Preskočiť na obsah

Tom Hamilton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tom Hamilton
Tom Hamilton, 1975 So súhlasom: Jean-Luc Ourlin
Tom Hamilton, 1975
So súhlasom: Jean-Luc Ourlin
Základné informácie
Popis umelca  americký basgitarista, autor skladieb
Rodné meno Thomas William Hamilton
Narodenie 31. december 1951 (72 rokov)
Colorado Springs, Colorado, USA
Žáner hard rock, blues rock, heavy metal
Hrá na nástrojoch basgitara, gitara
Roky pôsob. 1965 – prítomnosť
Vydavateľstvá Columbia, Geffen
Súvisiace
články
Aerosmith
Webstránka aerosmith.com

Tom Hamilton (* 31. december 1951, Colorado Springs, Colorado, USA) je americký basgitarista známy predovšetkým ako člen hardrockovej skupiny Aerosmith. V skupine sa však podieľal aj autorsky a to presne na ôsmich hitoch. Medzi najznámejšie patria: „Sweet Emotions“, „Janie´s Got A Gun“ a „Jaded“. Ako spoluautor a rytmický gitarista sa zase realizoval v skladbách „Sick As a Dog“, „Uncle Salty“ a „Toys in the Attic“. Občasne spieva sprievodné vokály.

Detstvo a mladosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Thomas William Hamilton sa narodil ako tretie zo štyroch detí. Jeho matka, žena v domácnosti, a otec, pracujúci vo vojenskom letectve, mali ešte staršiu dcéru Perry, syna Scotta a od Toma mladšiu dcéru Cecily.

Hudobné začiatky

[upraviť | upraviť zdroj]

Tom Hamilton začal hrať na gitaru vo veku dvanástich rokov. Jeho motiváciu hrať na basgitare ovplyvnila vtedy jediná existujúca skupina v meste, ktorá zháňala hudobníka na post basgitaristu. V skupine Sam Citrus and the Merciless Tangerine začal hrať vo veku štrnástich rokov. Prvú basgitaru, Fender Precision, si zapožičal a neskôr aj kúpil od kamaráta. Kapela hrávala coververzie od britských skupín The Beatles a The Rolling Stones. Nasledovali skupiny Pipedream, Plastic Glass a The Jam Band. Vo všetkých pôsobili bubeník Dave Scott a budúci gitarista Aerosmith Joe Perry s ktorým Hamilton hrával cez štyri roky. V lete 1970 videl Jam Band počas klubového vystúpenia v The Barn aj budúci líder Aerosmith, Steven Tyler: ,,Bol som z nich úplne vedľa. Nevedeli síce naladiť ani nástroje, ale vychádzalo z nich niečo úžasné, čo bolo oveľa lepšie než akýkoľvek sex, ktorý som kedy zažil."[1] Tyler, pôvodne bubeník, bol vtedy súčasťou inej kapely.
Hamilton sa v tom čase rozhodoval aj nad iným typom kariéry. Pôvodne mal v pláne študovať divadlo, pričom jeho talent ocenili aj dve herecké školy, na ktoré bol prijatý. ,,Vždy som však chcel hrať aj v kapele, takže len čo sa naskytla príležitosť, šiel som namiesto toho do Bostonu s Joeom Perrym."[2] Po rozpade The Jam Band sa do nového mesta presťahovali aj s gitaristom Rayom Tabanom. K novej skupine sa pridal aj Steven Tyler, ktorého kapela sa rozpadla v rovnakom čase.

Aerosmith: 1970 - 1973

[upraviť | upraviť zdroj]

Išlo o rok 1970, ktorý je aj dátumom vzniku hardrockovej legendy Aerosmith. V Bostone sa živili príležitostnými prácami a naoko ,,experimentovali" s drogami. Posledné personálne zmeny sa udiali po prijatí bubeníka Joeyho Kramera, čím sa predošlý bubeník Steven Tyler postavil pred mikrofón a taktiež s príchodom gitaristu Brada Whitforda, ktorý nahradil Raya Tabana (1972). V tom čase mala už skupina vo svojom teritóriu isté fanúšikovské zázemie. Po návšteve klubového vystúpenia prezidentom Columbie Records došlo k podpísaniu prvej nahrávacej zmluvy. Debutový album s názvom Aerosmith vyšiel v roku 1973.

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]

S Aerosmith:

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Aerosmith: Kočka s devíti životy, s. 68 Rock&Pop, apríl 1997
  2. http://www.aeroforceone.com/index.cfm/pk/content/pid/1015842 Prístup: 28.02.2010