Francúzske okno

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Francúzske dvere)

Francúzske okno (najmä vnútri budovy aj: francúzske dvere, zasklené dvere) sú dvere/okno s priesvitnými alebo zasklenými výplňami až po podlahu.

Pochádza zo 17. storočia a konca renesančného umenia a architektúry. Ako prvýkrát sa objavilo ako okenné otváracie krídlo, ktoré siahalo až po podlahu a malo dôležitý účel, ktorý mal prírodnému svetlu umožňovať vnikanie z izby do izby, poskytujúc tak prírodnejšie svetlo cez dni dávno pred elektrinou. Koncom 17. storočia bolo uvedené do Anglickej a Americkej architektúry. Zo začiatku bolo otvorené na malé opracované železné balkóny, ktoré rástli s postupom opracovania a zdokonalenia železných techník okolo roku 1850, a tým rástli aj dvere okenného krídla. Na francúzskych koloniálnych domoch boli v Louisiane nájdené viacnásobné úzke dvere a okná.

Okenné krídlo, bolo prvýkrát vyrobené pomocou Blochera, Balleta a Barta. Okno navrhnuté týmito troma osobami stvárnilo a zarámovalo pohľad na francúzske umenie. Práca týchto umelcov bola charakterizovaná prostredníctvom vynaliezavosti, ktorá rozoznáva od postmodernizmu založenom na privlastňovaní a zistení vecí.

Tradičné sklené dvere majú veľké okno po celej dĺžke dvier a sú namontované z individuálnych malých kúskov skla a kolmej priehradky okna. Sú zhotovené z dvojitých tabúľ skla, môžu mať dekoratívnu mriežku zapustenú medzi tabulami skla alebo môžu byť rozdielne odľahčené. Dekoratívna mriežka môže byť tiež znásobená na vrchu sklenej tabule dvier.

Nové objekty majú početné zastúpenie skla v súčasnosti na fasádach, jedným z týchto prvkov je aj francúzske okno. Dnes je toto balkónové okno umiestnené na jednej z vonkajších stien fasády budovy a je predĺžené až do úrovne podlahy. Miesto parapetu je ochránené balkónovou mrežou alebo zábradlím. Tvoria hranicu používateľného priestoru môžu skutočne vypomôcť pri vnímaní rozmerov obytného alebo komerčného priestoru. Miestnosti sú lepšie osvetlené ním, spája intenzívne interiér a exteriérom. Francúzske okno môže byť členené, podľa otvárania môže byť otváravé a posuvné, podľa počtu krídiel sa člení na jednokrídlové, dvojkrídlové a viackrídlové. Podľa materiálu v akom môžu byť vyrobené sa členia na drevené masívne alebo z europrofilov, plastové hliníkové oceľové hliníkové s obložením dreva. Súčasné francúzske okná sú vyľahčené. Používa sa aj v interiéri a plní tam architektonickú funkciu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]