Pamela Lyndon Traversová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
P.L. Traversová, v roli Titánie v hre Sen noci svätojánskej

Pamela Lyndon Traversová (vlastným menom Helen Lyndon Goffová; * 9. august 1899 - † 23. apríl 1996, Londýn) bola austrálska spisovateľka žijúca v Spojenom kráľovstve. Písala v medzivojnovom období a v období po druhej svetovej vojne. Je autorkou kníh o Mary Poppinsovej.

Narodila sa v Austrálii, vyrastala na cukrovej plantáži v Mayboorought spolu so svojimi dvomi sestrami. Jej otec - Travers Robert Goff bol bankovým manažérom, matka sa volala Margaret Agness. Detstvo strávila v Austrálii. Do svojich 20 rokov pracovala ako herečka, tanečníčka a spisovateľka v rodnej Austrálii. Dychtila vidieť svet, odcestovala do Dublinu, kde sa spriatelila s írskym básnikom Geoegom Russelom. Chvíľu žila v Írsku, Londýne, cestovala aj do USA. Keď sa zotavovala z vážnej choroby v voku 1934 napísala knihu Mary Poppins. Pred jej vydaním prijala meno P. L. Traversová.

Napísala osem knižiek o Mary Poppinsovej. Zomrela v Londýne vo veku 96 rokov. V roku 1977 získala vyznamenanie za literárne dielo OBE (Officer of the Order of the British Empire).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]