Obelix

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Muž oblečený ako Obelix

Obelix (franc. Obélix) je fiktívna postava v sérii komiksov Asterixove dobrodružstvá, najlepší priateľ Asterixa (dokonca majú aj narodeniny v rovnaký deň). Keď nebojuje s Rimanmi, pracuje Obelix ako nosič menhirov. Vlastní aj lom, kde si tesá menhiry, ktoré niekedy používa aj ako vrhaciu zbraň. Obelix zvyčajne predáva kamene za hocičo, čo potrebuje. Má malého psa menom Idefix, ktorého má veľmi rád. Jeho rodičia žijú v meste Condatum (Rennes) a jeho blízki príbuzní (vrátane jeho vzdialeného bratranca Metallurgixa; tvorcu zlatých kosákov) v Lurécii.

Obelix je tučný, hoci sám seba za tučného nepovažuje; radšej o sebe hovorí v eufemizmoch, ako napríklad "pekne zaokrúhlený" alebo že má hruď ktorá sa "trochu pošmykla". Označenie „tučný“ ho môže za určitých okolností rýchlo rozhnevať, a to je aj jeden z najhlavnejších dôvodov pre konflikty medzi ním a Asterixom. Aj keď ich hádka môže prerásť do nadáviek a kriku, veľmi rýchlo sa zmieria.

Na rozdiel od ostatných dedinčanov Obelix nepotrebuje piť Panoramixov čarovný nápoj, ktorý dáva nadľudskú silu, pretože ako malý padol do kotla plného čarovného nápoja a jeho účinok na ňom zostal permanentný. Príbeh o tom, ako sa to stalo, je opísaný v krátkom komikse Comment Obélix est tombé dans la marmite du druide quand il était petit. Panoramix od tejto udalosti odmieta dávať Obelixovi čo i len kvapku čarovného nápoja, iba ak je to naozaj nutné (či už z obavy o jeho život, alebo život iných vzhľadom na to, že by ho to mohlo spraviť niekoľkonásobne silnejším), čo Panoramixa naozaj trápi (v La Galère d'Obélix sa ukáže, že vypitím priveľa čarovného nápoja sa môže ten, čo ho vypil premeniť v kameň; nie je však presne určené po koľkých glgoch). V Asterix a Kleopatra dal Panoramix Obelixovi pár kvapiek čarovného nápoja, ale nič sa nestalo.

Obelix je dobrosrdečný, ale spoločensky nešikovný. Nie je úplne vedomý svojej vlastnej sily a často vylomí dvere, na ktoré (podľa vlastných slov) jemne zaklope. Je často používaný ako ľudské baranidlo na otváranie zamknutých dverí alebo na rozbíjanie stien. Takisto si nie je vedomý toho, že ostatní nedisponujú nadľudskou silou ako on a tvári sa veľmi prekvapene, keď ich rozdrví nejakým „malým menhirom“, alebo keď sa mu Asterix snaží vysvetliť, že malý pes ako Idefix nemôže zdvihnúť menhir. Obelix neprejavuje veľký záujem o vzdelanie alebo rozumovú aktivitu, pretože svoje problémy väčšinou rieši silou a rozhodovanie necháva na Asterixa.

Aj keď má svoj vlastný dom, občas nocuje u Asterixa.

Jeho životnou vášňou je zabávanie sa s Asterixom, bitie Rimanov (a občas zbieranie ich heliem), jedenie, vyrábanie a nosenie menhirov. Tak ako Asterix je Obelix slobodný, ale ľahko ho očarí pekná žena. Je beznádejné zamilovaný do Falbaly, dcéry Plantaquatixa.

Obelixove obľúbené jedlo je pečený diviak, ktorého zvyčajne loví s Asterixom. Je však veľmi pažravý a zjedol by takmer všetko až na pár výnimiek. Je kompletne odolný proti drogám a jedom, ale keď pije alkohol, tak sa veľmi rýchlo opije.

Jeho známa fráza je „Títo Rimania sú blázni“ („Ils sont fous ces romains“), aj keď ju použil v rôznych variantoch pri takmer každej skupine, ktorú stretol na jeho cestách.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

 • V Asterix v Británii Obelix nemieni pripustiť, že Rimania zaútočili na Britániu. Verí, že Briti vlákali Rimanov do Británie, aby si užili všetkú zábavu sami pre seba.
 • V Astérix en Corse sa ukáže, že dedinčania útočia na Rimanov aspoň raz v roku, aby mohli oslavovať víťazstvo Galov v Gergovii. Keď Rimania odišli zo svojich táborov, aby sa vyhli útokom, Obelix to považoval za bláznovstvo a škodlivú vec pre ich „priateľský“ vzťah.
 • V La Galère d'Obélix má Obelix sen (v podstate nočnú moru), v ktorom Rimania porazia Galov. Je zhrozený predstavou, že by sa niečo také naozaj mohlo stať. Tak isto vyhlasuje, že nápad o uzavretí mieru s Rimanmi by bola urážka pamiatky Vercingetorixa. Okrem iného by to znamenalo, že už nemôže naďalej biť Rimanov, čo je jedno z jeho najväčších potešení.

SK Dabing[upraviť | upraviť zdroj]

 • Peter Debnár = Asterix a Veľký Boj, Asterix a Prekvapenie pre Caesara (dabing z roku 1989)
 • Igor Čillík = Asterix a Galovia, Asterix a Kleopatra, 12 úloh pre Asterixa, Asterix v Británii (dabing z roku 1996), Asterix dobýva Ameriku (dabing z roku 2002)
 • Ivan Gogál = Asterix v Británii (dabing z roku 1991)
 • Ján Kroner = 1. tri hrané filmy, Asterix dobýva Ameriku (dabing z roku 2010)
 • Jozef Vajda = posledné hranie filmy, Asterix: Sídlo Bohov, Asterix a tajomstvo čarovného nápoja, Asterix a Vikingovia (dabing z roku 2018)
 • Martin Matejka = Asterix dobýva Ameriku (dabing z roku 1996)
 • Marián Geišberg = Asterix a Prekvapenie pre Caesara (dabing z roku 2010), Asterix v Británii (dabing z roku 2010)
 • Michal Hudák = Asterix a Vikingovia (dabing z roku 2007)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Obelix na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Obelix
 • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Obelix