Wikipédia:Obrázky týždňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto sú návrhy na obrázky týždňa pre hlavnú stránku slovenskej Wikipédie. Obrázky, ktoré už na hlavnej stránke boli, nájdete v archíve.

Čo by bolo dobré dodržiavať

  • Navrhovaný obrázok nesmie mať nedoriešené autorské práva a nesmie sa nachádzať v procese hlasovania o zmazaní
  • Navrhovaným obrázkom by mala byť kvalitná fotografia, nákres alebo iný multimediálny súbor
  • Obrázok by mal mať priaznivý pomer strán a jeho dĺžka by mala dosahovať aspoň 300 px
  • Obrázok by mal sprevádzať výstižný a primerane dlhý popis, tzn. nie príliš krátky (1-2 slová), ale nie dlhší ako dve vety
  • Popis obrázka by mal ukazovať na už existujúci článok o zobrazenom objekte

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Malé je hlavné mesto Maldív. Nachádza sa na ostrove Malé na atole Severný Mále.

Foto: Shahee Ilyas
Archív


{{{názov obrázku}}}

Sydney Opera House patrí k najznámejším budovám na svete. V roku 2007 bola zaradená do svetového dedičstva UNESCO.

Foto: Chmouel
Archív


{{{názov obrázku}}}

Slavín, pamätník oslobodenia Bratislavy Sovietskou armádou.

Foto: John Menard
Archív


Biológia[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Zástupca rebroviek (Ctenophora), veľmi jednoduchých vodných živočíchov príbuzných s medúzami a koralmi. Na rozdiel od nich však nemajú pŕhlivé bunky. Veľa rebroviek vydáva vlastné svetlo (tzv. luminiscencia).

Foto: Marsh Youngbluth
Archív


{{{názov obrázku}}}

Smrčok vysoký (Morchella elata) jedlá vreckatá huba. Má zvyčajne kužeľovitý alebo valcovito kužeľovitý nápadné štíhly zahrotený klobúk. Rastie na vápencových, hlinitých i piesočnatých pôdach.

Foto: Beentree
Archív


{{{názov obrázku}}}

Vážka druhu Libellula fulva je stredne veľká vážka, široké bruško meria 27 – 28 mm, krídlo 36 mm. Na Slovensku sa druh vyskytuje zriedkavo a v Slovenskom červenom zozname vážok je ohrozeným druhom.

Andreas Eichler
Archív


Chémia[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Hrdzou pokrytý plech. Plech je materiál slúžiaci ako polotovar pre strojárenskú a stavebnú výrobu. Najviac používaný je oceľový plech, ale vyrábajú sa aj plechy z iných kovových materiálov napr. hliníkové, medené, mosadzné a iné.

Foto: Roger McLassus
Archív


Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Americkí vojaci vyloďujúci sa na pláži Omaha počas operácie Overlord. Vylodenie v Normandii 6. júna 1944, ktoré po štyroch rokoch otvorilo západný front bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny.

Foto: U.S. Army's First Division
Archív


Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Logo talianskej automobilky Maserati. Maserati je známy výrobca športových automobilov so síldom v meste Modena. Spoločnosť založili v roku 1914 bratia Maseratiovci.

Foto: Tennen-Gas
Archív


{{{názov obrázku}}}

Autožeriav na podvozku nákladného automobilu Tatra 138 vyrábaného v Československu v rokoch 1959 - 1971. Išlo o nástupcu modelu Tatra 111 a o úplne nový typ nákladného automobilu stavebnicovej koncepcie označenej pôvodne súhrnne T 137.

Michal Žilinský
Archív


Fyzika[upraviť | upraviť zdroj]

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Satelitná snímka Arabského polostrova (arabsky: شبه الجزيرة العربية). Arabský polostrov je dôležitou súčasťou blízkeho východu a pre svoje zásoby ropy a zemného plynu má významnú geopolitickú úlohu.

Foto: SeaWiFS Project, NASA/Goddard Space Flight Center, and ORBIMAGE
Archív


{{{názov obrázku}}}

Španielsky masív Picos de Europa s vrcholom Peña Maín čnejúci nad obcou Sotres.

