Skepticizmus: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
(Zdroj: pseudocast #1; a tiez blog http://style.hnonline.sk/veda-139/devat-nezmyslov-ktorym-verite-klamu-vas-politici-media-aj-vlastny-mozog-590888)
Ľudsky mozog používa skratky na spracovanie informácií a robí pritom rozhodovacie omyli, ako napríklad '''potvrdzujúci omyl''' (ak to potvrdzuje moje predošlé postavenie tak tomu verím), '''falošné spomienky''' a '''selektívna pamäť'''.
 
Kvôli týmto chybám v ľudskom myslení, skepticizmus je dôležitou súčasťou modernej vedy, kde štatistické údaje a nesprávne kontrolované vedecké experimenty môžu spôsobiť falošne výsledky.
 
Človek, ktorý praktizuje skepticizmus, sa nazýva skeptik. Skeptik zo základu neprijme informácie ako fakty do vtedy, až kým neboli overené s procesom vedeckej metódy. Týmto prístupom ku svetu, skeptici sú veľmi často lepšie vedecky informovaný ako väčšina obyvateľstva.
<nowiki> </nowiki>Skeptik používa nástroje skepticizmu na identifikovanie falošných tvrdení, ako napríklad kritické myslenie, znalosť logických klamov a znalosť chýb v ľudskom myslení.

Navigačné menu