Viktor Frešo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 36 bajtov ,  pred 7 rokmi
d (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:Q11897530))
'''Viktor Frešo''' (* 1974) je slovenský kurátor, [[fotograf]], výtvarníkabstraktný maliar, sochár a [[konceptualny umelec|konceptuálny umelec]]. Vnuk herca a režiserarežiséra PaľoPaľa BielikBielika. Do povedomia verejnosti sa dostal mimo inéhoaj ako spolupracovník [[David Černý|Davida Černého]] s ktorým sa podieľal aj na jeho diele [[Entropa]].
 
Viktor Frešo sa narodil v roku 1974. VyštudovalŠtudoval bratislavskú Vysokú školu výtvarných umení a AkadémiiAkadémiu výtvarných umení v Prahe, ktorú ukončil roku 2003. Jeho práce a celkový prístup k súčasnému umeniu spočíva v tom, že Frešo vytvára tzv. koncepty a projekty, v ktorých je kritický a agresívne vyjadruje pohŕdanie súčasnou výtvarnou scénou s podtónempodtónom ľahkosti a humoru. Vo svojej tvorbe používa dôraz na svoje ego a sebairóniu.
Jeho práce a celkový prístup k umeniu patrí k veľmi netypickým, ale zároveň silne reflektujú spoločenskú a kultúrnu situáciu. Umelec vytvára rafinovane koncepty a projekty, ktoré prezentuje ako zdanlivo jednoduché, uzatvorené umelecké diela ”Piece of art “
Často je vo svojich dielach kritický a agresívne vyjadruje pohŕdanie samotnou výtvarnou scénou a jej procesmi, no s podtónom ľahkosti, humoru a hry. Jedným z najfascinujúcejších prvkov jeho tvorby je zdanlivý kon- trapunktkontrapunkt dôrazu na obrovské, grandiózne Ego spojene s Gestom v kombinácii s odzbrojujúcou sebaironickou pokorou.
Založil niekoľko umeleckých skupín, ako napr EGOART, či Fifty-fifty group alebo BINDERFRESH. Spolupracuje napríklad s [[Ondřej Brody|Ondřejem Brodym]].
V posledných rokoch sa autor venuje okrem iného sochárstvu a maľbe.
== Dalšie Projekty (výber) ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu