Wikipédia:Obrázky týždňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Toto sú návrhy na obrázky týždňa pre hlavnú stránku slovenskej Wikipédie. Obrázky, ktoré už na hlavnej stránke boli, nájdete v archíve.

Čo by bolo dobré dodržiavať

  • Navrhovaný obrázok nesmie mať nedoriešené autorské práva a nesmie sa nachádzať v procese hlasovania o zmazaní
  • Navrhovaným obrázkom by mala byť kvalitná fotografia, nákres alebo iný multimediálny súbor
  • Obrázok by mal mať priaznivý pomer strán a jeho dĺžka by mala dosahovať aspoň 300 px
  • Obrázok by mal sprevádzať výstižný a primerane dlhý popis, tzn. nie príliš krátky (1-2 slová), ale nie dlhší ako dve vety
  • Popis obrázka by mal ukazovať na už existujúci článok o zobrazenom objekte

Architektúra[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Eiffelova veža je kovová konštrukcia postavená na Champ de Mars v blízkosti Seiny v Paríži. Je najvyššou stavbou v Paríži a je jeden z najznámejších symbolov sveta.

Foto: Tristan Nitot
Archív


{{{názov obrázku}}}

Malé je hlavné mesto Maldív. Nachádza sa na ostrove Malé na atole Severný Mále.

Foto: Shahee Ilyas
Archív


{{{názov obrázku}}}

Sydney Opera House patrí k najznámejším budovám na svete. V roku 2007 bola zaradená do svetového dedičstva UNESCO.

Foto: Chmouel
Archív


{{{názov obrázku}}}

Slavín, pamätník oslobodenia Bratislavy Sovietskou armádou.

Foto: John Menard
Archív


Biológia[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Zástupca rebroviek (Ctenophora), veľmi jednoduchých vodných živočíchov príbuzných s medúzami a koralmi. Na rozdiel od nich však nemajú pŕhlivé bunky. Veľa rebroviek vydáva vlastné svetlo (tzv. luminiscencia).

Foto: Marsh Youngbluth
Archív


{{{názov obrázku}}}

Smrčok vysoký (Morchella elata) jedlá vreckatá huba. Má zvyčajne kužeľovitý alebo valcovito kužeľovitý nápadné štíhly zahrotený klobúk. Rastie na vápencových, hlinitých i piesočnatých pôdach.

Foto: Beentree
Archív


{{{názov obrázku}}}

Návštevníci Georgia Aquarium pozorujú morské źivočichy, medzi ktorými veľkosťou dominuje žralok veľrybí (Rhincodon typus). Je to najväčší druh žraloka, ktorý môže dorastať až do dĺžky 14 metrov a hmotnosti 12 ton. Pre človeka je však neškodný, pretože sa živí výlučne planktónom.

Foto: Zac Wolf
Archív


Chémia[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Hrdzou pokrytý plech. Plech je materiál slúžiaci ako polotovar pre strojárenskú a stavebnú výrobu. Najviac používaný je oceľový plech, ale vyrábajú sa aj plechy z iných kovových materiálov napr. hliníkové, medené, mosadzné a iné.

Foto: Roger McLassus
Archív


Dejiny[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Americkí vojaci vyloďujúci sa na pláži Omaha počas operácie Overlord. Vylodenie v Normandii 6. júna 1944, ktoré po štyroch rokoch otvorilo západný front bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny.

Foto: U.S. Army's First Division
Archív


{{{názov obrázku}}}

Historická fotografia (fotochróm) mesta Bergen v Nórsku z 90. rokov 19. storočia. Na obrázku je zobrazený kostol Korskirken, historický prístav Bryggen a pevnosť Bergenhus v pozadí.

Foto: Detroit Publishing Co.
Archív


Doprava[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Logo talianskej automobilky Maserati. Maserati je známy výrobca športových automobilov so síldom v meste Modena. Spoločnosť založili v roku 1914 bratia Maseratiovci.

Foto: Tennen-Gas
Archív


{{{názov obrázku}}}

Autožeriav na podvozku nákladného automobilu Tatra 138 vyrábaného v Československu v rokoch 1959 - 1971. Išlo o nástupcu modelu Tatra 111 a o úplne nový typ nákladného automobilu stavebnicovej koncepcie označenej pôvodne súhrnne T 137.

Michal Žilinský
Archív


Fyzika[upraviť zdroj]

Geografia[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Satelitná snímka Arabského polostrova (arabsky: شبه الجزيرة العربية). Arabský polostrov je dôležitou súčasťou blízkeho východu a pre svoje zásoby ropy a zemného plynu má významnú geopolitickú úlohu.

Foto: SeaWiFS Project, NASA/Goddard Space Flight Center, and ORBIMAGE
Archív


{{{názov obrázku}}}

Kláštor Khor Virap a vrch Ararat v pozadí. Kláštor patrí k najpopulárnejším turistickým destináciam v Arménsku, vrch Ararat má výšku 5 137 m n. m. a je národným symbolom Arménska.

Foto: Andrew Behesnilian
Archív


{{{názov obrázku}}}

Španielsky masív Picos de Europa s vrcholom Peña Maín čnejúci nad obcou Sotres.

