Obrazový prvok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Zobrazenie pixlov

Obrazový prvok alebo pixel (skratka z angl. picture element - obrazový prvok; po anglicky aj pel/PEL) alebo nesprávne obrazový bod , skratka px., je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Predstavuje jeden svietiaci bod na monitore, resp. jeden bod obrázku zadaný svojou farbou.

Body na obrazovke tvoria štvorcovú sieť a každý pixel možno jednoznačne identifikovať podľa jeho súradníc. Vzhľadom na obmedzené množstvo pixlov a obmedzenú frekvenciu vykresľovania obrazu, dochádza pri zobrazení na monitore k mnohým nežiadúcim efektom. Medzi ne patrí napríklad aliasing, moaré, neostrosti, mozaikové skreslenia, strata informácii pri zmenšovaní, zväčšovaní alebo otáčaní obrazu a pod.

Veľkosť pixla záleží na type monitora. Pri obvyklých analógových typoch sa veľkosť pixla mení zmenou rozlíšenia. LCD obrazovky naproti tomu majú počet fyzických pixlov (tzv. natívne rozlíšenie) spravidla pevne viazané na používané rozlíšenie (napríklad 1024×768) a zobrazenia jediného rozlíšenia pri takom monitore vedie k určitej deformácií obrazu, pretože „počítačové pixle“ sú prepočítavané nerovnomerne prerozdeľovane na väčší počet „fyzických pixelov“.

V bežných režimoch má obrazovka rozlíšenie od zhruba 640×480 po 1600×1200, niekedy i viac. Pri 15 palcovom monitore pri rozlíšení 1024×768 predstavuje veľkosť jedného pixla sotva 0,3 mm. Maximálne možné rozlíšenie monitoru sa uvádza v jednotkách „pixel na palec“ (skratka ppi z anglického pixel per inch).