Konceptuálne umenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
"Pamätajte, že všetko bude zabudnuté" („Don’t forget that everything will be forgotten“), koncepčné umenie Sebastiana Bienieka (2014)

Konceptuálne umenie je umelecký smer, ktorý vznikol v 1. polovici 60. rokov 20. storočia a ktorý v svojej najrigídnejšej polohe nevytvára hmotné umelecké diela, ale sústreďuje sa na reprezentáciu myšlienky a umelcovho myšlienkového procesu (namiesto artefaktu písaný text, štruktúra čísel, nákres, mapa). Niekedy obraz jestvuje len v mysli autora a vyžaduje zvláštny druh vnímavosti (vznik obrazu riadený telefonicky).

Dnes sa tento termín používa v širšom chápaní na označenie rôznych aktivít 60-tych a 70-tych rokov napr. land artu (umenia v krajine), performancie, eventu alebo videoumenia. (u nás napríklad tvorba Júliusa Kollera, Alexa Mlynarčíka, Stana Filka, Petra Bartoša, Rudolfa Sikoru, Milana Adamčiaka, Jany Želibskej, Vladimíra Havrillu a Michala Kerna.

V posledných troch decéniách hovoríme o postkonceptuálnom a neokonceptuálnom umení. V svetovom umení sú to hlavne Barbara Kruger, Jenny Holzer, Robert Gober, Cindy Sherman, Christian Boltanski, Mike Kelley, Sebastian Bieniek, Damien Hirst, Trace Emin. Na Slovensku tieto rôznorodo koncipované a prelínajúce sa stratégie reprezentujú najmä Jana Želibská, Peter Rónai, Peter Meluzín, Dezider Tóth, Matej Krén.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Geržová, J.: Konceptuálne umenie. In.: Rusinová, Z. (edit.): Dejiny slovenského výtvarného umenia – 20. storočie. SNG, Bratislava 2000, s. 170-177.
  • Geržová, J.: N(e)oklasický koncept. In: Rusinová, Z. (ed.): Na križovatke kultúr? Zborník z medzinárodného sympózia. SNG, Bratislava 2002, 107-118.
  • Geržová, J.: Mýty a realita konceptuálneho umenia na Slovensku /Myths and Reality of the Conceptual Art in Slovakia. In: Geržová, J., Tatai, E. (ed.): Conceptual Art at the Turn of the Millennium. Slovenská sekcia AICA, Maďarská sekcia AICA, Bratislava 2002, s. 22-51.
  • Hrabušický, A.: Umenie fantastického odhmotnenia. In: Slovenské vizuálne umenie 1970 – 1985. SNG, Bratislava 2002.
  • Gajdoš, R.: Konceptuálny text / Genéza a metamorfózy. Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2010, ISBN 978-80-8082-355-9

Predstavitelia[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]