Preskočiť na obsah

PlayStation 5

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
PlayStation 5

Logo
Základné informácie
VýrobcaSony
Dátum uvedenia na trhSeverná Amerika, Austrália, Nový Zéland, Japonsko a Južná Kórea:

12. novembra 2020

Zvyšok sveta:

19. novembra 2020
TypHerná konzola
Generácia9. generácia konzol
Procesor8-jadrový AMD Zen 2 (do 3.5GHz)
Pamäťové média4K Blu-Ray, Blu-Ray, DVD
Priestor pre uloženie dát825GB
Pripojiteľné ovládačeDualSense, PlayStation VR
RozšíriteľnosťSSD
Online službaPlayStation Network
Spätná kompatibilitaPS4, PS4 Pro
PredchodcaPlaystation 4

Pozri aj Videoherný portál

Playstation 5[1] alebo PS5 je herná konzola, ktorú vyrába spoločnosť Sony Computer Entertainment. Vydaná bola na konci roka 2020 a je nástupcom herných konzol Playstation 4 (PS4) a PlayStation 4 Pro (PS4 Pro). Sony prvýkrát ohlásilo práce na tejto konzole ešte v roku 2019 v exkluzívnom rozhovore s portálom WIRED[2]. Spoločnosť vtedy oznámila, že si za ciele pri novej konzole kladie eliminovanie načítavacích časov, ray-tracing v hrách, revolúciu v priestorovom zvuku a zachovanie spätnej kompatibility s hrami z PlayStation 4, PlayStation 4 Pro. Konzola tiež bude podporovať súčasný model virtuálnej reality PlayStation VR. Konkurentom PlayStation 5 je Xbox Series X.

Vývoj a predstavenie

[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Sony udržuje vývoj novej konzoly prevažne v utajení. Prvé oznámenie PlayStation 5 prišlo v apríli 2019, kedy vrchný architekt konzoly Mark Cerny v exkluzívnom rozhovore oznámil očakávania od pripravovanej hernej konzoly. Sony potvrdilo, že PS5 ponúkne 8-jadrový procesor AMD Zen 2 vyrobený pomocou 7nm procesu a výkonný variant grafického čipu AMD Radeon Navi ušitý na mieru novej konzole. Konzola mala v tom čase potvrdený ray-tracing, neskôr bolo upresnené, že sa jedná o hardvérový ray-tracing ako pri konzole Xbox Series X. Konzola tiež ponúkne dedikovaný zvukový procesor pre priestorový zvuk.

V marci 2020 spoločnosť oznámila podrobnosti ohľadom hardvéru hernej konzoly PlayStation 5. Konzola ponúkne 8-jadrový procesor AMD Zen 2 s dynamickou frekvenciou, nie však viac ako 3,5 GHz. Grafický čip vychádza z aktuálnej generácie AMD RDNA 2 s 36 výpočtovými jednotkami s dynamickou frekvenciou maximálne do 2,23 GHz. Maximálny výkon grafického čipu je 10,28 teraflopov (TFLOPS). Výkon a využitie procesoru aj grafického čipu sleduje technológia AMD SmartShift. Tá podľa potreby znižuje alebo zvyšuje výkon procesoru a grafického čipu, čím pomáha regulovať teplotu a znižovať prevádzkovú energetickú spotrebu. Spoločnosť tiež pripravuje vylepšený režim úspory, ktorý bude vyžadovať ešte menej energie, než ten podporovaný konzolou PlayStation 4[3]. Cieľom je znížiť spotrebu na 0,5 W a zníženie uhlíkových emisií v priebehu nasledujúcich 10 rokov až o 13 metrických ton.

Herná konzola PlayStation 5 ponúkne 16GB GDDR6 operačnej pamäte RAM s ustálenou prenosovou rýchlosťou 448 GB/s. Konzola tiež ponúkne vlastné SSD šité na mieru. Disk s kapacitou 825GB ponúkne vysokú rýchlosť čítania 5.5 GB/s pri čistých dátach a až 9 GB/s pri komprimovaných dátach. Kompresiu a dekompresiu dát má na starosti protokol Oodle Kraken od RAD Game Tools. Úložisko bude možné rozšíriť pomocou USB portu alebo NVMe portu. Externá SSD pamäť musí byť formátu M.1 alebo M.2. Kvôli šetreniu miesta budú mať užívatelia možnosť zvoliť si, ktoré súčasti hry si chcú do konzoly nainštalovať.[4] Napríklad pri hrách ako Call of Duty si hráči budú môcť zvoliť, či sa má do konzoly nainštalovať len príbehová kampaň pre jedného hráča alebo online multiplayer. Metóda selektívnej inštalácie je už dnes podporovaná niektorými hrami na konzole Xbox One.

PlayStation 5 ponúkne dedikovaný zvukový čip Tempest 3D Audio Tech Engine postavený na technológii grafického čipu AMD RDNA 2. Sony sľubuje revolúciu v priestorovom zvuku, ktorý môže svojimi kvalitami prekonať súčasné technológie priestorového zvuku ako sú DTS:X či Dolby Atmos. Konzola takisto ponúkne 4K UHD Blu-Ray mechaniku, spätne kompatibilnú aj s nosičmi Blu-Ray a DVD.

