Checkpoint Charlie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Checkpoint Charlie v roku 1977, pohľad z americkej strany

Checkpoint Charlie bol hraničný priechod v Berlíne, patril k najznámejším priechodom rozdeleného Berlína. Checkpoint Charlie sa nachádzal na križovatke ulíc Friedrichstraße a Kochstraße a spájal americký a sovietsky sektor mesta.

Checkpoint (doslova „bod kontroly“) z angličtiny znamená hraničný priechod. Jeho označenie Charlie pochádza z hláskovacej tabuľky NATO a označuje tretie písmeno abecedy C (Checkpoint Alpha ako A bol priechod na diaľnicu v mestečku Helmstedt, Checkpoint Bravo ako B bol priechod na rovnakej diaľnici v Dreilinden pri Berlíne).

Sovietske tanky čelia americkým v 1961

Checkpoint Charlie je známy aj vďaka obrázkom z októbra 1961, keď pri povstaní v NDR na priechode stáli oproti sebe tanky americkej a sovietskej armády. Priechod bol tiež zvečnený v špionážnych filmoch a knihách.

Opätovné vybudovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Značka oznamujúca "Opúšťate americký sektor"
Checkpoint Charlie v roku 2004

Po zjednotení Berlína boli všetky súčasti priechodu v rámci modernizácie mesta odstránené a zničené – jeho existenciu pripomínalo iba múzeum Dom na Checkpoint Charlie (nem. Haus am Checkpoint Charlie). 13. augusta 2000, na výročie stavby Berlínskeho múra, bol znova postavený podľa pôvodných plánov a fotografií.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Checkpoint Charlie na českej Wikipédii.