Dukliansky priesmyk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dukliansky priesmyk
sedlo
Dukelský pamätník (by Pudelek).jpg
Pamätník bitky o Dukliansky priesmyk pri Vyšnom Komárniku
Štáty Slovensko Slovensko,  Poľsko Poľsko
Regióny Prešovský kraj, Podkarpatské vojvodstvo
Okresy Svidník, Krosno
Obce Vyšný Komárnik, Dukla
Pohorie Laborecká vrchovina
Nadmorská výška 502 m n. m.
Súradnice 49°25′3″S 21°41′45″V / 49,41750°S 21,69583°V / 49.41750; 21.69583
Najľahší výstup po ceste I/73 cez Svidník
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Fire.svg
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Prešovského kraja
Poloha v rámci Prešovského kraja
Fire.svg
Poloha v rámci Prešovského kraja
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Jeden z pamätníkov bitky o Dukliansky priesmyk pri Svidníku

Dukliansky priesmyk (maď. Duklai-hágó,V nem. Duklapass, poľ. Przełęcz Dukielska; 502 m n. m.) je priesmyk (sedlo) v severnej časti Laboreckej vrchoviny nad obcou Vyšný Komárnik[1], medzi vrchom Kýčera (579,0 m n. m.) a Biely kopec (646 m n. m.). Sedlom prebieha slovensko-poľská štátna hranica a je najnižšie položeným a najschodnejším horským priechodom Karpatského oblúka.

Priesmykom vedie dôležitá cestná spojnica medzi Slovenskom a Poľskom, cesta I/21 a v jej trase vedená E 371 spájajúca Svidník s poľským mestom Dukla, podľa ktorého bol pomenovaný.

Taktiež je významnou križovatkou turistických chodníkov: červeno-značkovaná medzinárodná trasa E3 z Porubského sedla po štátnej hranici ďalej na východ, odtiaľto vychádza červeno-značená Cesta hrdinov SNP (súčasť medzinárodnej trasy E8) do obce Medvedie. Na poľskej strane sa pripájajú ďalšie dva turistické chodníky.[2]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Dukliansky priesmyk je známy z obdobia 2. svetovej vojny Karpatsko-duklianskou vojenskou operáciou, pri ktorej v období od 8. septembra 1944 do 27. októbra 1944 zahynulo tu asi 21 000 sovietskych a 1800 československých bojovníkov. Ranených bolo 88 000 vojakov. Celkové straty nemeckých vojsk vrátane ranených a nezvestných sa pohybovali medzi 50 000 - 70 000.

„Pamätník a cintorín príslušníkov 1. československého armádneho zboru“ je národnou kultúrnou pamiatkou, na cintoríne sú hroby s menami 1 265 padlých bojovníkov. Pod sedlom stojí kamenný pylón (výška 28 m) s monumentálnym súsoším „Vďaka matky sovietskemu vojakovi za oslobodenie“ a obradnou sieňou. Pred pamätníkom bola vysadená „Aleja hrdinov Dukly“. Priamo na štátnej hranici vztýčili na mieste bývalej „Pozorovateľne generála Ludvíka Svobodu“ 49 metrov vysokú vežu.

Od Duklianskeho priesmyku až po obec Krajná Poľana sa rozprestiera areál „Vojenského prírodného múzea na Dukle“ a „Pamätník pyrotechnikov“ (4 metre vysoký žulový kváder s rukami, symbolizuje ženistu zneškodňujúceho míny nastražené nacistami).

Pod priesmykom je veľké parkovisko, bufet a hotel.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vrchov, dolín, priesmykov a sediel [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2020-08-15]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2020-08-15]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]