Ondavská vrchovina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ondavská vrchovina
Ondavská vrchovina v okolí Svidníka

Ondavská vrchovina (maď. Ondavai-felföld) je tvorená súborom geomorfologických celkov, budovaných prevažne flyšovými horninami. Rozprestiera sa v severnej časti východného Slovenska, od Východoslovenskej nížiny po hlavný hrebeň Karpát na poľskoslovenskej hranici. Jej nadmorská výška sa smerom od severu k juhu postupne znižuje a v južnej časti Ondavskej vrchoviny sa pohybuje okolo 200 m n. m.

Vrcholy[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam vrcholov v Ondavskej vrchovine

Najvyššími vrchmi sú:

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Na Ondavskej vrchovine sa striedajú malebné lesy s horskými lúkami, pastvinami a poľnohospodárskou pôdou. Lesy zaberajú väčšiu časť územia a sú zmiešané. Z listnatých stromov sa najviac vyskytuje buk lesný, v menšej miere breza, javor, dub a hrab, z ihličnanov je to smrek.

Vodstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Ondavskú vrchovinu odvodňujú dva hlavné vodné toky – rieky Ondava a Topľa s početnými menšími i väčšími prítokmi. Rieka Ondava zásobuje svojou vodou vodnú nádrž Veľká Domaša.

Klimatické podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Prevažná časť Ondavskej vrchoviny patrí klimaticky medzi mierne teplé oblasti so zimnými priemernými teplotami −2 až −5 °C a letnými teplotami 16 až 18 °C. Počet dní sa snehovou pokrývkou sa pohybuje medzi 60 až 80, počet letných dní medzi 30 až 50. Výnimkou sú len miesta v najsevernejšej časti, kde je podnebie o niečo chladnejšie a naopak na juhu je zase o málo teplejšie.

Súradnice: 49°02′06″S 21°43′44″V / 49,03504°S 21,728897°V / 49.03504; 21.728897