Dr. Martens

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Dr martens boots.jpg

Dr. Martens je značka obuvi.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Armádny doktor Klaus Maertens z Bavorska si v roku 1945 pri lyžovaní poranil členok. Keďže mu počas liečby nevyhovovala štandardná armádna obuv, zaoberal sa návrhom topánky z mäkkej kože s podrážkou so vzduchovým vankúšom, ktorá by umožnila zranenému chodiť. V roku 1947 založil v Seeshaupte spolu s Dr. Herbertom Funckom výrobu topánok s použitím vojnových prebytkov gumy od Luftwaffe.

V roku 1959 kúpila patentové práva britská obuvnícka firma R. Griggs Group Ltd., ktorá zmenila názov z Dr. Maertens na Dr. Martens, a v 1. apríla 1960 vyrobila prvé topánky vzor 1460.

Kult[upraviť | upraviť zdroj]

Martensky vytvorili v Anglicku subkultúru pevne spojenú s rockovou hudbou a nedajú na ne dopustiť takí velikáni ako Paul McCartney, Elton John, Madonna, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, Red Hot Chilli Peppers a ďalší. V roku 1999 bola o histórii a vplyve tejto značky na anglickú kultúru napísaná kniha. Rovnako ako si každý Američan pamätá, kde bol a čo robil, keď zastrelili J. F. Kennedyho, vie každý Angličan, kedy a kde si kúpil svoje prvé martensky.

Sú kombináciou prvotriednej kvality, perfektnej práce výhradne anglických obuvníkov a popularity, ktorá z nich urobila u niektorých generácií takzvané

"EVER LASTING SHOES" večné topánky

Originálna idea doktora - lyžiara, prešla dlhým vývojom od povojnového Bavorska k legende, ale tak už to býva, že dobrý nápad ocenia milióny ľudí na celom svete.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]