Yves Klein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Yves Klein
francúzsky umelec
Narodenie28. apríl 1928
Nice, Francúzsko
Úmrtie6. jún 1962 (34 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
Webstránkayvesklein.com
CommonsSpolupracuj na Commons Yves Klein
IKB 191 - International Klein Blue

Yves Klein (* 28. apríl 1928, Nice, Francúzsko – † 6. jún 1962, Paríž) bol francúzsky umelec považovaný za významnú postavu povojnového európskeho umenia. Bol jeden z najdôležitejších predstaviteľov monochrómnej maľby a zakladateľ nového realizmu, ktorý poskytol významné impulzy súčasnému umeniu.

Tvoril od roku 1947 monochrómne obrazy, od roku 1956 väčšinou v žiarivej ultramarínovej farbe (International klein Blue - IKB), ktorou vyjadroval mystický univerzalizmus. V roku 1957 začal farbiť predmety pripevnené na plátno (Špongiový reliéf, 1958). Ďalším krokom boli antropometrie; akcie, pri ktorých na biele plátno odtláčal farebne pomaľované ženské telá. Výrazom ustavičného hľadania spirituality boli experimenty s rozličnými materiálmi a technikami. Tak vznikli roku 1957 takzvané ohnivé obrazy a od roku 1960 kozmológie, obrazy s odtlačkami rastlín a stopami pôsobenia atmosférických javov, napr. vetra a dažďa.

Jeho dielo sa obmedzuje len na osem rokov produktívnej práce, ktorú ukončila náhla smrť. Zomrel vo veku 34 rokov na infarkt.[1] Napriek tomu zanechal výnimočne rôznorodé dielo, od maľby a skulptúr až po konceptuálne umenie a performance art.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Yves Klein | ARTMUSEUM.CZ [online]. www.artmuseum.cz, [cit. 2018-12-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Yves Klein

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]