Postprodukcia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pult na úpravu videa

Postprodukcia je súčasť procesu filmového umenia, video produkcie, a fotografovania. Vyskytuje sa v tvorbe animácii, televíznych programov, rádiových programov, reklám, audio nahrávok, fotografií a digitálneho umenia. Je to termín pre všetky stupne výroby, ktoré nastali po fotografovaní alebo nahrávaní jednotlivé programových segmentou.

Tradičná (analógová) postprodukcia bola oslabená softwarom pre strih videa , ktoré pôsobí na non-linear editing system (NLE).

Procesy[upraviť | upraviť kód]

Moderná miestnosť úpravy zvuku v Tainted Blue Studios, 2010

Postprodukcia má mnoho rôznych procesov zahrnutých v jednom názve. Tieto zvyčajne zahŕňajú:

  • Video úprava obrazu televíznych programov pomocou edit decision list (EDL)
  • Písanie, nahrávanie a úprava Hudby.
  • Pridanie vizuálnych/špeciálnych efektov - hlavne počítačom generované snímky a digitálna kópia z ktorých vydanie výtlačky budú vykonané (aj keď sa to môže byť zastaranosť prostredníctvom digitálneho kina technológií).
  • Zvukový dizajn, zvukové efekty, dabing, foley, a hudba, ktorá vyvrcholila v procese známom ako zvuk re-nahrávanie alebo zmiešaním v profesionálnych audio zariadeniach.

Postprodukčná fáza tvorby filmu trvá zvyčajne dlhšie ako skutočné natáčania filmu a môže trvať niekoľko mesiacov, pretože zahŕňa kompletnú úpravu obrazu, hudby a zvuku a farebné korekcie. Proces úprav filmu je tiež nazývaný druhá réžia, pretože pomocou postprodukcie je možné zmeniť zámer filmu. Okrem toho, pomocou color gradingu, hudby a zvuku, môžu byť silne ovplyvnená atmosféra filmu. Napríklad, modrá-tónované film je spojená so studenou atmosféru a výber hudby a zvuku zvyšuje účinok určitej scény na publikum.

Postprodukcia bola nazývaná "umierajúci priemysel" - Phil Izzo. Raz, exkluzívne služby, ktoré ponúkali high-end postprodukčné zariadenia boli oslabené softwarmi pre strih videa , ktoré pôsobia na non-linear editing system (NLE). Ako také, tradičné (analógové) postprodukčné zariadenia boli prekonané digitálnou technikou, čo vedie k tržbám cez $6 bilónou ročne.


Televízia[upraviť | upraviť kód]

V televízii, medzi fázy postprodukcie patrí: editácia, strih videa, úprava zvuku, animácie a vloženie a príprava vizuálnych efektov. Je nevyhnutné, aby postprodukcia bola vykonávaná pod dohľadom, až po dokončenie finálneho produktu.

Fotografie[upraviť | upraviť kód]

Profesionálny postproducenti zvyčajne uplatňuje určitý rozsah úprav neupravených fotografií ak fotografiu poskytol, fotograf alebo obrazová-banka. Existuje celý rad platených alebo voľných (free) open-source softvérov na úpravu fotografií, ktoré bežia na rôznych operačných systémoch.

V prvej fáze postprodukcie sa zvyčajne vyžaduje načítanie neupravených obrázkov do postprodukčného softvéru. Ak existuje viac ako jeden obrázok, a patria do množiny, v ideálnom prípade sa postproducenti snažia vyrovnať hladiny obrazov pred ich vložením. Po tom, ak je to potrebné, ďalším krokom je označiť upravované objekty v snímky s Nástrojom Pero pre perfektný a čistý rez. V ďalšej etape sa obrázky čistia pomocou nástrojov ako nástroj retuš, klon a patch.

Ďalšie fázy závisia od toho, čo si klient objedná. Ak je to foto-montáž, postproducenti zvyčajne začínajú montáž rôznych obrázkov do záverečného dokumentu, a začínajú integrovať obrázky s pozadím.

V reklame, to zvyčajne vyžaduje montáž niekoľko obrázkov do spoločnej foto-kompozície.

Typy zvyčajne vykonávanej práce:

  • Reklama, ktorá vyžaduje jedno pozadie (napríklad spojenie jedného alebo viacerých obrázkov) a jeden alebo viac modelov. (Spravidla najviac časovo náročné, pretože veľa krát sú tieto snímky z obrazovej-banky, ktoré nemajú vysokú kvalitu, a všetky majú rôzne svetla a farby pretože neboli vytvorené iba jedeným fotografom v jednej nasvietenej miestnosti)
  • Fotografia produktu, ktorá zvyčajne vyžaduje niekoľko obrázkov z istého objektu s rôznymi svetlami aby spolu ladili, ovládať svetlo a nežiaduce odrazy, a/alebo ladenie dielov, ktoré by bolo ťažké získať v jednom zábere, ako je pivový pohár v reklame na pivo. (Niekedy kompozične jeden obraz pivového poháru vyžaduje, 4 alebo 5 snímok: jeden základ, jeden pre pivo, jeden pre označenie, jeden pre penové a jeden alebo viac pre kvapky piva, ak je požadované)
  • Módne fotografie, zvyčajne vyžadujú postprodukciu

Hudba[upraviť | upraviť kód]

Medzi techniky, ktoré sa používajú v hudobných postprodukciách patrí comping (kompilácia najlepších častí viacerých stôp do jedného superiora), timing a pitch (možno prostredníctvom beat quantization), a prídavne efekty. Tento proces je zvyčajne označovaný ako mixovanie a môže tiež zahŕňať vyrovnávanie a úpravu úrovní jednotlivých skladieb aby poskytovali optimálny zvukový zážitok.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Post-production na anglickej Wikipédii.