Foto: Mick Stephenson
Archív


{{{názov obrázku}}}

Najväčšia vodná nádrž v Česku. Lipno je významnou rekreačnou lokalitou pre vodné športy a športový rybolov.

Foto: Peter Mikšík
Archív


{{{názov obrázku}}}

Pohľad z Považského hradu na masív Veľkého Manína. Naľavo od neho je Malý Manín, oddeľuje ich Manínska tiesňava.

Peter Mikšík
Archív


Geológia[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Erupcia sopky Etna v októbri 2002 na Talianskom ostrove Sicília, pozorovaná z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Etna je najväčšia aktívna sopka v Taliansku a jedna z najaktívnejších na Zemi. Táto silná erupcia bola sprevádzaná sériou zemetrasení. Spad vulkanického popola bol zaznamenaný až v Líbyii, 600 km južne od ostrova.

Foto: Posádka ISS
Archív{{{názov obrázku}}}

Desikačné praskliny v zaschnutom íle. Kryštalografické vlastnosti ílových minerálov majú za následok ich napučiavanie vo vode, alebo naopak praskanie pri vysychaní. Grécky ostrov Kos.

Foto: Hannes Grobe
Archív


Matematika[upraviť | upraviť zdroj]

Medicína[upraviť | upraviť zdroj]

Meteorológia[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Nočné svietiace oblaky, zvláštny druh oblakov, ktoré nie sú zložené z častíc vody ale z medziplanetárnej hmoty. Nachádzajú sa v extrémnych výškach (nad 80 km) a nočnej oblohe svietia vďaka odrazenému slnečnému svetlu.

Foto:
Archív


{{{názov obrázku}}}

Oblaky typu kumulus (z lat. cumulus - kopa) za pekného počasia. Kumuly sú nízko položené oblaky s bielymi vrcholmi a obyčajne tmavšími rovnými základňami. Jednotlivé oblaky sú od seba navzájom oddelené.

Foto: Mika Yrjölä
Archív


{{{názov obrázku}}}

Kumulonimbus nad mestom Enschede v Holandsku. Kumulonimbus (lat. cumulonimbus) je búrkový oblak rozprestierajúci sa vo všetkých výškových hladinách. Oblaky tohto typu prinášajú búrky s hromobitím, krupobitia, tornáda, prudké dažde a sneženie.

Foto: John Kerstholt.
Archív


Šport[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Otváracia šachová pozícia. Šach je klasická stolná hra pre dvoch hráčov; v súťažnej podobe je zároveň považovaná za odvetvie športu. Hrá sa na šachovnici, ktorú tvorí 8x8 polí striedavo čiernych a bielych.

Foto: MichaelMaggs
Archív


Vesmír[upraviť | upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Rhea je druhý najväčší mesiac planéty Saturn a deviaty najväčší mesiac v Slnečnej sústave. Bol objavený v roku 1672 Giovannim Domenicom Cassinim, ktorý ho pomenoval po „matke bohov“, titanke Rhea.

Foto: Cassini orbiter
Archív


{{{názov obrázku}}}

Zoskupenie troch hviezd známe ako Oriónov pás (pás Orióna). Tvoria ho hviezdy zľava Alnitak, Alnilam a Mintaka. Pri hviezde Alnitak si možno všimnúť známu hmlovinu Konská hlava.

Foto: Astrowicht
Archív


{{{názov obrázku}}}

Observatóriá Subaru (vľavo) a Keckove teleskopy pri západe slnka na Mauna Kea. Vyhasnutá sopka Mauna Kea je dobrá lokalita pre umiestnenie astronomických a atmosferických observatórií, pretože je dobre prístupná, jej vrchol leží nad inverznou vrstvou a nachádza sa v blízkosti rovníka.

foto: Mailseth
Archív


{{{názov obrázku}}}

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) s pripojeným raketoplánom Endeavour (v hornej časti) nad horizontom Zeme. Záber urobil člen posádky kozmickej lode Sojuz TMA-20, ktorá sa od stanice odpojila a pristála. Vznikli tak historicky prvé zábery ISS s pripojeným raketoplánom, hoci išlo už o 36. spojenie raketoplánu s ISS.

