Albert Uderzo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Albert Uderzo
francúzsky kresliar a ilustrátor
Albert Uderzo
Narodenie 25. apríl 1927 (91 rokov)
Fismes, Francúzsko
Známy vďaka komiksu Asterix
Podpis Albert Uderzo, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Albert Uderzo

Alberto Aleandro Uderzo (* 25. apríl 1927, Fismes, Francúzsko) je francúzsky kresliar a ilustrátor. Je spoluautorom komiksu Asterix.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Uderzo sa narodil v obci Fismes pri meste Reims rodičom, ktorí emigrovali z Talianska. V roku 1953 sa oženil s Adou Milani. Roku 1956 sa mu narodila dcéra Sylvia. Zvláštnosťou je, že Uderzo počas svojej práce trpel farboslepotou.

Počiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Pod vplyvom hrdinov Walta Disneyho začal už v škole Albert s kresbou a ukázal sa ako veľký talent. Vo svojich trinástich rokoch sa vzdelával v umení na Société Parisienne d'édition. V roku 1940 mu vychádzali prvé kresby v časopise Junior. Cez druhú svetovú vojnu sa zdržiaval v Bretónsku, kam tiež následne situoval dobrodružstvo svojho najslávnejšieho hrdinu Asterixa. Po skončení vojny začína v roku 1945 kresliť komiksy, ktoré ho tak preslávili.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem mnohých dielov dobrodružstiev gala Asterixa a jeho priateľov vytvoril Uderzo niekoľko ďalších komiksov ako príbehy Arysa Bucka (1946 – 1947, jeden z možných predchodcov Asterixa), jeho syna princa Rollina (1947) a Belloya (1947 – 1948), časopisu Bravo! kreslil epizódu Capitaine Marvel Jr. (1950) a v roku 1951 sa oboznámil so svojím budúcim dlhoročným priateľom a spolutvorcom Reném Goscinnym. S ním vytvoril niekoľko komiksov a v roku 1959 započali prácu na komikse Asterix. Prvý diel vyšiel v časopise Pilote 29. októbra 1959. V roku 1977 zomiera jeho priateľ René Goscinny a v Uderzovej tvorbe dochádza k útlmu a roku 2011 potom ohlásil svoj koniec na poli kresby a Asterixove dobrodružstvá odkazuje do rúk mladšej generácii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Albert Uderzo na českej Wikipédii.