anjeli, a iné náboženské znamenia. Za nadprirodzený fenomén hodný vedeckého výskumu sa začalo UFO považovať bezprostredne po 2. svetovej vojne, v období keď sa začal rozvíjať letecký priemysel, keď bol vytvorený aj výraz „UFO“ (pozri aj foo fighter).

Pravdepodobne najviac diskutovaným prípadom je prípad z 2. júna 1947 z mesta Roswell v Novom Mexiku v USA. Na oblohe bol vtedy pozorovaný predmet v tvare disku a miestny farmár vraj potom našiel na svojom pozemku vzdialenom asi 110 km od Roswellu vrak lietajúceho taniera. Oznámil svoj nález polícii, ktorá spoločne s armádou miesto obkľúčila, vrak odviezla na neznáme miesto a snažila sa celú vec utajiť pred verejnosťou. Ešte dlhé roky potom sa v novinách objavovali články, ktoré prinášali výpovede svedkov, ktorí sa údajne podieľali na výskume vraku a mŕtvej posádky lietajúceho taniera vykonávanom na leteckej základni Wright Field v Daytone. Udalosť sa stala námetom niekoľkých kníh i filmových predlôh, americká armáda dodnes celú záležitosť kategoricky popiera, vyhlasuje ju za výmysel senzáciechtivých novinárov; sama však dodnes niekoľkokrát zmenila oficiálnu verziu toho, čo sa v oblasti naozaj stalo.

Pokusy o vysvetlenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na mimoriadny záujem médií boli vládami všetkých zainteresovaných štátov (predovšetkým USA) ustanovené rôzne komisie a výbory, ktoré mali vniesť jasno do otázky pôvodu nevysvetlených fenoménov UFO. Pravdepodobne najväčším z týchto projektov bol Projekt Blue Book, ktorý pod patronáciou a finančným zabezpečením vlády USA v rokoch 1952 – 1970 preskúmal viac ako 10 000 hlásení o výskyte UFO na území USA. Výsledkom tejto veľmi rozsiahlej odbornej štúdie však bolo konštatovanie, že vo viac ako 90 % prípadoch je možné hlásené pozorovania celkom racionálne vysvetliť prírodnými úkazmi. Napriek tomu však ostáva približne 3 % hlásení, pre ktoré nebolo nájdené uspokojivé vysvetlenie a zostávajú dodnes záhadou.

Racionálne vysvetliteľné úkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Úkazy, ktoré sa zvyknú označovať ako UFO a majú racionálne vysvetlenie, sú napríklad:

 • pozorovanie lietadiel najmä pri štarte alebo pristávaní, vzducholodí alebo meteorologických balónov v neobvyklom nasvietení alebo pozorovaných pod zvláštnym uhlom, alebo pozorovaných pozorovateľom neschopným správnej identifikácie
 • pozorovanie rakiet, družíc a kozmického odpadu. Tieto telesá sa často stávajú nečakane jasnými vo chvíli ich zániku v atmosfére, v čase zážihu raketových motorov, alebo pri odraze slnečného svetla od ich povrchu. Pri zážihu motorov družice môže dôjsť až k výraznej zmene tvaru pozorovaného objektu, napríklad v roku 1992 tisíce očitých svedkov na pobreží Čile videli prelet ruskej vojenskej družice, ktorá prehcádzala na vyššiu dráhu. Jav popísali ako „malý svietiaci prsteň, ktorý sa postupne zväčšil na priemer 5°, z ktorého ďalej vybiehal svietiaci kužeľ s vrcholovým uhlom asi 40°.“
 • atmosférické javy ako neobvyklý tvar oblakov, fata morgána, slnečné a mesačné svetlo, polárna žiara, kryštáliky ľadu vo vysokých vrstvách atmosféry (napr. v roku 1992 bol na observatóriu La Silla pozorovaný difúzny oblak, ktorý zodpovedal vypustenej odpadovej vode z raketoplánu Discovery) a mnohé iné. V prípade mrakov veľmi často ide o tzv. šošovkovité oblaky, odborne altostratus lenticularis.
 • astronomicke telesá – Mesiac, planéty, jasné hviezdy (často napr. Sírius alebo Vega) najmä pri scintilácii nad zemským obzorom.
 • meteory, hlavne veľmi jasné (bolidy)
 • svetlá reflektorov alebo laserových efektov odrážaných mrakmi, vzdialený ohňostroj
 • kŕdeľ letiacich vtákov
 • guľový blesk
 • horiace bahenné plyny
 • halucinácia
 • úmyselné falošné hlásenie s cieľom finančného zisku, vlastného zviditeľnenia alebo aj duševnej poruchy
 • skúšky vysoko utajovaných leteckých zbraní založených na novovyvinutých technológiách alebo nových princípoch pohonu

Špekulatívne vysvetlenia[upraviť | upraviť zdroj]

Ak nie je možné vysvetliť nejaký úkaz hore uvedenými možnosťami, často sa naskytnú špekulatívne vysvetlenia, ako napríklad:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému UFO

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]