foto: NASA/Paolo Nespoli
Archív


Ostatné[upraviť | upraviť zdroj]

Lev angolský v Namíbii
foto: Yathin S. Krishnappa
Lev angolský (Panthera leo bleyenberghi) v Národnom parku Etosha na severozápade Namíbie. Levy, leopardydivé mačky patria k pomerne rozšíreným mačkovitým predátorom v tomto národnom parku, naproti tomu gepardy sú zastúpené len málo. Väčšina gepardov v Namíbii žije mimo rezervácií.
Plagát Červeného kríža z prvej svetovej vojny
foto: David Henry Souter
Austrálsky plagát z prvej svetovej vojny zobrazujúci zdravotnú sestru, členku Červeného kríža. Mal slúžiť na podporu regrutačnej kampane cielenej na získavanie žien pre Červený kríž. Na Wikipédii zverejnené počesť 19. augusta, Svetového humanitárneho dňa.
Abolícia otroctva vo Francúzsku a francúzskych kolóniách
foto: François-Auguste Biard
Vyhlásenie abolície otroctva a obchodu s otrokmi vo francúzskych kolóniách 27. apríla 1848 na maľbe Françoisa-Augusta Biarda. Otroctvo bolo zrušené dekrétom pripraveným Victorom Schœlcherom, popredným francúzskym abolicionistom. Na Wikipédii zverejnené na počesť 23. augusta, Medzinárodného dňa spomienky na obchod s otrokmi a jeho zrušenie.
Pamätník príslušníkom 1. československého armádneho zboru vo Vyšnom Komárniku
foto: Marcin Szala
Pamätník príslušníkom 1. československého armádneho zboruDuklianskom priesmyku, v extraviláne obce Vyšný Komárnik. Dielo bolo postavené v roku 1949 na základe návrhu architekta Josefa Grusa. Na priľahlom vojenskom cintoríne je pochovaných 565 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí sa zapojili do karpatsko-duklianskej operácie. V rámci nej v septembri 1944 prenikli cez hrebene LaboreckejOndavskej vrchoviny na územie Slovenska. Na Wikipédii zverejnené na počesť 29. augusta, 73. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania.
Väzni v Koncentračnom tábore Buchenwald
foto: Vojak H. Miller, Armáda Spojených štátov
Oslobodení väzni v Koncentračnom tábore Buchenwald nachádzajúceho sa v blízkosti mesta Weimar. Patril k jedným z najväčších koncentračných táborov v Nemecku, pričom väčšinu z asi 239 000 väznených tvorili Židia. V Buchenwalde zahynulo približne 43 000 väzňov. Tábor objavili a oslobodili vojaci 9. práporu 6. obrnenej divízie 3. armády Armády Spojených štátov 11. apríla 1945. Jedným z väzňov na snímke je Elie Wiesel, laureát Nobelovej ceny za mier (siedmy zľava v druhom rade zdola). Na Wikipédii zverejnené na počesť 9. septembra, Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
Checkpoint Charlie po páde Berlínskeho múru
foto: Štábny seržant F. Lee Cockran, Armáda Spojených štátov
Západonemecký dav víta pár prichádzajúci na TrabanteVýchodného Nemecka hraničným prechodom Checkpoint Charlie 14. novembra 1989. 9. novembra 1989 došlo k povoleniu cesty do západného zahraničia cez všetky hraničné prechody a tým aj k pádu Berlínskeho múru. Na prelome rokov 1989 a 1990 došlo demokratickými revolúciami k postupnému zániku komunistických diktatúr v Európe. Na Wikipédii zverejnené na počesť 15. septembra, Medzinárodného dňa demokracie.
Douglas MacArthur
foto: Námorníctvo Spojených štátov
Generál Armády Spojených štátov Douglas MacArthur podpisuje prijatie kapitulácie Japonska na palube bojovej lode USS Missouri. Za generálom MacArthurom stojí generálporučík Armády Spojených štátov Jonathan M. Wainwright a generálporučík Britskej armády Arthur Percival. Týmto aktom sa 2. septembra skončila druhá svetová vojna. Na Wikipédii zverejnené na počesť 21. septembra, Medzinárodného dňa mieru.
Lietadlová loď USS Dwight D. Eisenhower
foto: Špecialista 2. triedy Miguel Angel Contreras, Námorníctvo Spojených štátov
Posádka helikoptéry SH-60 Seahawk počas cvičenia špeciálneho zlaňovania na palubu lietadlovej lode USS Dwight D. Eistenhower počas plavby v Červenom mori. Táto lietadlová loď triedy Nimitz pôsobí v aktívnej službe od roku 1977. Zúčastnila sa napr. operácií počas iránskej rukojemníckej krízy (1979), Vojny v Zálive, invázie proti vojenskej diktatúre na Haiti či vojny v IrakuAfganistane. Posádku tvorí celkovo 5 680 námorníkov a mariňákov. Veliteľom lode je od 18. novembra 2015 kapitán Paul C. Spedero, Jr. Na Wikipédii zverejnené na počesť 28. septembra, Medzinárodného námorného dňa.
