Perlit (metalurgia): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Peter439 (diskusia | príspevky)
+iwiki
Robo (diskusia | príspevky)
+
Riadok 1: Riadok 1:
'''Perlit''' je je lamelárna [[eutektoid]]ná, t.j. 0,8 % uhlíka, štruktúra v [[Oceľ|oceli]]. Skladá sa z [[ferit]]u a [[cementit]]u.
'''Perlit''' je je lamelárna [[eutektoid]]ná, t.j. 0,8 % uhlíka, štruktúra v [[Oceľ|oceli]]. Skladá sa z [[ferit]]u a [[cementit]]u.


Perlit nie je fáza ale fázová zmes. Vzniká izotermicky pri 723°C a obsahu [[uhlík]]a medzi 0,02% a 6,67% (na ''fázovom diagrame C/Fe'' je to línia ''PSK''). Má bledú perleťovú farbu a preto sa aj tak volá. Má strednú pevnosť a tvrdosť.
Perlit nie je fáza ale fázová zmes. Vzniká izotermicky pri 723°C a obsahu [[uhlík]]a medzi 0,02% a 6,67% (na ''fázovom diagrame C/Fe'' je to línia ''PSK''). Má bledú perleťovú farbu a preto sa aj tak volá. Má strednú pevnosť a tvrdosť. Pod mikroskopom má štruktúru z dlhých tenkých lamiel.


== Teória ==
== Teória ==

Verzia z 13:27, 13. september 2006

Perlit je je lamelárna eutektoidná, t.j. 0,8 % uhlíka, štruktúra v oceli. Skladá sa z feritu a cementitu.

Perlit nie je fáza ale fázová zmes. Vzniká izotermicky pri 723°C a obsahu uhlíka medzi 0,02% a 6,67% (na fázovom diagrame C/Fe je to línia PSK). Má bledú perleťovú farbu a preto sa aj tak volá. Má strednú pevnosť a tvrdosť. Pod mikroskopom má štruktúru z dlhých tenkých lamiel.

Teória

Šablóna:Tech-výhonok