Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°08′43″S 17°06′08″V / 48,145308°S 17,102269°V / 48.145308; 17.102269

Filmová a televízna fakulta VŠMU
Svoradova 2A.jpg
budova filmovej fakulty na Svoradovej ulici
Základné informácie
SkratkaFTF VŠMU
Typverejná škola
Zameraniefilmová a televízna fakulta
Rok založenia1990
Vedenie
Dekanprof. Darina Smržová
Kontaktné údaje
AdresaSvoradova 2, 813 01 Bratislava, Slovakia
Oficiálny webhttp://ftf.vsmu.sk

Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMU) je jedna z fakúlt Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Je najmladšou fakultou školy – bola založená rozhodnutím federálnej vlády v roku 1990. Fakulta je najvyššou výchovno-vzdelávacou inštitúciou, ktorá poskytuje komplexné vzdelanie v oblasti filmu, televízie a audiovizuálnych umení. Fakulta sídli v budove na Svoradovej ulici.

Vznik fakulty[upraviť | upraviť kód]

Koncom 80. rokov 20. storočia bolo dôsledkom vzrastu filmových odborov na Divadelnej fakulte potreba rozšírenia VŠMU. Navrhnuté boli dve možnosti. Podľa prvej by sa fakulta premenovala na Fakultu dramatických umení a Katedra filmovej a televíznej tvorby by sa rozdelila na jednotlivé odbory podľa zamerania (utvorila nové katedry/ateliéry). Podľa druhej možnosti mala vzniknúť samostatná fakulta pre filmové a televízne zameranie. Jej otvorenie by bolo plánované v rokoch 19901995 alebo 1995 – 2000. Koncom roka 1989 nabrala situácia jasný smer a na základe návrhu predsedu študentskej rady Pavla Pochylého, profesora Igora Ciela a rektora VŠMU Miloša Jurkoviča schválil vtedajší minister školstva Ladislav Kováč návrh pre vytvorenie Filmovej a televíznej fakulty. Jej pedagogický zbor sformovali učitelia už zaniknutej Katedry filmovej tvorby, avšak bolo nutné počet pedagógov zvyšovať. Zo začiatku na fakulte pôsobil iba jeden profesor - Igor Ciel. Postupne sa zvyšoval aj počet habilitačných a inauguračných konaní a pridali sa k nemu Stanislav Párnický, Július Pašteka, Martin Slivka, Ivan Stadtrucker, Stanislav Szomolányi a Ondrej Šulaj. Fakulta v krátkom čase splnila podmienky na fungovanie školy a za prvého dekana bol zvolený Martin Slivka.[1] Fakulta začínala v roku 1990 so šiestimi katedrami: katedra réžie, katedra scenáristiky a dramaturgie, katedra dokumentárnej tvorby, katedra kamery, katedra produkcie a manažmentu a katedra filmovej vedy. V roku 1993 vznikla katedra animovanej tvorby (dnes sa už katedry nazývajú ateliérmi) a neskôr ateliér strihu a ateliér zvukovej skladby. V roku 2011 z iniciatívy Ľudovíta Labíka ateliér vizuálnych efektov.

Akademickí funkcionári[upraviť | upraviť kód]

  • dekan FTF VŠMU: prof. Darina Smržová (od októbra 2018)
  • prodekan pre štúdium a vzdelávanie: Mgr. art. Katarína Moláková, ArtD.
  • prodekan pre technológie a rozvoj: Doc. Richard Žolko, ArtD.
  • prodekanka pre zahraničie: Mgr. Jana Keeble

Ateliéry a katedry[upraviť | upraviť kód]

Áčko[upraviť | upraviť kód]

Od roku 1994 začala Filmová fakulta usporadúvať festival študentských filmov Áčko. Vtedy to bola možnosť mimoškolských študentov vzhliadnuť tvorbu študentov filmu. Dnes má festival jedenásť súťažných katefórií, Grand Prix, Cenu divákov a udeľuje tri zvláštne ocenenia. Okrem študentov FTF VŠMU sa naň prihlasujú aj študenti ostatných slovenských vysokých a stredných škôl s filmovým zameraním. Ďalej Áčko pozýva domácich a zahraničných hostí, organizuje master classy a diskusie.[2]

FK 35mm[upraviť | upraviť kód]

Filmový klub 35 mm pôsobí na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU so základnou ambíciou ponúkať otvorený priestor rôznorodým aktivitám z oblasti audiovizuálnej kultúry. Organizáciu a dramaturgiu klubu zabezpečujú študenti školy - spravidla každá projekcia je uvedená filmovým teoretikom pôsobiacim na škole. Klub doposiaľ usporiadal desiatky projekcií študentských filmov, neprofesionálnej tvorby a audiovizuálnych prehliadok v spolupráci so zahraničnými kultúrnymi inštitútmi. Taktiež spolupracuje s filmovými festivalmi ako sú FebioFest, Fest Anča, Jeden svet a iné.

Oral History[upraviť | upraviť kód]

Projekt Oral history vznikol v roku 2007. Je prácou študentov Katedry audiovizuálnych štúdií v spolupráci so študentmi realizačných ateliérov. Sprvu bol tento projekt doplnkovým vyučovacím programom k predmetu Dejiny slovenského filmu. V roku 2010 získal projekt pod názvom Oral history – Audiovizuálne záznamy pamätníkov slovenskej kinematografie dvojročnú grantovú podporu z Ministerstva školstva. V roku 2012 bol projekt, inovovaný v niektorých aspektoch, posunutý bližšie k odbornej (i laickej) verejnosti, opäť podporený Ministerstvom školstva, pokračuje pod názvom Online lexikón slovenských filmových tvorcov – dopĺňanie dejín slovenskej kinematografie prostredníctvom metódy orálnej histórie. Výstupmi projektu sú primárne audiovizuálne spracované rozhovory s osobnosťami slovenskej kinematografie (ich výpovede ako žijúcich svedkov, účastníkov konkrétnej doby, dejinnej udalosti, procesu) a ich prepis do elektronickej podoby.[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. MACEK, V., PAŠTÉKOVÁ, J.: Dejiny slovenskej kinematografie. Martin: Osveta, 1997, str. 517
  2. MACEK, V., PAŠTÉKOVÁ, J.: Dejiny slovenskej kinematografie. Martin: Osveta, 1997, str. 518
  3. http://kas.vsmu.sk/projekty/

Bibliografia[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]