Mother Love Bone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mother Love Bone
Základné informácie
Pôvod Seattle, Washington,
USA Spojené štáty
Žáner(-re) alternatívny rock, glam rock, grunge, heavy metal, glam punk, hard rock, alternatívny metal
Pôsobenie 1988 – 1990
Vydavateľstvá Stardog, Mercury
Súvisiace články Malfunkshun, Ten Minute Warning, Green River, Skin Yard, Love Battery, Soundgarden, Temple of the Dog, Pearl Jam, Brad, Three Fish
Členovia skupiny:
Jeff Ament
Bruce Fairweather
Greg Gilmore
Stone Gossard
Andrew Wood

Mother Love Bone bola americká rocková skupina, ktorá vznikla v roku 1988 v Seattli v štáte Washington. Pôsobila v rokoch 1988-1990. Vďaka osobnosti a skladbám lídra, Andrewa Wooda, sa vyšvihla do popredia vznikajúcej seattleskej hudobnej scény na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Wood zomrel len niekoľko dní pred vydaním debutového albumu Apple. Zmarili sa tým nádeje skupiny na úspech. Album napokon vydali o niekoľko mesiacov neskôr.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skupinu Mother Love Bone založili v roku 1988 bývalí členovia Green River, Jeff Ament, Bruce Fairweather a Stone Gossard, bývalý líder Malfunkshun, Andrew Wood, a bývalý bubeník skupín Ten Minute Warning a Skin Yard, Greg Gilmore. Začiatky siahajú do roku 1987, keď sa Wood, Gossard, Ament a bubeník skupiny Malfunkshun, Regan Hagar, spojili v skupine Lords of the Wasteland, kde sa venovali cover verziám. Začiatkom roku 1988 k sebe pribrali Fairweathera, ktorý nahradil Hagara, a Grega Gilmora a názov zmenili na Mother Love Bone.

Nové zoskupenie sa pustilo do nahrávania a koncertovania a koncom roku 1988 sa stalo jednou z najsľubnejších kapiel v Seattli. Pozornosť si získala aj vďaka Woodovej energickosti na pódiu, jeho výstrednému oblečeniu a zasneným textom. V dokumentárnom filme Hype! z roku 1996 označil Jack Endino Wooda za „jediného lídra-zabávača v Seattli“, čo bola narážka na Woodovu hravú komunikáciu s fanúšikmi.

V novembri 1988 podpísali zmluvu s dcérskou spoločnosťou PolyGram-u, Polydor/Stardog, a hneď sa aj pustili do nahrávania debutovej EP. Vydali ju v marci 1989, a stali sa tak prvou zo záplavy nových Seattleských skupín, ktorá vydala svoju hudbu vo významnom vydavateľstve. Nahrávka sa predávala dobre a rapídne zvyšovala rozruch okolo skupiny. John Book z Allmusic povedal, že „nahrávka prispela k mánii okolo Seattleskej hudobnej scény.“

Koncom roku 1989 sa vrátili do štúdia (tentokrát v San Franciscu v štáte Kalifornia), aby nahrali debutový album Apple. Napriek počiatočným ťažkostiam dokončili nahrávku načas a vydania sa dočkala v marci 1990. V tom čase záujem o skupinu vrcholil a zdalo sa, že je predurčená na obrovský úspech. Len niekoľko dní pred naplánovaným vydaním albumu Apple sa líder Andrew Wood, ktorý mal dlhodobo problémy s drogami, predávkoval heroínom, po čom nastala klinická smrť. Po dvoch dňoch na prístrojoch, kedy mu mohli dať priatelia a rodina posledné zbohom, Wood zomrel, čím skupina zanikla. Album vydali 19. júla 1990. Kim Neely z časopisu Rolling Stone povedal, že sa im na albume „podarilo to, v čom neuspelo nespočetne veľa kapiel. Zachytili to, čím sa Zep (Led Zeppelin) stali nesmrteľnými – dynamiku decká! – a pridali aj jedinečnú príchuť 90-tych rokov.“

Po rozpade Mother Love Bone[upraviť | upraviť zdroj]

Po Woodovej smrti sa spevák skupiny Soundgarden, Chris Cornell (Woodov spolubývajúci), obrátil na Gossarda, Amenta a Eddieho Veddera s ponukou na nahratie dvoch piesní, ktoré zložil na Woodovu počesť. Zo spolupráce sa nakoniec vykľul celý album a skupina dostala meno Temple of the Dog. Inšpirovali sa pritom veršom z textu piesne Man of Golden Words skupiny Mother Love Bone.

Gossard a Ament následne s Eddiem Vedderom a Mikeom McCreadym založili skupinu Pearl Jam, jednu z komerčne najúspešnejších a kritikmi najuznávanejších rockových kapiel 90-tych rokov.

Fairweather sa spočiatku stiahol, no neskôr vstúpil do skupiny Love Battery. Vznikla v Seattli, hrala psychedelický rock a Fairweather v nej v roku 1992 nahradil basgitaristu Tommyho Simpsona. Hral na dvoch albumoch a niekoľkých turné, no potom zo skupiny odišiel a stiahol sa zo scény. V roku 2006 sa objavil znovu. Tentokrát v The Press Corps po boku Garreta Shavlika (The Fluid) a Dana Petersona (Mudhoney).

Ani Gilmore nebol po rozpade Mother Love Bone veľmi aktívny. V rokoch 1992-1994 bubnoval v skupine Chubby Children, kde sa opäť stretol s Brianom Foxom a Garthom Brandenburgom, s ktorými hral v rokoch 1982-1985. Odohrali niekoľko vystúpení a vytvorili niekoľko nahrávok, ktoré sa nedočkali vydania. V roku 1998 sa podieľal sa na obnove skupiny Ten Minute Warning a bolo mu pripísanie inšpirovanie piesne Never the Machine Upside (zložil ju Kim Thayil) zo štúdiového albumu Down on the Upside od skupiny Soundgarden z roku 1996. Pieseň vznikla, keď Thayil s Gilmorom jamovali.

Kevin Wood (brat Andrewa Wooda) nahral v apríli 2011, na 21. výročie Andyho úmrtia, s hardrockovou skupinou Lace Weeper pieseň Crown of Thorns z repertoáru Mother Love Bone. Singel vyšiel v Kevinovom vydavateľstve Wammybox Records.

Koncert bývalých členov[upraviť | upraviť zdroj]

14. apríla 2010 sa Mother Love Bone počas vypredaného koncertu “Brad and Friends” v Seattle Showbox po prvýkrát znovu stretli na pódiu (s priateľom/hudobníkom zo Seattlu Shawnom Smithom, ktorý bol pri tejto príležitosti na pozícii lídra). Odohrali piesne zo svojich začiatkov, vrátane Stardog Champion, Holy Roller, Gentle Groove a cover verzie piesne od skupiny Argent Hold Your Head Up, ktorá bola obľúbeným prídavkom na vystúpeniach skupiny v Seattleských kluboch.

Žáner[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem toho, že boli významnou grungeovou skupinou, sú považovaní aj za priekopníkov alternatívneho metalu.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Apple (1990)

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Mother Love Bone (1992)

EP[upraviť | upraviť zdroj]

  • Shine (1989)

Single[upraviť | upraviť zdroj]

  • Stardog Champion (1990, Apple)
  • This Is Shangrila (1990, Apple)
  • Stargazer (1990, Apple)
  • Stardog Champion (1992, Mother Love Bone)
  • Capricorn Sister (1992, Mother Love Bone)

Videá[upraviť | upraviť zdroj]

  • The Love Bone Earth Affair (1993)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mother Love Bone na anglickej Wikipédii.