Opus (slovenské hudobné vydavateľstvo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°09′53″S 17°09′19″V / 48,164647°S 17,155355°V / 48.164647; 17.155355

OPUS, a. s.
Materská
spoločnosť
Supraphon
Založené 1971
Zakladateľ Česko-slovenské vydavateľstvo Supraphon
Pôsobenie 1971 – 1990
Distribúcia
pod značkou
Opus
Žáner rôzne
Krajina pôvodu Slovensko
Miesto/ mesto Bratislava
Oficiálna
webstránka
www.opus.sk
Sídlo na Trnavskej ceste 100 v Bratislave

Opus, a. s. (v minulosti Opus n. p.) je slovenské hudobné vydavateľstvo, ktoré v rokoch 1971 – 1990 bolo monopolným hudobným, distribučným i licenčným vydavateľstvom na Slovensku.

Vzniklo v roku 1971 zo slovenského závodu Supraphonu a hneď na začiatku svojej existencie vydalo reedície starších nahrávok už pod novým labelom a novými katalógovými číslami v rámci delimitácie. Vydávalo gramofónové platne, audiokazety, CD, hudobniny a knihy o hudbe. V roku 1990 bolo privatizované za nie celkom jasných, hlavne autorsko–právnych podmienok. Od roku 2005 ho vlastní spoločnosť FORZA MUSIC, spol. s r.o.

V rámci Česko-Slovenska bol Opus považovaný za pokrokové vydavateľstvo, či už preferenciou nových hudobných vplyvov, ale napríklad aj tým, že si v novom sídle na ulici Mlynské Nivy vybudovalo už v roku 1986 kompletne digitálne nahrávacie štúdio postavené na platforme Sony DASH, určené pre populárnu hudbu. Okrem slovenských skupín a interpretov, a neskôr aj českých, v tomto štúdiu nahrávali aj zahraniční umelci nielen v rámci RVHP (Poľsko, Maďarsko, NDR, Juhoslávia, Grécko a iné), ktorým vyšli nahrávky pod hlavičkou vydavateľstva Opus.

V rokoch po privatizácii sa Opus, na rozdiel od českého Supraphonu, nevenoval vydávaniu nových hudobných titulov, ale zameriaval sa už výlučne len na reedície starších nahrávok z ich fonotéky, často v nevábnej kvalite prevedenia nosičov, remasteringu, obalu či voľby konkrétneho titulu a takisto nemal svoj vlastný online predaj digitálnych súborov.

FORZA MUSIC, ktorá kúpila Opus v roku 2005 začala vydávať remastrované ale aj reedíčné albumy vo vysokej kvalite. Vytvorila viacero hudobných edící. V edícii Opus 100, kde každé cd je dvojabumom je vytvorený aj špeciálny obal k albumu [1].

Hudobné edície[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]