Elie Wiesel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elie Wiesel
židovský prozaik, esejista, dramatik, filozof, humanista, politický aktivista, náboženský mysliteľ
Elie Wiesel
Rod. menoEliezer Wiesel
Narodenie30. september 1928
Sighetu Marmației, Rumunské kráľovstvo
Úmrtie2. júl 2016 (87 rokov)
Manhattan, New York, New York, USA
ManželkaMarion Erster Rose (1969 – 2016)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Elie Wiesel
Nositeľ Nobelovej ceny

Eliezer „Elie“ Wiesel, KBE (* 30. september 1928, Sighetu Marmației, Rumunsko – † 2. júl 2016, Manhattan, New York, New York, USA[1]) bol americký židovský prozaik, esejista, dramatik, filozof, humanista, politický aktivista, náboženský mysliteľ a nositeľ Nobelovej ceny za mier.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Sighetu ležiacom v dnešnom Rumunsku v ortodoxnom a chasidskom prostredí. Počas druhej svetovej vojny sa mesto Sighet stalo súčasťou Maďarska a v roku 1944 miestne úrady deportovali celú židovskú komunitu do koncentračného tábora Auschwitz II - Birkenau, ktorý sa nachádzal na území Poľska. Wiesel prešiel tiež koncentračnom táborom Buchenwald a z celej rodiny prežil len on a dve jeho sestry. Po vojne odišiel do Francúzska, kde študoval na Sorbonne a potom sa živil ako novinár.

Neskôr žil v USA a prednášal humanitné vedy na univerzite v Bostone. V roku 1987 založil, spoločne so svojou ženou Marion, Nadáciu Elieho Wiesela pre humanitu (Elie Wiesel Foundation for Humanity). V roku 1996, spoločne s Václavom Havlom a Yoheiom Sasakawa, založil "brainstormingovú" konferenciu Forum 2000. Angažoval sa v pripomínaní odkazu holokaustu.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1958 vydal svoju prvú knihu - Noc - novelu, ktorá popisuje jeho zážitky a skúsenosti z koncentračných táborov. Celkovo napísal vyše štyridsať románov, poviedkových zbierok a esejí, z ktorých sa väčšina venovala holokaustu.

Popularizátor termínu Holokaust[upraviť | upraviť zdroj]

Ako novinár s inštinktom po jasnom pomenovaní udalostí, bol prvý, kto začal systém nacistickej perzekúcie a koncentračných táborov označovať anglickým termínom holokaust (úplné zničenie, úplná katastrofa, masaker).[2][3]

Citáty[upraviť | upraviť zdroj]

Ako sa dá vysvetliť, že ani Hitler ani Himmler neboli exkomunikovaní z cirkvi? Že Pius XII. nikdy nepovažoval za nutné, ak nepoviem nevyhnutné, odsúdiť to, čo sa dialo v Osvienčime a v Treblinke? Že veľká časť príslušníkov SS boli veriaci, ktorí boli svojim cirkvám verní až do konca? Že niektorí zabijaci chodili k spovedi, keď práve nemasakrovali? A že tí všetci pochádzali z kresťanských rodín a mali kresťanské vzdelanie?[4]

Ocenenie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1986 mu bola udelená Nobelova cena mieru za dlhoročnú aktivitu v boji na obranu ľudských práv a za umeleckú tvorbu. Okrem tej získal za svoju prácu množstvo ocenení, napr .:

Bol aj držiteľom maďarského štátneho vyznamenania, ktoré sa však v júni 2012 rozhodol Maďarsku vrátiť, pretože sa mu nepáčilo, že sa členovia maďarskej vlády zúčastnili obnoveného pohrebu nacistu Józsefa Nyírő.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zemřel Elie Wiesel. Pojmenoval holocaust a usiloval o to, aby se neopakoval
  2. Jaký je význam slova holocaust / holokaust, abcHistory.cz, 14. 1. 2015.
  3. Zemřel Elie Wiesel. Muži, který jako první použil výraz holocaust, bylo 87 let - zpravy.aktualne.cz
  4. Wiesel, Elie: A Jew Today, Random House, New York, 1979, s. 13.
  5. Rozhlas.cz. Elie Wiesel vrátil Maďarsku státní vyznamenání [online]. [Cit. 2012-06-18]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elie Wiesel na českej Wikipédii.