Český rozhlas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo Českého rozhlasu
Hlavná budova Českého rozhlasu
Budova ČRo v Brne

Český rozhlas (ČRo) je český verejnoprávny subjekt, ktorý poskytuje službu verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania.

Vznikol ako nástupca Česko-slovenského rozhlasu, ktorý začal vysielať 18. mája 1923. Centrála sa nachádza v Prahe, regionálne štúdiá sú v krajských mestách. V súčasnosti Český rozhlas prevádzkuje 4 celoplošné a 12 regionálnych rádií, 4 digitálne internetové streamy a 1 stanicu s vysielaním pre zahraničie. Signál šíri sieť pozemných vysielačov v analógovej i digitálnej forme, operátori káblových rozvodov, satelit Astra 3A a všetky stanice sú dostupné aj na internete.

Vysielanie[upraviť | upraviť zdroj]

Český rozhlas prevádzkuje 12 celoplošných staníc a dalších 14 regionálnich staníc. Všetky stanice ČRo vysielajú prostredníctvom internetového streamu, väčšina digitálne cez DAB+ a DVB, časť analogovo cez pozemné vysielače.

Celoplošné stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Logo Názov Popis
CRo Radiozurnal logo.png Radiožurnál Stanica vznikla v roku 1993, keď nahradila federálnu stanicu Československo. Radiožurnál je spravodajská a publicistická stanica zamerená na infotainment, ponúka tiež rôzne spravodajské a publicistické relácie (vrátane dopravného, športovného spravodajstva a počasia) alebo športové prenosy.
CRo Dvojka logo.png Dvojka Do konca roku 1991 ju prevádzkoval Československý rozhlas. Stanica, ktorá do roku 2011 niesla názov Praha, je zameraná na poslucháčky stredného a vyššieho veku – vysiela hlavne tzv. prúd moderovaný známymi hercami, rôzne rozhlasové hry, čítania na pokračovanie, komentáre a zábavné relácie.
ČRo, Český rozhlas, Vltava, Logo.png Vltava Do konca roku 1991 ju prevádzkoval Československý rozhlas. Stanica sa venuje kultúrnemu dianiu, klasickej a jazzovej hudbe, rozhlasovým hrám a čítaniu.
CRo Plus logo.png Plus Analyticko-publicistická stanica, vzniknutá v roku 2013, vysiela hovorené slovo: spravodajstvo, komentáre, publicistiku, populárno náučné relácie.
CRo Radiozurnal Sport logo (1).png Radiožurnál Sport Športová stanica s priamymi prenosmi, reportážmi a tématickými magazínmy. Vznikla v roku 2021.
CRo Radio Wave logo.png Radio Wave Stanica s informáciami, zábavou, hudbou a témami pre mladých poslucháčov. Vznikla v roku 2006.
CRo D-dur logo.png D-dur Vznikla v roku 2005 a vysiela klasickú hudbu.
CRo Jazz logo.png Jazz Jazzová stanica s akcentom na európsku tvorbu. Vznikla v roku 2013.
CRo Radio Junior logo.png Rádio Junior Stanica, ktorá vznikla v roku 2012, je určená detským poslucháčom.
CRo Pohoda logo.png Pohoda Stanica určená pre seniorov začala vysielanie v roku 2021.
CRo Radio Junior logo.png Rádio Junior – Písničky Internetový stream bez hovoreného slova s pesníčkami pre deti, od roku 2012 doplnok Rádia Junior.
Logo ČRo Radio Prague International.png Radio Prague International Do konca roku 1992 stanicu prevádzkoval Československý rozhlas, do roku 2019 niesla názov Radio Praha. Vysielanie do zahraničia v angličtine, nemčine, ruštine, francúzštine a španielčine.

Regionálne stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Regionálne stanice vysielajú každodenne od 5. do 19. hodiny (ČRo Brno, Plzeň a Ostrava do 19.30 hod) s niekoľkými prestávkami. V týchto prestávkach, večer a v noci sú celoplošne vysielane relácie stredočeského ČRo Region.

Logo Názov Popis
CRo Brno logo.png ČRo Brno Vysielanie pre Juhomoravský kraj. Stanica vznikla v roku 1924. Najpočúvanejšia regionálna stanica ČRo, má vlastný playlist len s českými a slovenskými pesníčkami.
CRo Ceske Budejovice logo.png ČRo České Budějovice Vysielanie pre Juhočeský kraj. Stanica vznikla v roku 1945. Ako jediná regionálna stanica vysiela čítanie na pokračovanie.
CRo Hradec Kralove logo.png ČRo Hradec Králové Vysielanie pre Královohradecký kraj. Stanica vznikla v roku 1945.
CRo Karlovy Vary logo.png ČRo Karlovy Vary Vysielanie pre Karlovarský kraj. Stanica vznikla v roku 2018.
CRo Liberec logo.png ČRo Liberec Vysielanie pre Liberecký kraj. Stanica vznikla v roku 1946, obnovená bola v roku 2016.
CRo Olomouc logo.png ČRo Olomouc Vysielanie pre Olomoucký kraj. Stanica vznikla v roku 1956, obnovená bola v roku 1994.
CRo Ostrava logo.png ČRo Ostrava Vysielanie pre Moravsko-sliezsky kraj. Stanica vznikla v roku 1929.
CRo Pardubice logo.png ČRo Pardubice Vysielanie pre Pardubický kraj. Stanica vznikla v roku 1957, obnovená bola v roku 2002.
CRo Plzen logo.png ČRo Plzeň Vysielanie pre Plzenský kraj. Stanica vznikla v roku 1945.
CRo Radio DAB Praha logo.png ČRo Rádio DAB Praha Vysielanie pre Prahu. Stanica vznikla v roku 1964. Je mimo systém ostatných regionálnych staníc, nevysiela analogovo a ja zameraná na výrazne mladšie publikum.
CRo Region logo.png ČRo Region Vysielanie pre Stredočeský kraj. Stanica vznikla v roku 1963, obnovená bola v roku 2002.
CRo Sever logo.png ČRo Sever Vysielanie pre Úsťanský kraj. Stanica vznikla v roku 1945.
CRo Vysocina logo.png ČRo Vysočina Vysielanie pre Kraj Vysočina. Stanica vznikla v roku 1956, obnovená bola v roku 2002.
CRo Zlin logo.png ČRo Zlín Vysielanie pre Zlínsky kraj. Stanica vznikla v roku 2017.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Český rozhlas na českej Wikipédii.