Philip Pullman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 00:24, 14. január 2007, ktorú vytvoril Thijs!bot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: bg, da, de, eo, es, fi, fr, he, it, ja, lt, nl, no, pl, pt, ru, sv)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Philip Pullman
britský spisovateľ
Philip Pullman
Narodenie19. október 1946
Norwich, Spojené kráľovstvo
PodpisPhilip Pullman, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkaphilip-pullman.com
CommonsSpolupracuj na Commons Philip Pullman

Philip Pullman (* 19. október 1946, Norwich, Spojené kráľovstvo) je britský spisovateľ.

Už v detstve stratil otca, ktorý bol pilotom Royal Air Forces. Vyrastal tak len so svojou matkou, nevlastným otcom a so svojim starým otcom, ktorý bol kňaz na anglickom vidieku. Nejaký čas študoval v Oxforde na Exeter College. Neskôr niekoľko rokov učil angličtinu na strednej škole, skôr ako sa stal asistentom na Westminster College takisto v Oxforde. Žije v Oxforde so svojou ženou Jude. Má dvoch synov - Jamieho a Toma.


Diela

Menšiu dieru do sveta urobil Pullman trilógiou Sally Lockhart, ktorá vyšla v rokoch 1988-1992. Obsahovala zväzky The Ruby in the Smoke, The Shadow in the North a The Tiger in the Well. V roku 1996 vydává The Golden Compass (v Británií pod názvom The Northern Lights, u nás Zlatý Kompas), čo znamenalo začiatok jeho slávnej fantasy trilógie His Dark Materials (Jeho Temné Hmoty). Nasledovaly knihy The Subtle Knife (1997, Magicky nôž) a The Amber Spyglass (2000, Jantarový ďalekohľad). Za túto vynikajúcu trilógii obdržal niekoľko významných ocenení.


Získané ceny

  • Carnegie Medal for The Golden Compass
  • 1997 Parents' Choice Gold Medal Book Award
  • American Bookseller Pick of the Lists
  • Publishers Weekly Best Book of the Year
  • Booklist Editors' Choice
  • Book Links Best Children's Book of 1997 for The Subtle Knife