Qualcomm Snapdragon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Snapdragon)
MSM8225

Snapdragon je rodina mobilných systémov na čipe, ktoré vyrába spoločnosť Qualcomm. Spoločnosť Qualcomm považuje Snapdragon za platformu na použitie v smartfónoch, tabletoch a smartbookoch.

Pôvodné CPU Snapdragon s názvom Scorpion je vlastného dizajnu. Má veľa funkcií podobných ako jadro ARM Cortex-A8 a je založený na inštrukčnej sade ARMv7, ale teoreticky má omnoho vyšší výkon pri multimediálnych SIMD operáciách. Nasledovník Scorpiona, nachádzajúci sa v SoC Snapdragon, sa nazýva Krait a má veľa podobných vlastností ako ARM Cortex-A15 CPU a je tiež založený na inštrukčnej sade ARMv7.

Väčšina procesorov Snapdragon obsahuje obvody na dekódovanie videa s vysokým rozlíšením pri 720p alebo 1080p v závislosti od čipu. Adreno, proprietárna séria GPU spoločnosti, integruje čipy Snapdragon do vlastného dizajnu, používa prínosy od spoločnosti AMD. Adreno 225 GPU v Snapdragon S4 SoC pridáva podporuje pre DirectX 9/Shader Model 3.0, čím je kompatibilný s Microsoft Windows 8.

Všetky Snapdragony obsahujú jednu alebo viac DSP s názvom Hexagon, skrátene QDSP5 alebo QDSP6 v modeme a multimediálnych častiach. V sérii Snapdragon 200–800 je jeden multimediálny Hexagon programovateľný používateľom cez Hexagon SDK. Multimediálne Hexagony sa používajú hlavne na audio kódovanie/dekódovanie, novšie Snapdragony majú hardvérový blok s názvom Venus pre kódovanie/dekódovanie videa.

Pri porovnaní so systémami na čipe od iných výrobcov sú Snapdragony jedinečné v tom, že majú modem pre bunkové vysielanie na čipe, teda nevyžadujú externý bunkový modem na PCB. Od Snapdragonu S4, väčšina systémov na čipe má tiež Wi-Fi na čipe a základné pásma GPS/GLONASS a Bluetooth. Táto integrácia znižuje zložitosť a cenu konečného dizajnu pre OEM výrobcov. Tiež má výhodu z pokrokov vo výrobnom procese, napríklad 28 nm pre väčšinu S4 SoC, teda poskytovanie modemov a iných vyhradených obvodov s nižšou spotrebou ako externé čipy vyrábané starším procesom.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Qualcomm Snapdragon na anglickej Wikipédii.