24 hodín Le Mans

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Le Mans, pretekársky okruh

24 hodín Le Mans (fr. 24 heures du Mans) sú legendárne vytrvalostné automobilové preteky, ktoré sa každoročne konajú na okruhu la Sarthe blízko mesta Le Mans (asi 150 000 obyvateľov) na západe Francúzska.

Organizátorom pretekov je Automobile-Club de l'Ouest (A. C. O.) a v súčasnosti na nich štartujú hlavne bývalí piloti F1 alebo začínajúci pretekári. Preteky sú súťažou továrenských a súkromných tímov. Okruh pretekov meria asi 13,5 km (8,1 míle).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Okruh Bugatti, 14. jún 2006

Prvé preteky sa uskutočnili 26. a 27. mája 1923 a odvtedy sa konajú každoročne v polovici júna. Výnimkou boli roky 1936 (ekonomická situácia) a 1940 – 1948 (preteky sa počas vojny nejazdili), 1956 (júl) a 1968 (september, kvôli celonárodným politickým nepokojom).

V začiatkoch preteky odjazdil jeden pretekár, pred rokom 1970 až do začiatku 80-tych rokov auto šoférovali dvaja pretekári.

Trať je zložená z časti malého okruhu Bugatti a zákruty Porsche. Do roku 1990 bola jej súčasťou slávna rovinka Ligne Droite des Hunaudiéres, inak známa aj pod názvom Mulsanne Straight (mulsanská rovinka) dlhá viac ako štyri kilometre, na ktorej dosahovali pretekári rýchlosť nad 400 km/h. V súčasnosti sú na nej vytvorené z bezpečnostných dôvodov dve šikany, na ktorých je rýchlosť áut znížená na 340 km/h.

Kategórie vozidliel[upraviť | upraviť zdroj]

Obyčajne sa súťaže zúčastňuje 56 automobilov v štyroch kategóriách:

  • LMP1 – Le Mans Prototype 1 – hlavná kategória, v ktorej súťažia najrýchlejšie modely. Kategória sa delí na dve podkategórie LM P1 a LM P1 Hybrid.
LM P1 LM P1 Hybrid
Minimálna hmotnosť vozidla 850 kg 870 kg
Obsah benzínového motora 5 500 cm³ Neobmedzené
Obsah dieselového motora 5 500 cm³ Neobmedzené

Farba svetiel vpredu je predpísaná biela. Farba štartovných čísel biela na červenom podklade.

  • LMP2 – Le Mans prototype 2 – autá sú na prvý pohľad rovnaké ako LMP1, ale technicky sú rozdielne.
Motor Počet válcov Obsah motora
Atmosférický 8 5 500 cm³
Preplňovaný Turbom 6 3 200 cm³

Minimálna hmotnosť vozidla je 900 kg.

Farba svetiel vpredu je predpísaná biela. Farba štartovných čísel biela na modrom podklade.

  • GTE Pro – Le Mans Grand Tourismo Endurance Professional – kategória pre továrenské tímy s autami, ktoré sú sériovo vyrábané (Porsche, Ferrari, Aston Martin, Chevrolet Corvette).
Motor Obsah motora
Atmosférický 5 500 cm³
Preplňovaný Turbom 4 000 cm³

Minimálna hmotnosť vozidla je 1 245 kg. Obsah palivovej nádrže je 90 litrov.

Farba svetiel vpredu je predpísaná žltá. Farba štartovných čísel je biela na zelenom podklade.

  • GTE Am – Le Mans Grand Tourismo Endurance Amateur- kategória najnižšej triedy, v ktorej sa zúčastňujú súkromné tímy.
Motor Obsah motora
Atmosférický 5 500 cm³
Preplňovaný Turbom 4 000 cm³

Minimálna hmotnosť vozidla je 1 245 kg. Obsah palivovej nádrže je 90 litrov.

Farba svetiel vpredu je predpísaná žltá. Farba štartovných čísel je biela na oranžovom podklade.

  • V roku 1979 na pretekoch úspešne štartoval americký herec Paul Newman, ktorému sa takmer podarilo vyhrať, nakoniec skončil ako druhý.

Najúspešnejšia značka pretekov je Porsche, Ford a Audi.

Kvalifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Streda a štvrtok sú vyhradené večerným kvalifikačným tréningom. Jazdí sa od 19:00 do 21:00 hodiny, nasleduje hodinová prestávka a po nej sa pokračuje v tréningoch od 22:00 do polnoci. Z troch pilotov tímu sa kvalifikuje jeden.

