Pribiš (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:02, 15. júl 2007, ktorú vytvoril IW-BOT (diskusia | príspevky) (Robot: Odstraňujem Kategória:Články bez interwiki)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablóna:Potok Pribiš je potok na dolnej Orave, na území okresu Dolný Kubín. Je to ľavostranný prítok Oravy a má dĺžku 9,5 km. Na dolnom toku sa hlbšie zarezáva do flyšového pásma Oravskej vrchoviny a oddeľuje masív Hája na východe od masívu Turíkovho Žiaru na západe.

Prameň

Pribiš pramení v Podtatranskej brázde, v západnom výbežku podcelku Zuberecká brázda, na severozápadnom svahu Vrchov (927,4 m n. m.) v nadmorskej výške približne 800 m n. m., v lokalite Staré lazy severne od obce Malatiná.

Smer toku

Na hornom toku tečie severozápadným smerom, od obce Pribiš na sever, na dolnom toku po pribratí pravostranného prítoku z oblasti Humienca opäť na severozápad, pričom vytvára oblúk ohnutý na juhozápad. Tesne pred svojím ústím sa stáča a na krátkom úseku tečie na severovýchod.

Geomorfologické celky

Prítoky

  • pravostranné: krátky prítok z južného svahu Mladej hory (813,2 m n. m.), krátky prítok zo západného svahu Mladej hory, prítok (646,0 m n. m.) z lokality Za haťami, prítok spod Rakytinky (808 m n. m.), prítok prameniaci severne od kóty 773,7 m, prítok z oblasti Stotiny, prítok z lokality Humienec
  • ľavostranné: prítok prameniaci severozápadne od Malatinej, dva krátke prítoky z oblasti Vrchných lánov, prítok prameniaci severovýcodne od kóty 723,2 m, prítok z lokality Uhlisko a prítok zo severovýchodného a druhý zo severozápadného svahu Turíkovho Žiaru (851,5 m n. m.)

Ústie

Potok sa vlieva do Oravy pri obci Oravský Podzámok v nadmorskej výške cca 505 m n. m.

Obce