The Shadows

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Shadows
The Shadows - 2009
The Shadows - 2009
Základné informácie
Pôvod Flag of the United Kingdom.svg Flag of England.svg Anglicko
Žáner(-re) Rokenrol, Bigbít, Rock, Inštrumentálny rock
Pôsobenie 19582010
Vydavateľstvá Columbia
Webstránka theshadowsofficial.com
Členovia skupiny:
Hank Marvin
Bruce Welch
Brian Bennet
Bývalí členovia
Jet Harris,
Tony Meehan,
Brian Licorice Locking,
John Rostil...

The Shadows je inštrumentálna britská hudobná skupina, ktorá sa sformovala v roku 1958 ako doprevádzajúce gitarové kombo s pôvodným názvom The Driffters počas prvého koncertného turné speváka Cliffa Richarda. Od roku 1959 až po súčasnosť fungujú pod názvom The Shadows.

Členovia The Shadows sa neustále menili. Základní traja Hank Marvin, Bruce Welch a Brian Bennet prijímali stále nových členov. Prví odišli Jet Harris a Tony Meehan. Tonyho Meehana nahradil Brian Bennet a Jeta Harrisa Brian Licorice Locking a toho neskôr John Rostil. V roku 1968 sa do kapely pridal klávesák Alan Hawkshaw a v roku 1969 spevák a gitarista John Farrar. Po smrti Johna Rostila (1973) bass gitaru prevzal Alan Tarney spolu s klávesmi. Roku 1975 sa kapela zúčastnila Eurovision song contest z piesňou " Let the me be one "v Štokholme. Kapela získala druhé miesto. V roku 1978 vystriedali A.Tareyho klávesák Cliff Hall a bassgitarista Alan Jones. V roku 1987 sa v kapele objavil bass gitarista Mark Griffiths a v roku 1994 si s The Shadows zahrali aj ich synovia Warren Bennet a Ben Marvin. Na poslednom turné The Final Tour hrali The Shadows v zostave Hank Marvin, Bruce Welch, Brian Bennet, Alan Jones, Cliff Hall.

The Shadows sa preslávili svojim nesmrteľnými inštrumentálkami ako „Apache“, „Wonderful Land“, „Kon-Tiki“, „“F.B.I., „The Frightened City“, „Atlantis“, „Dance On“ a ďalšími.

Skladby od The Shadows v podaní skupiny The Apaches boli v roku 1999 použité ako hudobný podklad relácie Infotext STV a na prelome 90-tych a 2000-ich rokov aj v snehových správach po počasí na Markíze (skladba Shindig), rovnako ako v kedysi v Československej televízii a Slovenskom rozhlase (Piece Pipe). Skladby od The Shadows vysielalo v rovnakom období rádio Regina vždy niekoľko minút pred celou hodinou. V súčasnosti sa v rozhlasovom vysielaní objavujú už len sporadicky.

Skupina Shadows funguje s prestávkami až dodnes.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1961 – The Shadows LP, vinyl, mono, EMI Columbia – 33SX 1374
  • 1962 – Out Of The Shadows LP, vinyl, mono, EMI Columbia – 33SX 1458

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému The Shadows

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]