V piatok je oddychový deň, večer nasleduje Driver's Parade. Pretekári prechádzajú mestom, zdravia sa s fanúšikmi, ktorí im hádžu darčeky, predovšetkým zvyčajné korálové náhrdelníky.

Štart Le Mans[upraviť | upraviť zdroj]

Pred začiatkom pretekov odvezie pretekárov šofér na starom veteráne na štartovú rovinku, kde absolvujú posledné rozhovory. Od roku 1970 sa na štartovom rošte radia autá v nezmenenej formácii. Potom mechanici zoradia autá na bežné štartové pozície podobne ako pri pretekoch F1 a zahrievacie kolo absolvujú pretekári päť minút pred šestnástou hodinou.

Štart pretekov, ktoré sa jazdia na bežných cestných komunikáciách je vždy v sobotu o 16:00 hodine. Po prejazde cieľovej čiary sú odštartované preteky a veľké hodiny Rolex odpočítavajú 24 hodín.

Počas dňa sa spravidla pretekári striedajú každé dve a v noci každé tri hodiny.

Do konca 60-tych rokov dvadsiateho storočia boli jazdci zoradení na náprotivnej strane štartovej rovinky a presne o 16:00 ju rýchlo prebehli aby nasadli do áut a vyštartovali.

Zlom prišiel v roku 1969, kedy mladý belgický pretekár Jacky Ickx (Mr. Le Mans) najprv vyslovil názor, že takýto štart je podľa neho nebezpečný, keďže väčšina pretekárov si nezapne bezpečnostné pásy, aby rýchlo vyštartovali.

O tom, že jeho názor je opodstatnený presvedčil priamo na pretekoch, kedy po štarte pomaly prešiel po trati, nasadol pomaly do auta, zapol si dôkladne bezpečnostné pásy a nakoniec ako posledný vyštartoval. Po 24 hodinách preteky vyhral s náskokom 100 metrov pred súperom.

Finále[upraviť | upraviť zdroj]

Po prejazde cieľovej čiary sa nejazdí čestné kolo, autá idú parkovať do boxov. Zvyk polievať sa šampanským ako pri F1 sa pri pretekoch 24 hodín Le Mans nedodržiava.

Nehody[upraviť | upraviť zdroj]

Grafické znázornenie nehody z roku 1955

Preteky Le Mans sú známe najkrvavejšou haváriou v dejinách automobilového športu. V roku 1955 pretekár Pierre Levegh nezvládol svoj rýchly Mercedes-Benz 300 SLR vďaka pomalšiemu vozu Austin-Healey (ktorý mu musel nečakane vojsť do cesty, kvôli netolerantnému jazdcovi Mike Howthornovi, ten najprv predbehol Lance Macklina na voze Austin- Healey aby len o pár metrov mohol brzdiť kvôli tankovaniu na ľavej strane trate), Lance Macklin ho katapultoval na hlavnú tribúnu a Levegh s autom vrazil do veľkého davu divákov. Smutné preteky nakoniec vyhral Mike Hawthorn (vinník nehody). Svedectvo o hrdinstve Pierra Levegha (zosnulého jazdca Mercedesu Benz) podal neskôr Juan Manuel Fangio, ktorý v dobe tragédie šiel práve za jeho Mercedesom. Podla neho Levegh ešte pred nárazom stačil zdvihnúť ruku a tým ho varovať, že je (bude) na trati nebezpečenstvo. Fangio vďaka tomu stačil zabrzdiť, strhnúť vozidlo doprava a obísť nebezpečenstvo. Tým mu zrejme zachránil život.

Pri tragickej nehode zahynul Pierre Levegh, o život prišlo 82 divákov a 120 bolo zranených. Preteky neboli predčasne ukončené, aby sa predišlo vzniku dopravných zápch a sanitky mali možnosť odviesť obete a ranených plynule.

Po tragédii boli zrušené niektoré preteky a vo Švajčiarsku vstúpil do platnosti zákaz usporadúvať v krajine akékoľvek automobilové preteky. Zákaz je platný do súčasnosti.

V roku 1999 pri návrate značky Mercedes-Benz na preteky havaroval dvakrát pretekár Mark Webber, ktorý vyletel do vzduchu v kvalifikácii a potom ešte pri rozjazdoch.

V roku 2011 hodinu po štarte pretekov sa v šikane Dunlop jazdec tímu Audi Allan Mcnish dostal do kontaktu s pomalším Ferrari a následne po nekontrolovateľnom šmyku narazil do bariéry z pneumatík. V noci okolo 11 prežil tvrdú haváriu Mike Rockenfeller, ktorý po kontakte s pomalším Ferrari vo veľkej rýchlosti narazil do zvodidiel.