Prednáška na Princetonskej univerzite
foto: Christopher Michel
Hosťujúci profesor Ed Zschau objasňuje študentom Princetonskej univerzity SWOT analýzu, ktorá sa používa na zhodnotenie vnútorných silných (strenghts) a slabých stránok (weaknesses) produktu, podniku, regiónu a pod. v súvislosti s vonkajšími príležitosťami (opportunities) a hrozbami (threats) na predmetnom trhu. Profesor Zschau je tiež zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti System Industries a bývalým členom Snemovne reprezentantov Spojených štátov za Republikánsku stranu. Na Wikipédii zverejnené na počesť 5. septembra, Medzinárodného dňa učiteľov.
Ľudský novorodenec
foto: Ernest F.
Ľudský novorodenec ženského pohlavia tesne po narodení. Pupečná šnúra (funiculus umbilicalis) dieťaťa ešte nebola prestrihnutá. Jej plač indikuje silnú respiráciu, ktorá je jedným z kritérií posudzovaných v rámci Apgarovej testu, ktorým sa orientačne hodnotí zdravotný stav novorodenca bezprostredne po narodení.
Eugen Sandow
foto: D. Bernard & Co, Melbourne (zreštauroval Adam Cuerden)
Póza anglického kulturistu nemeckého pôvodu Eugena Sandowa, vlastným menom Friedrich Wilhelm Müller, ktorý je pokladaný za otca modernej kulturistiky. Fotografia bola publikovaná v roku 1902 v Sandow’s Magazine of Physical Culture, prvom časopise venovanom kulturistike.
Príslušník Námornej pechoty Spojených štátov v Afganistane
foto: Desiatnik Reece Lodder, Námorná pechota Spojených štátov
Psovod desiatnik Isaiah Schult z veliteľskej a podpornej roty 3. práporu 3. pluku Námornej pechoty Spojených štátov vtipkuje s afgánskymi deťmi v okrese Garmsir v provincii Helmand v Afganistane. Desiatnik Schult sa zúčastnil misie ISAF vedenej Organizáciou Severoatlantickej zmluvy, na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorej účelom bolo pomôcť Afganistanu v obnove kľúčových vládnych inštitúcií a ochrániť vládu pred útokom bojovníkov sunijského radikálneho hnutia Tálibán.
Námorná pechota Spojených štátov v Afganistane
foto: Desiatnik James L. Yarboro, Námorná pechota Spojených štátov
Zdravotník, námorník 2. triedy Alonzo Gonzales kontroluje počas presunu s rotou Kilo 3. práporu 3. pluku Námornej pechoty Spojených štátov, ktorá sa zúčastnila Operácie Trvalá sloboda. Cieľom operácie bolo nájdenie Usámu bin Ládina a zničenie medzinárodnej sunijskej teroristickej organizácie Al-Káida, ktorá stála za útokmi z 11. septembra 2001, a odstránenie režimu radikálneho sunijského hnutia TálibánuAfganistane, ktorý poskytol Al-Káide útočisko. Na túto operáciu nadviazala misia ISAF v rokoch 2001 – 2014 a operácia Rozhodná podpora, prebiehajúca od roku 2014.
Beh k pevnosti Masada
foto: Jopte
Príslušník Ozbrojených síl Fidžijskej republiky slúžiaci ako pozorovateľ Organizácie Spojených národovIzraeli počas behu po Haďom chodníku vedúcom od Mŕtveho mora na vrchol starovekej pevnosti Masada, ktorá od roku 2001 patrí medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Veliteľ Izraelských obranných síl Moshe Dayan ustanovil tradíciu, v rámci ktorej regrúti, ktorí úspešne ukončili základný výcvik absolvujú nočný výstup na Masadu, kde sa koná ich slávnostná prísaha.
Albert Einstein
foto: Al Aumuller
Sudca Philip Forman odovzdáva Albertovi Einsteinovi certifikát potvrdzujúci získanie amerického občianstva 1. októbra 1940. Einstein bol od roku 1901 až do svojej smrti občanom Švajčiarska a do roku občanom Nemecka. Vo februári 1933 odcestoval do Spojených štátov, kde sa rozhodol už nevrátiť do Nemecka pre vzrast nacistov k moci. V marci sa po pricestovaní do Belgicka dozvedel, že jeho chata a čln boli skonfiškované nacistami. Navštívil nemecký konzulát v Antverpách a vzdal sa nemeckého občianstva. Istý čas sa spolu s manželkou zdržal v Belgicku a koncom júla 1933 pricestoval do Anglicka, kde mu námorný veliteľ Oliver Locker-Lampson zabezpečil osobnú ochranu, keďže nacisti verejne ponúkali odmenu za jeho zabitie. V októbri 1933 sa Einstein presťahoval do Spojených štátov, kde prijal ponuku na zamestnanie od Princetonskej univerzity a v roku 1935 požiadal o udelenie občianstva.


