Mary McDonnellová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mary McDonnellová
v roku 2019
Narodenie 28. apríl 1952 (71 rokov)
Wilkes-Barre, Pensylvánia, USA
Rodné menoMary Eileen McDonnell
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1977 – súčasnosť
ManželRandle Mell (1984 – sep.2021)
Deti2

Mary McDonnellová (rod. Mary Eileen McDonnell; * 28. apríl 1952, Wilkes-Barre, Pensylvánia, USA) je americká herečka, ktorá bola dva krát nominovaná na prestížne filmové ocenenie Academy Awards, za jej herecké výkony vo filmoch Tanec s vlkmi (1990) a Skutočný život v Belle Reve (1992).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Mary Eileen McDonnellová sa narodila v roku 1952 v meste Wilkes-Barre v štáte Pensylvánia. Má írsky pôvod a je zo šiestich detí. Vychovávaná bola v rímskokatolíckej viere. V detstve sa s jej rodinou presťahovali do mesta Ithaky, v štáte New York.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

McDonnellová sa objavila vo viacerých divadelných inscenáciách Off-Broadway. Na Broadwayi účinkovala v inscenáciách Execution of Justice, The Heidi Chronicles či Summer and Smoke. Po viac ako dvadsaťjeden rokoch jej divadelnej a televíznej kariéry, bola obsadená v roku 1990 do jednej z úloh vo filme Tanec s vlkmi, ktorý produkoval Kevin Costner. Za svoj herecký výkon vo filme, bola McDonnellová nominovaná na ocenenie Academy Awards, v kategórii Najlepšia herečku vo vedľajšej úlohe. O rok neskôr, účinkovala po boku hercov ako Kevin Kline, Steve Martin a Mary-Louise Parker vo filme Grand Canyon.

Svoju druhú nomináciu na Academy Awards, tentokrát v kategórii Najlepšia herečku získala za svoj herecký výkon vo filme Skutočný život v Belle Reve z roku 1992. V rovnakom roku hrala vo filme Sliediči.

McDonnellová v roku 2015.

V roku 1996 hrala vo filme Deň nezávislosti. O rok neskôr, stvárnila sudkyňu vo filme Dvanásť rozhnevaných mužov.

V roku 2001 hosťovala v televíznom seriáli Pohotovosť. Za svoj herecký výkon bola nominovaná na cenu Emmy. V roku 2003 hrala v televíznom filme Battlestar Galactica, na ktorý nadväzoval aj televízny seriál z roku 2004. McDonnellová stvárnila postavu Laury Roslin a v televíznom seriáli účinkovala až do roku 2009.

V rokoch 20082009 hrala chirurgičku s Aspergerovým syndrómom v troch epizódach televízneho seriálu Klinika Grace. V roku 2011 nahradila herečku Lauren Graham vo filme Vreskot 4.

V rokoch 20092012 mala opakujúcu sa úlohu v televíznom filme The Closer, neskôr pokračovala v hlavnej úlohe v spin-offe, Oddelenie závažných zločinov, ktorý bol vysielaný od roku 2012 do 2018. V roku 2017 hosťovala v televíznom seriáli Fargo.

V roku 2023 sa pripojila k hereckému obsadeniu miniseriálu The Fall of the House of Usher, kde stvárnila postavu Madeline Usher.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

McDonnellová sa vydala za herca Randla Mella v roku 1984. Spolu majú dve deti. V decembri 2021 sa rozišli, žijú oddelene.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mary McDonnell na anglickej Wikipédii.