V roku 2013, tri kolá po štarte, nezvládol dánsky pretekár Allan Simonsen riadenie vozidla. V zákrute Tetre Rouge narazil do bariér mimo trate a po prevoze do nemocnice podľahol zraneniam.[1]

Slovenský pretekár na Le Mans[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2006 na 74. ročníku, po prvý raz v histórii jazdil preteky aj slovenský automobilový pretekár Miroslav Konôpka (Autoracing Club Bratislava), niekoľkonásobný majster Slovenska v pretekoch automobilov na okruhu. Konôpka štartoval zo 14 pozície za japonský tím T2M Motorsport, ale po 16-tich hodinách jazdy musel z podujatia odstúpiť pre poruchu na súťažnom Porsche 911 GT3 RS. Preteky ukončil so spolujazdcami Japoncom Jutakom Jamagišim a Francúzom Jeanom René de Fornouxom na 6. mieste v triede GT2.

Le Mans vo filme[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1971 natočil režisér Lee H. Katzin film s jednoduchým názvom Le Mans [1] v hlavnej úlohe so Steve McQueenom. Film sa natáčal na autentických miestach a McQueen si sám vyskúšal okruh Le Mans.

Prehľad víťazov jednotlivých ročníkov pretekov 24 hodín Le Mans[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Posádka Voz
1923 A. Lagache Flag of France.svg / R. Leonard Flag of France.svg Chenard-Walcker
1924 J. Duff Flag of the United Kingdom.svg / F. Clement Flag of the United Kingdom.svg Bentley 3.0
1925 G. de Courcelles Flag of France.svg / A. Rossignol Flag of France.svg La Lorraine
1926 R. Bloch Flag of France.svg / A. Rossignol Flag of France.svg La Lorraine
1927 D. Benjafield Flag of the United Kingdom.svg / S. Davis Flag of the United Kingdom.svg Bentley 3.0
1928 W. Barnato Flag of the United Kingdom.svg / B. Rubin Flag of the United Kingdom.svg Bentley 4.4
1929 W. Barnato Flag of the United Kingdom.svg / Sir Birkin Flag of the United Kingdom.svg Bentley 6.6
1930 W. Barnato Flag of the United Kingdom.svg / G. Kidston Flag of the United Kingdom.svg Bentley 6.6
1931 Earl Howe Flag of the United Kingdom.svg / Sir Birkin Flag of the United Kingdom.svg Alfa Romeo 8C
1932 R. Sommer Flag of France.svg / L. Chinetti Flag of Italy.svg Alfa Romeo 8C
1933 R. Sommer Flag of France.svg / T. Nuvolari Flag of Italy.svg Alfa Romeo 8C
1934 L. Chinetti Flag of Italy.svg / P. Étancelin Flag of France.svg Alfa Romeo 8C
1935 J.S. Hindmarsh Flag of the United Kingdom.svg / L. Fontes Flag of Spain.svg Lagonda M45R
1936 preteky sa nekonali
1937 J.P. Wimille Flag of France.svg / R. Benoist Flag of France.svg Bugatti 57 GSC
1938 E. Chaboud Flag of France.svg / J. Tremoulet Flag of France.svg Delahaye 135M
1939 J.P. WimilleFlag of France.svg / P. Veyron Flag of France.svg Bugatti 57 GSC
1940 – 48 preteky sa nekonali
1949 L. Chinetti Flag of Italy.svg / Lord Selsdon Flag of the United Kingdom.svg Ferrari 166 MM
1950 L. Rosier Flag of France.svg / J.-L. Rosier Flag of France.svg Talbot Lago
1951 P. Walker Flag of the United Kingdom.svg / P. Whitehead Flag of the United Kingdom.svg Jaguar C-Type
1952 H. Lang Flag of Germany.svg / F. Riess Flag of Germany.svg Mercedes-Benz 300 SL
1953 T. Rolt Flag of the United Kingdom.svg / D. Hamilton Flag of the United Kingdom.svg Jaguar C-Type
1954 J. F. González Flag of Argentina.svg / M. Trintignant Flag of France.svg Ferrari 375
1955 M. Hawthorn Flag of the United Kingdom.svg / I. Bueb Flag of the United Kingdom.svg Jaguar D-Type
1956 R. Flockhart Flag of the United Kingdom.svg / N. Sanderson Flag of the United Kingdom.svg Jaguar D-Type