Foto: Mick Stephenson
Archív


{{{názov obrázku}}}

Najväčšia vodná nádrž v Česku. Lipno je významnou rekreačnou lokalitou pre vodné športy a športový rybolov.

Foto: Peter Mikšík
Archív


{{{názov obrázku}}}

Pohľad z Považského hradu na masív Veľkého Manína. Naľavo od neho je Malý Manín, oddeľuje ich Manínska tiesňava.

Peter Mikšík
Archív


Geológia[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Erupcia sopky Etna v októbri 2002 na Talianskom ostrove Sicília, pozorovaná z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Etna je najväčšia aktívna sopka v Taliansku a jedna z najaktívnejších na Zemi. Táto silná erupcia bola sprevádzaná sériou zemetrasení. Spad vulkanického popola bol zaznamenaný až v Líbyii, 600 km južne od ostrova.

Foto: Posádka ISS
Archív


{{{názov obrázku}}}

Zvrstvený pieskovec v Antelope Canyon, Arizona, USA. Kaňon, ktorého hĺbka je väčšia ako jeho šírka vznikol zarezávaním vodného toku do mäkkého podložia. Jeho vznik bol podmienený náhlymi dažďami a spôsobom odvodňovania oblasti.

Foto: Lucas Löffler
Archív


{{{názov obrázku}}}

Desikačné praskliny v zaschnutom íle. Kryštalografické vlastnosti ílových minerálov majú za následok ich napučiavanie vo vode, alebo naopak praskanie pri vysychaní. Grécky ostrov Kos.

Foto: Hannes Grobe
Archív


Matematika[upraviť zdroj]

Medicína[upraviť zdroj]

Meteorológia[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Nočné svietiace oblaky, zvláštny druh oblakov, ktoré nie sú zložené z častíc vody ale z medziplanetárnej hmoty. Nachádzajú sa v extrémnych výškach (nad 80 km) a nočnej oblohe svietia vďaka odrazenému slnečnému svetlu.

Foto:
Archív


{{{názov obrázku}}}

Oblaky typu kumulus (z lat. cumulus - kopa) za pekného počasia. Kumuly sú nízko položené oblaky s bielymi vrcholmi a obyčajne tmavšími rovnými základňami. Jednotlivé oblaky sú od seba navzájom oddelené.

Foto: Mika Yrjölä
Archív


{{{názov obrázku}}}

Kumulonimbus nad mestom Enschede v Holandsku. Kumulonimbus (lat. cumulonimbus) je búrkový oblak rozprestierajúci sa vo všetkých výškových hladinách. Oblaky tohto typu prinášajú búrky s hromobitím, krupobitia, tornáda, prudké dažde a sneženie.

Foto: John Kerstholt.
Archív


Šport[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Otváracia šachová pozícia. Šach je klasická stolná hra pre dvoch hráčov; v súťažnej podobe je zároveň považovaná za odvetvie športu. Hrá sa na šachovnici, ktorú tvorí 8x8 polí striedavo čiernych a bielych.

Foto: MichaelMaggs
Archív


Vesmír[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Rhea je druhý najväčší mesiac planéty Saturn a deviaty najväčší mesiac v Slnečnej sústave. Bol objavený v roku 1672 Giovannim Domenicom Cassinim, ktorý ho pomenoval po „matke bohov“, titanke Rhea.

Foto: Cassini orbiter
Archív


{{{názov obrázku}}}

Zoskupenie troch hviezd známe ako Oriónov pás (pás Orióna). Tvoria ho hviezdy zľava Alnitak, Alnilam a Mintaka. Pri hviezde Alnitak si možno všimnúť známu hmlovinu Konská hlava.

Foto: Astrowicht
Archív


{{{názov obrázku}}}

Observatóriá Subaru (vľavo) a Keckove teleskopy pri západe slnka na Mauna Kea. Vyhasnutá sopka Mauna Kea je dobrá lokalita pre umiestnenie astronomických a atmosferických observatórií, pretože je dobre prístupná, jej vrchol leží nad inverznou vrstvou a nachádza sa v blízkosti rovníka.

foto: Mailseth
Archív


{{{názov obrázku}}}

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) s pripojeným raketoplánom Endeavour (v hornej časti) nad horizontom Zeme. Záber urobil člen posádky kozmickej lode Sojuz TMA-20, ktorá sa od stanice odpojila a pristála. Vznikli tak historicky prvé zábery ISS s pripojeným raketoplánom, hoci išlo už o 36. spojenie raketoplánu s ISS.

foto: NASA/Paolo Nespoli
Archív


{{{názov obrázku}}}

Zima na Astronomickom observatóriu Modra. V pozadí horná budova so študentským ďalekohľadom.

foto: Astronomical and geophysical observatory, Comenius University
Archív


Ostatné[upraviť zdroj]

{{{názov obrázku}}}

Nazývané ako posledné miesto v Česku, kde uvidíte tzv. Železnú oponu. Nachádzajú sa tu zachovalé zvyšky Železnej opony: ploty z ostnatého drôtu, betónové a oceľové protitankové zátarasy a strážna veža.

Foto: Peter Mikšík
Archív