Mother Love Bone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mother Love Bone
Základné informácie
Pôvod Seattle, Washington,
USA Spojené štáty
Žáner(-re) alternatívny rock, glam rock, grunge, heavy metal, glam punk, hard rock, alternatívny metal
Pôsobenie 1988 – 1990
Vydavateľstvá Stardog, Mercury
Súvisiace články Malfunkshun, Ten Minute Warning, Green River, Skin Yard, Love Battery, Soundgarden, Temple of the Dog, Pearl Jam, Brad, Three Fish
Členovia skupiny
Jeff Ament
Bruce Fairweather
Greg Gilmore
Stone Gossard
Andrew Wood

Mother Love Bone bola americká rocková skupina, ktorá vznikla v roku 1988 v Seattli v štáte Washington. Pôsobila v rokoch 1988-1990. Vďaka osobnosti a skladbám lídra, Andrewa Wooda, sa vyšvihla do popredia vznikajúcej seattleskej hudobnej scény na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Wood zomrel len niekoľko dní pred vydaním debutového albumu Apple. Zmarili sa tým nádeje skupiny na úspech. Album napokon vydali o niekoľko mesiacov neskôr.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skupinu Mother Love Bone založili v roku 1988 bývalí členovia Green River, Jeff Ament, Bruce Fairweather a Stone Gossard, bývalý líder Malfunkshun, Andrew Wood, a bývalý bubeník skupín Ten Minute Warning a Skin Yard, Greg Gilmore. Začiatky siahajú do roku 1987, keď sa Wood, Gossard, Ament a bubeník skupiny Malfunkshun, Regan Hagar, spojili v skupine Lords of the Wasteland, kde sa venovali cover verziám. Začiatkom roku 1988 k sebe pribrali Fairweathera, ktorý nahradil Hagara, a Grega Gilmora a názov zmenili na Mother Love Bone.

Nové zoskupenie sa pustilo do nahrávania a koncertovania a koncom roku 1988 sa stalo jednou z najsľubnejších kapiel v Seattli. Pozornosť si získala aj vďaka Woodovej energickosti na pódiu, jeho výstrednému oblečeniu a zasneným textom. V dokumentárnom filme Hype! z roku 1996 označil Jack Endino Wooda za „jediného lídra-zabávača v Seattli“, čo bola narážka na Woodovu hravú komunikáciu s fanúšikmi.

V novembri 1988 podpísali zmluvu s dcérskou spoločnosťou PolyGram-u, Polydor/Stardog, a hneď sa aj pustili do nahrávania debutovej EP. Vydali ju v marci 1989, a stali sa tak prvou zo záplavy nových Seattleských skupín, ktorá vydala svoju hudbu vo významnom vydavateľstve. Nahrávka sa predávala dobre a rapídne zvyšovala rozruch okolo skupiny. John Book z Allmusic povedal, že „nahrávka prispela k mánii okolo Seattleskej hudobnej scény.“

Koncom roku 1989 sa vrátili do štúdia (tentokrát v San Franciscu v štáte Kalifornia), aby nahrali debutový album Apple. Napriek počiatočným ťažkostiam dokončili nahrávku načas a vydania sa dočkala v marci 1990. V tom čase záujem o skupinu vrcholil a zdalo sa, že je predurčená na obrovský úspech. Len niekoľko dní pred naplánovaným vydaním albumu Apple sa líder Andrew Wood, ktorý mal dlhodobo problémy s drogami, predávkoval heroínom, po čom nastala klinická smrť. Po dvoch dňoch na prístrojoch, kedy mu mohli dať priatelia a rodina posledné zbohom, Wood zomrel, čím skupina zanikla. Album vydali 19. júla 1990. Kim Neely z časopisu Rolling Stone povedal, že sa im na albume „podarilo to, v čom neuspelo nespočetne veľa kapiel. Zachytili to, čím sa Zep (Led Zeppelin) stali nesmrteľnými – dynamiku decká! – a pridali aj jedinečnú príchuť 90-tych rokov.“

Po rozpade Mother Love Bone[upraviť | upraviť zdroj]

Po Woodovej smrti sa spevák skupiny Soundgarden, Chris Cornell (Woodov spolubývajúci), obrátil na Gossarda, Amenta a Eddieho Veddera s ponukou na nahratie dvoch piesní, ktoré zložil na Woodovu počesť. Zo spolupráce sa nakoniec vykľul celý album a skupina dostala meno Temple of the Dog. Inšpirovali sa pritom veršom z textu piesne Man of Golden Words skupiny Mother Love Bone.

Gossard a Ament následne s Eddiem Vedderom a Mikeom McCreadym založili skupinu Pearl Jam, jednu z komerčne najúspešnejších a kritikmi najuznávanejších rockových kapiel 90-tych rokov.

Fairweather sa spočiatku stiahol, no neskôr vstúpil do skupiny Love Battery. Vznikla v Seattli, hrala psychedelický rock a Fairweather v nej v roku 1992 nahradil basgitaristu Tommyho Simpsona. Hral na dvoch albumoch a niekoľkých turné, no potom zo skupiny odišiel a stiahol sa zo scény. V roku 2006 sa objavil znovu. Tentokrát v The Press Corps po boku Garreta Shavlika (The Fluid) a Dana Petersona (Mudhoney).

Ani Gilmore nebol po rozpade Mother Love Bone veľmi aktívny. V rokoch 1992-1994 bubnoval v skupine Chubby Children, kde sa opäť stretol s Brianom Foxom a Garthom Brandenburgom, s ktorými hral v rokoch 1982-1985. Odohrali niekoľko vystúpení a vytvorili niekoľko nahrávok, ktoré sa nedočkali vydania. V roku 1998 sa podieľal sa na obnove skupiny Ten Minute Warning a bolo mu pripísanie inšpirovanie piesne Never the Machine Upside (zložil ju Kim Thayil) zo štúdiového albumu Down on the Upside od skupiny Soundgarden z roku 1996. Pieseň vznikla, keď Thayil s Gilmorom jamovali.

Kevin Wood (brat Andrewa Wooda) nahral v apríli 2011, na 21. výročie Andyho úmrtia, s hardrockovou skupinou Lace Weeper pieseň Crown of Thorns z repertoáru Mother Love Bone. Singel vyšiel v Kevinovom vydavateľstve Wammybox Records.

Koncert bývalých členov[upraviť | upraviť zdroj]

14. apríla 2010 sa Mother Love Bone počas vypredaného koncertu “Brad and Friends” v Seattle Showbox po prvýkrát znovu stretli na pódiu (s priateľom/hudobníkom zo Seattlu Shawnom Smithom, ktorý bol pri tejto príležitosti na pozícii lídra). Odohrali piesne zo svojich začiatkov, vrátane Stardog Champion, Holy Roller, Gentle Groove a cover verzie piesne od skupiny Argent Hold Your Head Up, ktorá bola obľúbeným prídavkom na vystúpeniach skupiny v Seattleských kluboch.

Žáner[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem toho, že boli významnou grungeovou skupinou, sú považovaní aj za priekopníkov alternatívneho metalu.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Apple (1990)

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Mother Love Bone (1992)

EP[upraviť | upraviť zdroj]

  • Shine (1989)

Single[upraviť | upraviť zdroj]

  • Stardog Champion (1990, Apple)
  • This Is Shangrila (1990, Apple)
  • Stargazer (1990, Apple)
  • Stardog Champion (1992, Mother Love Bone)
  • Capricorn Sister (1992, Mother Love Bone)

Videá[upraviť | upraviť zdroj]

  • The Love Bone Earth Affair (1993)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mother Love Bone na anglickej Wikipédii.