Kraj Vysočina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kraj Vysočina
Vysočina
kraj
Flag of Vysocina Region.svg
Vlajka
Vysocina Region CoA CZ.svg
Symbol
Štát Česko Česko
Krajské mesto Jihlava
Najvyšší vrch Javořice
 - výška 837 m n. m.
Rozloha 6 795 km² (679 500 ha)
Obyvateľstvo 513 677 (2008)
Hustota 75,6 obyv./km²
Hajtman Vítězslav Schrek
Počet okresov 5
RZ J
NUTS 3 CZ063
ISO 3166-2 CZ-VY
Kraj Vysocina.svg
Wikimedia Commons: Vysočina Region
Štatistika: ČSÚ
Webová stránka: oficiálne stránky
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Portal.svg Český portál

Kraj Vysočina (do mája 2001 Jihlavský kraj, potom až do júla 2011 Vysočina) je kraj v Česku na pomedzí Čiech a Moravy.

Na severe susedí s Pardubickým krajom, na juhovýchode s Juhomoravským krajom, na juhozápade s Juhočeskými krajom a na severozápade sa Stredočeským krajom. Na juhu sa takmer približuje k hranici Rakúska, ale nedosiahne na ňu.

Za Rakúska-Uhorska bol údajne blízko vrchu Melechov na západe dnešného okresu Havlíčkův Brod v blízkosti Stvořidiel vyznačený symbolický stred Európy, bližšie informácie o dôvode vyznačenie však nie sú známe.

Prírodné podmienky a kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Zapadajúce slnko na Vysočine

Celé územie kraja Vysočina leží v oblasti Českomoravskej vrchoviny. Na juhu zahŕňa západnú časť Jevišovickej pahorkatiny a sever Javořickej pahorkatiny, na západe je Křemešnická vrchovina, na severozápade leží Hornosázavská pahorkatina, na severe Žďárské vrchy s Hornosvrateckou pahorkatinou, na východe a v centre je Křižanovská vrchovina. V Jihlavských vrchoch (Javořická pahorkatine) sa nachádza najvyšší vrch Javořice (837 m). Len o meter nižší je vrchol Devět skal v Žďárskych vrchoch. Rozvodie morí tiahnuce sa od severovýchodu na juhozápad delí kraj na dve takmer rovnaké časti. Úmorie Severného mora do kraja zasahuje povodím Labe, Labe sama však krajom nepreteká a vody do nej odtekajú radom menších riek, z ktorých k tým dôležitejším patrí Sázava. Podobne juhovýchodnej polovica kraja patrí k úmoriu Čierneho mora a povodiu Dunaja, ale do kraja povodia zasahuje menšími riekami, napr Svratkou či Jihlavou.

Kraj Vysočina sa rozprestiera v strede Česka. Kraj tvorí Českomoravská vrchovina so svojou nádhernou a veľmi zachovalou prírodou. Návštevníci tu nájdu aj dve chránené krajinné oblasti, ktorými sú Žďárske vrchy a Železné hory. Okrem prírody sa turisti môžu tešiť na veľa kultúrnych pamiatok, hradov, zámkov a cirkevných stavieb. Z kultúrnych pamiatok v kraji boli tri zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Sú nimi historické centrum mesta Telč, Pútnický kostol sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore (Žďár nad Sázavou) a židovská štvrť, židovský cintorín a Bazilika svätého Prokopa v Třebíči. Medzi lákadlá regiónu patrí aj múzeum v Pelhřimove, mapujúce jedinečné výkony českých a svetových rekordmanov.

Okresy:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]