Postprodukcia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pult na úpravu videa

Postprodukcia je súčasť procesu filmového umenia, video produkcie, a fotografovania. Vyskytuje sa v tvorbe animácii, televíznych programov, rádiových programov, reklám, audio nahrávok, fotografií a digitálneho umenia. Je to termín pre všetky stupne výroby, ktoré nastali po fotografovaní alebo nahrávaní jednotlivé programových segmentov.

Tradičná (analógová) postprodukcia bola oslabená softvérom pre strih videa, ktoré pôsobí na non-linear editing system (NLE).

Procesy[upraviť | upraviť zdroj]

Moderná miestnosť úpravy zvuku v Tainted Blue Studios, 2010

Postprodukcia má mnoho rôznych procesov zahrnutých v jednom názve. Tieto zvyčajne zahŕňajú:

  • Video úprava obrazu televíznych programov pomocou edit decision list (EDL)
  • Písanie, nahrávanie a úprava Hudby.
  • Pridanie vizuálnych/špeciálnych efektov - hlavne počítačom generované snímky a digitálna kópia z ktorých vydanie výtlačky budú vykonané (aj keď sa to môže byť zastaranosť prostredníctvom digitálneho kina technológií).
  • Zvukový dizajn, zvukové efekty, dabing, foley, a hudba, ktorá vyvrcholila v procese známom ako zvuk re-nahrávanie alebo zmiešaním v profesionálnych audio zariadeniach.

Postprodukčná fáza tvorby filmu trvá zvyčajne dlhšie ako skutočné natáčania filmu a môže trvať niekoľko mesiacov, pretože zahŕňa kompletnú úpravu obrazu, hudby a zvuku a farebné korekcie. Proces úprav filmu je tiež nazývaný druhá réžia, pretože pomocou postprodukcie je možné zmeniť zámer filmu. Okrem toho, pomocou color gradingu, hudby a zvuku, môžu byť silne ovplyvnená atmosféra filmu. Napríklad, modrá-tónované film je spojená so studenou atmosféru a výber hudby a zvuku zvyšuje účinok určitej scény na publikum.

Postprodukcia bola nazývaná "umierajúci priemysel" - Phil Izzo. Raz, exkluzívne služby, ktoré ponúkali high-end postprodukčné zariadenia boli oslabené softwarmi pre strih videa , ktoré pôsobia na non-linear editing system (NLE). Ako také, tradičné (analógové) postprodukčné zariadenia boli prekonané digitálnou technikou, čo vedie k tržbám cez 6 miliárd USD ročne.

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

V televízii, medzi fázy postprodukcie patrí: editácia, strih videa, úprava zvuku, animácie a vloženie a príprava vizuálnych efektov. Je nevyhnutné, aby postprodukcia bola vykonávaná pod dohľadom, až po dokončenie finálneho produktu.

Fotografie[upraviť | upraviť zdroj]

Profesionálny postproducenti zvyčajne uplatňuje určitý rozsah úprav neupravených fotografií ak fotografiu poskytol, fotograf alebo obrazová-banka. Existuje celý rad platených alebo voľných (free) open-source softvérov na úpravu fotografií, ktoré bežia na rôznych operačných systémoch.

V prvej fáze postprodukcie sa zvyčajne vyžaduje načítanie neupravených obrázkov do postprodukčného softvéru. Ak existuje viac ako jeden obrázok, a patria do množiny, v ideálnom prípade sa postproducenti snažia vyrovnať hladiny obrazov pred ich vložením. Po tom, ak je to potrebné, ďalším krokom je označiť upravované objekty v snímky s Nástrojom Pero pre perfektný a čistý rez. V ďalšej etape sa obrázky čistia pomocou nástrojov ako nástroj retuš, klon a patch.

Ďalšie fázy závisia od toho, čo si klient objedná. Ak je to foto-montáž, postproducenti zvyčajne začínajú montáž rôznych obrázkov do záverečného dokumentu, a začínajú integrovať obrázky s pozadím.

V reklame, to zvyčajne vyžaduje montáž niekoľko obrázkov do spoločnej foto-kompozície.

Typy zvyčajne vykonávanej práce:

  • Reklama, ktorá vyžaduje jedno pozadie (napríklad spojenie jedného alebo viacerých obrázkov) a jeden alebo viac modelov. (Spravidla najviac časovo náročné, pretože veľa krát sú tieto snímky z obrazovej-banky, ktoré nemajú vysokú kvalitu, a všetky majú rôzne svetla a farby pretože neboli vytvorené iba jedeným fotografom v jednej nasvietenej miestnosti)
  • Fotografia produktu, ktorá zvyčajne vyžaduje niekoľko obrázkov z istého objektu s rôznymi svetlami aby spolu ladili, ovládať svetlo a nežiaduce odrazy, a/alebo ladenie dielov, ktoré by bolo ťažké získať v jednom zábere, ako je pivový pohár v reklame na pivo. (Niekedy kompozične jeden obraz pivového poháru vyžaduje, 4 alebo 5 snímok: jeden základ, jeden pre pivo, jeden pre označenie, jeden pre penové a jeden alebo viac pre kvapky piva, ak je požadované)
  • Módne fotografie, zvyčajne vyžadujú postprodukciu.

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi techniky, ktoré sa používajú v hudobných postprodukciách patrí comping (kompilácia najlepších častí viacerých stôp do jedného superiora), timing a pitch (možno prostredníctvom beat quantization), a prídavné efekty. Tento proces je zvyčajne označovaný ako mixovanie a môže tiež zahŕňať vyrovnávanie a úpravu úrovní jednotlivých skladieb aby poskytovali optimálny zvukový zážitok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Post-production na anglickej Wikipédii.