Aljašský malamut
foto: Richard Bartz
Aljašský malamut, psie plemeno pochádzajúce zo Spojených štátov patrí medzi najstaršie plemená saňových psov. Až do konca 19. storočia bol jediným chovaným plemenom na severozápade Aljašky. Malamuti, Inuitmi nazývaní Mahlemuti či Mahlemiuti, boli vďaka svojej veľkej ťažnej sile využívaný na pohon snehových záprahov, ale aj pri love medveďov, tuleňov a inej zveri. Keď počas zlatej horúčky zaplavili Aljašku zlatokopi a ďalší prisťahovalci, malamutov začali hromadne využívať aj oni. Kráľovská kanadská jazdná polícia malamutov uplatnila aj pri policajnej práci.
Airbus A319-112 OH-LVL
foto: Lentokonefani
Dopravné lietadlo Airbus A319-112 OH-LVL spoločnosti Finnair pristávajúci na Letisku Helsinki-Vantaa počas sneženia vo februári 2017. Airbus A319 je skrátenou verziou A320 s minimálnymi zmenami. Má kapacitu 124 až 156 miest, cestovnú rýchlosť 845 km/h a dolet 3400 až 6900 km. Na Wikipédii zverejnené na počesť 7. decembra, Medzinárodného dňa civilnej leteckej prepravy.


Lyžiari na štíte Storebjørn v Nórsku
foto: Frankemann
Lyžiari sa pripravujú na zjazd zo štítu Storebjørn (doslova „Veľký medveď“) v pohorí Jotunheimen v južnej časti Nórska, v rámci túry, ktorú zorganizovala Nórska trekingová asociácia. Tento spôsob lyžovania, v Spojených štátoch označovaní ako backcountry skiing a v Európe často ako off-piste skiing, spočíva v lyžovaní mimo vymedzených a upravených zjazdoviek, avšak s prípadným využitím lyžiarskych vlekov či helikoptér, čím sa líši od skialpinizmu.