Preskočiť na obsah

Dr. Martens

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Dr. Martens je značka obuvi.

Armádny doktor Klaus Maertens z Bavorska si v roku 1945 pri lyžovaní poranil členok. Keďže mu počas liečby nevyhovovala štandardná armádna obuv, zaoberal sa návrhom topánky z mäkkej kože a podrážkou so vzduchovým vankúšikom, ktorá by držala členok pevne a umožnila tak zranenému chodiť. V roku 1947 založil v Seeshaupte spolu s Dr. Herbertom Funckom výrobu topánok s použitím vojnových prebytkov gumy od Luftwaffe.

V roku 1959 kúpila patentové práva britská obuvnícka firma R. Griggs Group Ltd., ktorá zmenila názov z Dr. Maertens na Dr. Martens, a v 1. apríla 1960 vyrobila prvé topánky vzor 1460. V roku 2003 bola výroba presunutá do Číny a Thajska. V roku 2004 bola obnovená výroba v UK, ale len pre vybrané modely radu Vintage (tieto topánky nájdete v obchodoch pod označením "Made in England" ).

"Martensky" sa zo štandardnej pracovnej obuvy v Anglicku pretvorili na subkultúrny poznávací prvok. Prvotne boli charakteristickým prvkom pre hnutie skinheads, ktoré vzišlo z robotníckej triedy a pôvodne nemalo žiadne vyhrotené rasistické tendencie, naopak hnutie pôsobilo do istej miery multikultúrne, nakoľko časť základne tvorili prisťahovalci z Jamajky. Neskôr sú spojené najmä s rockovou hudbou, vďaka tomu že na ne nedajú dopustiť takí velikáni, ako Paul McCartney, Elton John, Madonna, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, Red Hot Chilli Peppers a ďalší. Ich používanie je tiež často vídať v štýle SKA. V roku 1999 bola o histórii a vplyve tejto značky na anglickú kultúru napísaná kniha. Dnes je možné na internete zhliadnuť množstvo dokumentov zaoberajúcich sa týmito topánkami. Rovnako ako si každý Američan pamätá, kde bol a čo robil, keď zastrelili J. F. Kennedyho, vie každý Angličan, kedy a kde si kúpil svoje prvé martensky.

Sú kombináciou prvotriednej kvality, perfektnej práce výhradne anglických obuvníkov (už neplatí, viď časť História) a popularity, ktorá z nich urobila u niektorých generácií takzvané

"EVER LASTING SHOES" večné topánky

Originálna idea doktora - lyžiara, prešla dlhým vývojom od povojnového Bavorska k legende, ale tak už to býva, že dobrý nápad ocenia milióny ľudí na celom svete.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dr. Martens

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]