Príslušenstvo

[upraviť | upraviť zdroj]

Herná konzola PlayStation 5 bude podporovať príslušenstvo pôvodne vydané pre PlayStation 4, vrátane ovládačov DualShock 4 a virtuálnej reality PlayStation VR. Spolu s PS5 je vo vývoji nový diaľkový ovládač DualSense. Oproti súčasnému modelu ponúkne haptickú odozvu, triggerové páčky (L2/R2) ponúknu dynamický odpor prispôsobujúci sa situácii: napríklad povrchu, na ktorom hráč práve jazdí v závodnej hre Gran Turismo Sport alebo zbrani, s ktorou práve hráč strieľa. Sony tiež sľubuje dlhšiu výdrž batérie, napájanie pomocou USB-C a vylepšený vstavaný reproduktor a poprvýkrát aj vstavaný mikrofón.[5] Oproti ovládaču z konzoly PlayStation 4 má objemnejší tvar a ponúkne dvojicu LED pásikov po boku touchpadu, zatiaľ čo na ovládači DualShock 4 sa nachádzal len jeden LED pásik umiestnený nad touchpadom.

Predstavenie konzoly PlayStation 5 sa nesie prevažne v duchu oznámenia nového hardvéru a spoločnosť Sony zatiaľ neoznámila vlastné exkluzívne tituly pre túto konzolu. Prvým ohláseným exkluzívnym titulom pre PlayStation 5 je hra Godfall od Epic Games[6]. Podporu pre PlayStation 5 neskôr potvrdili aj iné štúdiá vrátane Ubisoftu, ktorý oznámil, že Rainbow Six Siege bude hrateľné aj na PS5 vďaka spätnej kompatibilite[7].

Sony oznámilo, že PlayStation 5 bude spätne kompatibilné s hrami, ktoré pôvodne vyšli na PlayStation 4 a PS4 Pro. Spočiatku sa odhaduje kompatibilita s približne 100 hrami, Sony však dúfa, že sa mu podarí zabezpečiť podporu pre drvivú väčšinu z viac ako 4 000 dostupných hier pre tieto konzoly.[8] Spätne kompatibilné hry môžu bežať v režimoch Legacy Mode pre PS4 alebo PS4 Pro podľa toho, či bola hra optimalizovaná pre obe konzoly. V závislosti od toho sa podtaktuje výkon procesoru a grafického čipu tak, aby bol totožný s výkonom niektorej z menovaných konzol. Hry tiež môžu bežať v režime PS5 Native Mode, kedy môžu využiť dostupný výkon hernej konzoly na rôzne vylepšenia ako sú vyššie a stabilnejšie snímkovanie, vyššie rozlíšenie alebo podpora pre ray-tracing.

Konzola PlayStation 5 bude podporovať súčasný model virtuálnej reality PlayStation VR a zároveň aj nový model PS VR

Doposiaľ oznámené tituly pre PlayStation 5 zahŕňajú:

 • Dead Island 2 (Deep Silver)
 • Dying Light 2 (Techland, 2020)
 • Godfall (Epic Games, 2020)
 • Gods and Monsters (Ubisoft)
 • Outriders (Square Enix, 2020)
 • Tom Clancy's Rainbow Six: Quarantine (Ubisoft)
 • Tom Clancy's Rainbow Six: Siege[9] (Ubisoft, 2015)
 • The Lord of the Rings: Gollum (Daedalic Entertainment, 2021)
 • Watch Dogs: Legion (Ubisoft)

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
 1. PS5 rumours and release date: Sony President says new console is on the way [online]. October 9, 2018. Dostupné online. (po anglicky)
 2. Exclusive: What to Expect From Sony's Next-Gen PlayStation. Wired. Dostupné online [cit. 2020-03-25]. ISSN 1059-1028. (po anglicky)
 3. YIN-POOLE, Wesley. Eurogamer [online]. 2019-09-23, [cit. 2020-03-25]. Dostupné online. (po anglicky)
 4. Exclusive: A Deeper Look at the PlayStation 5—Haptics, UI Facelift, and More. Wired. Dostupné online [cit. 2020-03-25]. ISSN 1059-1028. (po anglicky)
 5. YIN-POOLE, Wesley. Eurogamer [online]. 2019-09-23, [cit. 2020-03-25]. Dostupné online. (po anglicky)
 6. Godfall | PlayStation 5 & Epic Games Store - Holiday 2020 [online]. Godfall, [cit. 2020-03-25]. Dostupné online. (po anglicky)
 7. Rainbow Six Siege Creative Director on Cross-Gen Play and Major Operator Reworks [online]. news.ubisoft.com, [cit. 2020-03-25]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. PlayStation.Blog [online]. 2020-03-18, [cit. 2020-03-25]. Dostupné online. (po anglicky)
 9. Rainbow Six Siege Creative Director on Cross-Gen Play and Major Operator Reworks [online]. news.ubisoft.com, [cit. 2020-03-25]. Dostupné online. (po anglicky)