Efor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 08:32, 15. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 26 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q109432))

Efor bol pravidelne každoročne volený úradník v starovekej Sparte. Popri gerúzii a ľudovom zhromaždení (apella) to bola jedna z najvýznamnejších politických inštitúcií starovekej Sparty.

Efori tvorili zbor piatich úradníkov, ktorí mali predovšetkým kontrolnú funkciu. Kontrolovali všetok život v Sparte, počnúc výchovou detí, kontrolovali výcvik a spôsob života spartských občanov. Takisto kontrolovali kráľov, či dodržiavali tzv. Lykurgovu ústavu, či sa v boji, kam dvaja efori sprevádzali kráľov, správali statočne. V prípade, že zistili nedostatky, mohli namieste trestať občanov palicovaním. Ak zistili, že kráľ sa správal v boji zbabelo, mohli ho dať súdiť a odsúdiť aj na trest smrti.

Úrad eforov mal spočiatku demokratický charakter. Boli volení zo všetkých plnoprávnych občanov každý rok. Ich funkcia bola predovšetkým kontrolná, ale okrem toho rokovali s cudzími vyslancami, dozerali na právo, zvolávali ľudové zhromaždenia a riadili ich. V 4. a predovšetkým v 3. storočí pred Kr. vzrástla ich moc a niektorí vtedajší autori označujú ich moc ako tyranskú.