1957 R. Flockhart Flag of the United Kingdom.svg / I. Bueb Flag of the United Kingdom.svg Jaguar D-Type
1958 O. Gendebien Flag of Belgium (civil).svg / P. Hill Flag of the United States.svg Ferrari 250TR58
1959 C. Shelby Flag of the United States.svg / R. Salvadori Flag of the United Kingdom.svg Aston Martin DBR1
1960 O. Gendebien Flag of Belgium (civil).svg / P. Frère Flag of Belgium (civil).svg Ferrari 250TR60
1961 O. Gendebien Flag of Belgium (civil).svg / P. Hill Flag of the United States.svg Ferrari 250TR61
1962 O. Gendebien Flag of Belgium (civil).svg / P. Hill Flag of the United States.svg Ferrari 330LM
1963 L. Scarfiotti Flag of Italy.svg / L. Bandini Flag of Italy.svg Ferrari 250P
1964 J. Guichet Flag of France.svg / N. Vaccarella Flag of Italy.svg Ferrari 275P
1965 J. Rindt Flag of Austria.svg / M. Gregory Flag of the United States.svg Ferrari 275ML
1966 B. McLaren Flag of New Zealand.svg / C. Amon Flag of New Zealand.svg Ford GT40 MK2
1967 D. Gurney Flag of the United States.svg / A.J. Foyt Flag of the United States.svg Ford GT40 MK4
1968 P. Rodriguez Flag of Mexico.svg / L. Bianchi Flag of Belgium (civil).svg Ford GT40
1969 J. Ickx Flag of Belgium (civil).svg / J. Oliver Flag of the United Kingdom.svg Ford GT40
1970 H. Herrmann Flag of Germany.svg / R. Attwood Flag of the United Kingdom.svg Porsche 917
1971 H. Marko Flag of Austria.svg / G. v. Lennep Flag of the Netherlands.svg Porsche 917
1972 H. Pescarolo Flag of France.svg / G. Hill Flag of the United Kingdom.svg Matra Simca MS670
1973 H. Pescarolo Flag of France.svg / G. Larrousse Flag of France.svg Matra Simca MS670 B
1974 H. Pescarolo Flag of France.svg / G. Larrousse Flag of France.svg Matra Simca MS670 B
1975 J. Ickx Flag of Belgium (civil).svg / D. Bell Flag of the United Kingdom.svg Mirage Ford M 8
1976 J. Ickx Flag of Belgium (civil).svg / G. v. Lennep Flag of the Netherlands.svg Porsche 936
1977 J. Ickx Flag of Belgium (civil).svg / J. Barth Flag of Germany.svg / H. Haywood Flag of the United States.svg Porsche 936
1978 J.-P. Jassaud Flag of France.svg / D. Pironi Flag of France.svg Renault Alpine A442
1979 K. Ludwig Flag of Germany.svg / B.Wittington Flag of the United States.svg / D. Wittington Flag of the United States.svg Porsche 935
1980 J.-P. Jassaud Flag of France.svg / J. Rondeau Flag of France.svg Rondeau Ford M379 B
1981 J. Ickx Flag of Belgium (civil).svg / D. Bell Flag of the United Kingdom.svg Porsche 936
1982 J. Ickx Flag of Belgium (civil).svg / D. Bell Flag of the United Kingdom.svg Porsche 956
1983 V. Schuppan Flag of Australia.svg / H. Haywood Flag of the United States.svg / A.Holbert Flag of the United States.svg Porsche 956
1984 K. Ludwig Flag of Germany.svg / H. Pescarolo Flag of France.svg Joest-Porsche 956
1985 K. Ludwig Flag of Germany.svg / P. Barilla Flag of Italy.svg / J. Winter Flag of Germany.svg Joest-Porsche 956
1986 D. Bell Flag of the United Kingdom.svg / H.-J. Stuck Flag of Germany.svg / A. Holbert Flag of the United States.svg Porsche 962 C
1987 D. Bell Flag of the United Kingdom.svg / H.-J. Stuck Flag of Germany.svg / A. Holbert Flag of the United States.svg Porsche 962 C
1988 J. Dumfries Flag of the United Kingdom.svg / A. Wallace Flag of the United Kingdom.svg / J. Lammers Flag of the Netherlands.svg Jaguar XJR-9LM
1989 J. Mass Flag of Germany.svg / M. Reuter Flag of Germany.svg / S. Dickens Flag of the United Kingdom.svg Sauber Mercedes-Benz C9
1990 M. Brundle Flag of the United Kingdom.svg / J. Nielsen Flag of Denmark.svg / P.Cobb Flag of the United States.svg Jaguar XJR 12
1991 J. Herbert Flag of the United Kingdom.svg / B. Gachot Flag of Belgium (civil).svg / V. Weidler Flag of Germany.svg Mazda 787B
1992 D. Warwick Flag of the United Kingdom.svg / M. Blundell Flag of the United Kingdom.svg / Y. Dalmas Flag of France.svg Peugeot 905
1993 G. Brabham Flag of Australia.svg / E. Hélary Flag of France.svg / C. Bouchut Flag of France.svg Peugeot 905
1994 Y. Dalmas Flag of France.svg / H. Haywood Flag of the United States.svg / M. Baldi Flag of Italy.svg Dauer-Porsche 962LM
1995 Y. Dalmas Flag of France.svg / JJ Lehto Flag of Finland.svg / Sekiya Flag of Japan.svg McLaren F1 GTR BMW-V12
1996 M. Reuter Flag of Germany.svg / D. Jones Flag of the United States.svg / A. Wurz Flag of Austria.svg Joest TWR-Porsche WSC
1997 M. Alboreto Flag of Italy.svg / S. Johansson Flag of Sweden.svg / T. Kristensen Flag of Denmark.svg Joest TWR-Porsche WSC
1998 S. Ortelli Flag of Italy.svg / L. Aiello Flag of France.svg / A. McNish Flag of the United Kingdom.svg Porsche 911 GT1
1999 P. Martini Flag of Italy.svg / Y. Dalmas Flag of France.svg / J. Winkelhock Flag of Germany.svg BMW V12 LMR
2000 F. Biela Flag of Germany.svg / T. Kristensen Flag of Denmark.svg /E. Pirro Flag of Italy.svg Audi R8 LMP1
2001 F. Biela Flag of Germany.svg / T. Kristensen Flag of Denmark.svg / E. Pirro Flag of Italy.svg Audi R8 LMP1
2002 F. Biela Flag of Germany.svg / T. Kristensen Flag of Denmark.svg /E. Pirro Flag of Italy.svg Audi R8 LMP1
2003 R. Capello Flag of Italy.svg / T. Kristensen Flag of Denmark.svg / G. Smith Flag of the United Kingdom.svg Bentley Speed 8 GT
2004 S. Ara Flag of Japan.svg / R. Capello Flag of Italy.svg / T. Kristensen Flag of Denmark.svg Audi R8 LMP1
2005 T. Kristensen Flag of Denmark.svg / M. Werner Flag of Germany.svg / JJ Lehto Flag of Finland.svg Audi R8 LMP1
2006 Frank Biela Flag of Germany.svg / Emanuel Pirro Flag of Italy.svg / M. Werner Flag of Germany.svg Audi R10 TDI LMP1
2007 Frank Biela Flag of Germany.svg / Emanuel Pirro Flag of Italy.svg / M. Werner Flag of Germany.svg Audi R10 TDI LMP1
2008 Rinaldo Capello Flag of Italy.svg / Allan McNish Flag of the United Kingdom.svg / Tom Kristensen Flag of Denmark.svg Audi R10 TDI LMP1
2009 David Brabham Flag of Australia.svg / Marc Gene Flag of Spain.svg / Alexander Wurz Flag of Austria.svg Peugeot 908 HDi FAP LMP1
2010 Mike Rockenfeller Flag of Germany.svg / Timo Bernhard Flag of Germany.svg / Romain Dumas Flag of France.svg Audi R15 TDI Plus LMP1
2011 Marcel Fässler SUI / André Lotterer Flag of Germany.svg / Benoît Tréluyer Flag of France.svg Audi R18 TDI Plus LMP1
2012 Marcel Fässler SUI / André Lotterer Flag of Germany.svg / Benoît Tréluyer Flag of France.svg Audi R18 e-tron quattro LMP1
2013 Tom Kristensen Flag of Denmark.svg / Loïc Duval Flag of France.svg / Allan McNish Flag of the United Kingdom.svg Audi R18 e-tron quattro LMP1
2014 Marcel Fässler SUI / André Lotterer Flag of Germany.svg / Benoît Tréluyer Flag of France.svg Audi R18 e-tron quattro LMP1
2015 N. Hülkenberg Nemecko / E. Bamber Nový Zéland / N. Tandy Veľká Británia Porsche 919 Hybrid LMP1

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Driver killed during Le Mans 24-Hours

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]