Lakomec (komédia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 32 bajtov ,  pred 13 rokmi
d
u
d (štylistika)
d (u)
'''Lakomec''' (originálny názov pov [[francúzština|franc.]]: ''L'Avare ou l'École du mensonge'') je komédia od francúzskeho spisovateľa [[Moliere | Moliéra]]. Podnetom pre jej napísanie bola [[Plautus|Plautova]] ''Komédia o hrnci''. Dej sa odohráva v 17. storočí v [[Paríž|Paríži]].
 
 
== Hlavná myšlienka ==
Nie je dôležité, aký veľký mášmás hmotný majetok, dôležité je, aby Ťaťa ľudia mali radi a aby si bol šťastný.
 
== Postavy ==
* '''Harpagon''' - otec Cléanta a Elizy. Mal tie najhoršie vlastnosti, aké môže človek mať (typizovaná postava) - bolje lakomý, sebecký, nespoločenský, podozrievavý, nebralneberie ohľad na iných. Jediné, čo ho trápilotrápi, boli jeho peniaze, ktoré sa preňho stali zmyslom života.
* '''Cléantes''' - syn Harpagona
* '''Eliza''' - dcéra Harpagona
4. dejstvo: 7 scén <br />
5. dejstvo: 6 scén
 
 
== Dej ==
{{spoiler}}
Dej drámy sa odohráva v Paríži, kde žije starý vdovec Harpagon so svojím synom Cléantom a svojou dcérou Elizou. Po meste kolujú chýry, že je najväčší lakomec v širokom okolí. A nanešťastie pre jeho deti sa zakladajú na pravde. Starý lakomec nemá inej práce ako čo najviac zarobiť na pôžičkách a obchodoch. Majetku má toľko, že do konca života by nemusel pohnúť ani prstom, ale svojim deťom dá ledva na základné ošatenie. Na ich city nedbá, ba dokonca hľadá pre ne finančne najvýhodnejšieho partnera. Dcére vyberie starého Anzelma len preto, že netrvá na žiadnom vene. Pre seba si vyhliadol mladú krásavicu Mariannu. Je síce chudobná, ale aspoň nemá vysoké nároky. Lenže tú istú ženu miluje jeho syn Cléante. Nenechá sa ním uprosiť, nedbajúc na svoj nevhodný vek. Oddaný Cléantov sluha La Fléche chce svojmu pánovi veľmi pomôcť, a tak v záhrade nájde a zo zeme vykope Harpagonov poklad. Keď to lakomec zistí, zatočí sa mu celý svet pred očami. Myslí, že je to jeho definitívny koniec. Prišiel o svoje všetko. Na svadbu s MariannovMariannou úplne zabudne. Okamžite začne vypočúvať služobníctvo. Nakoniec mu Cléante vysvetlí ako sa veci majú a dohodne sa s ním na výmene pokladu za Mariannu. Šťastní a spokojní sú všetci. Každý má to, čo považuje na najhodnotnejšie na svete. Harpagon svoj majetok, Marianna a Cléante svoju lásku.
{{endspoiler}}
 
[[Kategória:Divadelné hry]]
11 600

úprav

Navigačné menu