Asterix (postava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Asterix pozri Asterix.
Asterix

Asterix (franc. Astérix) je vymyslená postava, vytvorená v roku 1959 ako hlavný hrdina série francúzskych komiksov Asterixove dobrodružstvá, napísané René Goscinnym a nakreslené Albertom Uderzom. Uderzo pokračoval so sériami aj po smrti Goscinnyho v roku 1977.

Hlavná postava a pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

Asterix je veľmi malý ale nebojácny a prefíkaný bojovník, vždy pripravený na hocijaké nové dobrodružstvo. Žije asi 50 rokov pred Kristom vo vymyslenej osade v severozápadnej Armorike (dnešné Bretónsko). Táto osada je známa tým, že je to už len jediná časť Galie ktorá ešte nebola podmanená Iuliom Caesarom. Obyvatelia osady získavajú nadľudskú silu pitím čarovného nápoja pripravovaný druidom Panoramixom. Osada je obklopená oceánom z jednej strany, a bezmocnými rímskymi posádkami z druhej, ktoré sa snažia dávať pozor na to, aby Galovia nenarobili žiadnu škodu.

Asterix je neženatý, a jeden z najmúdrejších (a najnormálnejších) členov osady (niekedy zvanou aj "osada bláznov"), a preto je väčšinou vybratý na všelijaké nebezpečné, dôležité a exotické misie. Na rozdiel od väčšiny ostatných dedinčanov sa Asterix nikdy nepúšťa do bitky len pre zábavu, hoci si vychutná dobrú bitku keď je na to dôvod. Zriedkakedy používa zbrane. Spolieha sa na svoj dôvtip, a keď je to nutné, tak použije svoje päsťe (posilnené čarovným nápojom); síce so sebou meč nosí vždy a všade, je ale len priemerný šermiar.

Hoci ešte nebol prejavený romantický záujem pre Asterixa, (na rozdiel od Obelixa, ktorý sa hlboko zamiloval do Falbaly) to vyzerá byť jasné, že Asterix je viac vnímavý pre ženský šarm ako jeho najlepší priateľ Obelix, ktorý bol ako v tranze po bozku od Falbaly pri konci "Astérix légionnaire" a zostal tak až do konca. Tváril sa podobne aj po bozku od Latraviaty; hlavnej ženskej postavy v "Astérix et Latraviata", i keď potom to vyzerá, že Latraviatin efekt na Asterixa zašiel ďalej, ako on odráža na ňu (alebo niečo iné) počas cesty naspäť do ich osady.

Asterixovi rodičia sú bývalí dedinčania, ktorí teraz žijú v meste Condatum (Rennes), a ich blízki príbuzní v Britannii (Británia). Svoje narodeniny má v ten istý deň ako Obelix.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

V "Astérix et Latraviata" je uvedené že Asterix a Obelix majú narodeniny v rovnaký deň. V "Obélix et compagnie" je Obelix jediný kto dostáva narodeninové darčeky od celej osady (vrátane Asterixa). Ale väčšinou sú to pečené diviaky a potom všeličo iné.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Asterix (character) na anglickej Wikipédii.